Kolory w kuchni: CZERWONY

Opublikowano: 12.11.2011
Autor: przejs
Kolory w kuchni: CZERWONY
Czerwień kojarzy się szczególnie z miłością, jednak kolor ten działa pozytywnie na wszystkie nasze zmysły i samopoczucie. Warto postawić na czerwień również na naszym stole.

   Co Wikipedia mówi o kolorze czerwonym? Otóż :" Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za "kolor kolorów". W niektórych językach jest synonimem słowa "kolorowy", zaś w innych słowa "piękny".
   Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne.Ciekawostki kulturowe związane z czerwonym: w Chinach jest kolorem szczęścia, powodzenia i miłości, na ślubie panny młode zakładają tam czerwone suknie (w Polsce podobnie jest na maturach), zaś w południowej Afryce stanowi kolor żałoby.(...) Domeny czerwieni to siły witalne, życie i piękno. Z ogromnej ilości symbolizowanych przez nią cech, do najważniejszych należą: ekstrawertyzm, odwaga, antydepresyjność, asertywność, determinacja, przyjazność, ciepło i wrażliwość."
   Komu i kiedy więc serwować czerwień? Anemikom, pogrążonym w depresji, podobno również takim, które nie mogą doczekać się potomstwa, czy też takim, które mają problemy z...seksem :) Myślę, że późna jesień to idealny czas na to by również nasz stół został zaakcentowany tym gorącym, pełnym ekspresji kolorem.
   Oczywiście podstawą są potrawy. Pomidory, granat, purpurowe jabłka, czerwone mięsiwa, łosoś, kawior, czerwone, lub różowe wino...
Oto kilka potraw , które Wam z tej okazji polecam:
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/175044/piers-z-kurczaka-z-granatem.html
lub też przepis ziutuli-kaszubki:
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/170195/buraczki-w-sosie-pomaranczowym-.html
czy innej portalowej koleżanki, doroty20w:
https://www.doradcasmaku.pl/przepis/158162/salatka-z-arbuza-z-mieta-i-bazylia.html
   Ważną kwestią jest oczywiście wystrój stołu, nakrycia. Warto postawić na nieco kontrastowe tło dla dań. Świetne do tego są np. naczynia, talerze czy półmiski w zielonkawym odcieniu. Doskonale pasują różnież ustawione na stole róże - różowe i czerwone, z dużą ilością soczystych, zielonych liści.
    Bawcie się dobrze w czerwonym nastroju. :)

 

 

Kolory w kuchni: CZERWONY

prymat