Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Karnawał na stole

Karnawał rozpoczyna się 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli i kończy się w Środę Popielcową. W Polsce ten czas nazywany jest zapustem. Jest o okres balów i zabaw maskowych. Nieodłącznym elementem takich zabaw są różnego rodzaju przebrania.

Karnawał rozpoczyna się 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli i kończy się w Środę Popielcową. W Polsce ten czas nazywany jest zapustem. Jest o okres balów i zabaw maskowych. Nieodłącznym elementem takich zabaw są różnego rodzaju przebrania. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa carne vale w znaczeniu pożegnanie mięsa, przed rozpoczęciem wielkiego postu.

Karnawał wywodzi się z kultów płodności i kultów agrarnych. Wierzono w to, że im większe będą skoki, tym zboże będzie rosło wyżej. Dlatego karnawał kojarzony jest z tańcami.

W okresie karnawału dozwolone jest świętowanie i spożywanie dań, które w poście są zabronione. Czym byłaby zabawa karnawałowa bez jedzenia smacznego. Sama biorę udział w takich zabawach i bardzo fajnie sprawdza się szwedzki stół. Polecam zabawy gdzie każdy przynosi coś do jedzenia.

W karnawale obowiązkowo muszą być upieczone chruściki, róże karnawałowe, wiatraczki, przekąski, sałatki, koreczki- zakąski. Fajne będą także kanapki kolorowe i małe, z różnymi pastami. Bardzo fajne są różnego rodzaju platery z wędlinami, serami, jako zakąska.

Polecam ziemniaczki zapiekane z różnymi farszami, alternatywa dla wegetarian. Dawniej w karnawale nadmiernie spożywano jaja, mięsa, słodycze, żeby w okresie postu pokutować za grzech obżarstwa.Za ostatni dzień karnawału uważa się tłusty czwartek, kiedy to u nas w Polsce spożywa się pączki, oponki z różnym nadzieniem z konfiturą, budyniem, czekoladą.

Róże z oczkiem z konfitury

 

 

Karnawał na stole

 

25 dkg mąki pszennej
1 łyżka masła
3 żółtka
1/4 szklanki gęstej śmietany 18 %
3 łyżki spirytusu
szczypta soli
smalec do smażenia
cukier puder do posypania
1/2 słoiczka konfitury z czarnej porzeczki

Mąkę przesiewam do miski dodaję masło, żółtka, sól, spirytus, śmietanę i zagniatam ciasto. Ma być twarde jak na makaron. Wałkiem uderzam w ciasto energicznie składając je na pół i tak robię to kilkanaście razy. Wytworzą się przez to pęcherzyki powietrza. Odstawiam na godzinę do lodówki. Ciasto rozwałkowuję najcieniej jak się da. Mi wyszło około 30 róży.
Wycinam koła szklankami różnej wielkości. Każde koło nacinam w kilku miejscach. Środek największego smaruję białkiem, kładę na niego średnie koło i znowu smaruję białkiem i ostatnie najmniejsze. Koła układam tak żeby nacięcia na nich nie pokrywały się. Palcem dociskam mocno środek. Smażę na rozgrzanym smalcu,na złoty kolor.
Róże wkładam do garnka do góry dnem, lepiej się wtedy smażą.Posypuję cukrem pudrem i dekoruję konfiturą z czarnej porzeczki

Koreczki śledziowe karnawałowe

 

 

Karnawał na stole

 

 zalewa:
4 szklanki wody
1 szklanka octu
4 cebule
10 ziaren ziela angielskiego
2 liście laurowe
3 łyżki cukru

1 kg śledzi matias
5 korniszonów z marchewką z zalewy
1 słoiczek podgrzybków w occie
1 mały słoik papryki w zalewie


Do garnka wlewam wodę, dodaję, ocet, pokrojoną cebulkę w krążki, ziele angielskie, liście laurowe,cukier. Zalewę gotuje około pięć minut żeby cebula była miękka. Odstawiam do przestygnięcia

Śledzie mocze w zimnej wodzie 12 godzin.Śledzie odsączam na sitku. Na każdy płat śledzia układam krążki cebulki z zalewy, kawałek papryki, korniszon, plaster marchewki, pół grzybka. Zwijam i spinam wykałaczkami.

Wiatraczki karnawałowe

 

 

Karnawał na stole

 

 

37 dkg mąki pszennej

4 łyżeczki masła

5 żółtek

1/3 szklanki gęstej śmietany 18 %

 4 łyżki spirytusu
szczypta soli
smalec do smażenia
cukier puder do posypania
1/2 słoiczka konfitury z czarnej porzeczki


Mąkę przesiewam do miski dodaję masło, żółtka, sól, spirytus, śmietanę i zagniatam ciasto. Ma być twarde jak na makaron. Wałkiem uderzam w ciasto energicznie składając je na pół i tak robię to kilkanaście razy. Wytworzą się przez to pęcherzyki powietrza. Odstawiam na godzinę do lodówki. Ciasto rozwałkowuję najcieniej jak się da.
Wycinam kwadraty 6x6 cm. Każdy kwadrat nacinam w narożnikach do środka. Nacięte końce składam do środka jak wiatraczek pokazane na zdjęciu  Palcem dociskam mocno środek. Smażę na rozgrzanym smalcu,na złoty kolor.
  Wiatraczki wkładam do garnka do góry dnem, lepiej się wtedy smażą.
Posypuję cukrem pudrem i dekoruję konfiturą z czarnej porzeczki

Koreczki imprezowe

 

 

Karnawał na stole

 

 mielone:

20 dkg mięsa od szynki
1 cebula mala
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
1/2 łyżeczki majeranku
1 łyżka kaszki manny
1 łyżka bułki tartej
1 jajko małe

4 łyżki bułki tartej do panierki
olej

20 oliwek czarnych
10 pomidorków koktajlowych
1 kawałek ogórka zielonego
10 dkg sera żółtego

Mięso miele razem z obraną cebulą i czosnkiem.Przekładam do miski, dodaję majeranek, sól, pieprz, kaszkę mannę, bułkę tartą, jajko. Całość wyrabiam ręką i formuje kulki małe. Obtaczam je w bułce tartej i smażę na oleju.
Ser kroje w kwadraty małe, ogórka kroję na plasterki, pomidorki na pół. Na patyczki do koreczków nabijam plaster ogórka, oliwkę, ser, pomidora i klopsika.

Koszyczki z pieczarkami

 

 

Karnawał na stole

30 dkg mąki chlebowej typ 650

1 dkg drożdży

1/4 łyżeczki soli

1 i 3/4 szklanki mleka

2 dkg masła

szczypta cukru

 

farsz:

25 dkg pieczarek

2 cebule duże

sól, pieprz, majeranek

12 pomidorków koktajlowych

 

Do miski przekładam drożdże, dodaję 5 łyżek letniego mleko rozpuszczam je i wsypuję łyżkę mąki, szczyptę cukru. Zaczyn ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Do wyrośniętego zaczynu przesiewam resztę mąki, dodaję resztę mleka letniego, sól i roztopione masło. Ciasto zagniatam rękoma albo mikserem. Odstawiam do wyrośnięcia na godzinę. Wałkuję na desce podsypanej mąką i wycinam kwadraty 7x7 cm. Formę do muffinek smaruję olejem i układam kwadraty w zagłębieniach, można pojedynczo albo po dwa na jeden koszyczek. Ja zrobiłam połowę podwójnych cześć pojedynczych. Odstawiam na 20 minut do wyrośnięcia w formie .Przed pieczeniem do każdego koszyczka nakładam farsz i wstawiam do piekarnika na 20 minut temp 200 stopni.

Farsz:

Pieczarki myję, i kroję. Cebulę kroję drobno i przesmażam na oleju. Dodaję pieczarki i dalej smażę. Doprawiam solą, pieprzem., majerankiem. Farsz studzę

Pieczarki faszerowane mozzarellą, gryczaną i kurkami

 

 

Karnawał na stole

9 dużych pieczarek

1 kulka mozzarelli

1/3 papryki żółtej

1/3 papryki zielonej

9 oliwek zielonych

2 gałązki koperku

1 woreczek kaszy gryczanej

10 dkg kurek mrożonych

½ papryczki chilii

½ łyżeczki oregano suszone

½ łyżeczki bazylia suszona

Sól Pieprz Olej

Pieczarki myję, obieram ze skórki i wykrawam nóżki. Kaszę gryczaną gotuję w osolonej wodzie 15 minut. Paprykę myję i kroję w drobną kostkę. Do przestudzonej kaszy dodaję paprykę. Kurki przesmażam na patelni, doprawiam solą, pieprzem, dodaję bazylię i oregano suszone. Dodaję do kaszy razem z pokrojoną mozzarellą w kostkę. Pieczarki napełniam farszem i do każdej dodaję oliwkę zieloną i pokrojoną papryczkę chili. Wstawiam do piekarnika na 15 minut temp 180 stopni. Po wyjęciu posypuję koperkiem pokrojonym.

Chruściki

 

 

Karnawał na stole

 

 

1 szklanka śmietany kwaśnej
4 żółtka
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka spirytusu
1 łyżka cukru
mąka wrocławska ilość potrzebna do zagniecenia ciasta
 cukier puder do posypania
1,5 kg smalcu

Mąkę przesiewam do miski, dodaję żółtka, śmietanę kwaśną, spirytus, proszek do pieczenia. Ciasto zagniatam i mocno wyrabiam. Ciasto ubijam wałkiem. Potrzeba dużo siły żeby ciasto, wytworzyło pęcherzyki powietrza. Zawijam w folie i wstawiam do lodówki na godzinę. Ciasto rozwałkowuje na cienki placek na stolnicy podsypanej mąką. Wycinam nożem kwadraty 10x5 cm, na środku robię nacięcie. Do wysokiego garnka wkładam smalec i podgrzewam do wrzenia. Na gorący tłuszcz wrzucam chruściki. Trzeba uważać żeby tłuszcz nie kipiał. Smarze do zarumienienia. Przed podaniem posypuję cukrem pudrem.

Ziemniaki z jaglaną, cukinią zapiekane

 

 

Karnawał na stole

 

 
5 ziemniaków

1 mała cukinia

4 duże pieczarki

1 cebula czerwona

½ czerwonej papryki

½ papryczki chili żółtej

½ szklanki kaszy jaglanej Bazylia               

Oregano Sól Pieprz

2 łyżki startego sera żółtego

3 oliwki czarne

Ziemniaki szoruję, i wstawiam do piekarnika na klaszcze wyłożonej folią aluminiową na 40 minut temp 200 stopni. Po wyjęciu ziemniaki kroję na pół i wydrążam środek. Kaszę jaglaną gotuje w jednej szklance zimnej wody. Paprykę myję, i kroję w kostkę. Cukinie kroję też w kostkę razem ze skórą i przesmażam na patelni. Cebulę obieram kroję w kostkę, pieczarki myję i kroję w plastry. Przesmażam na patelni cebulę, cukinię i pieczarki. Dodaję bazylię suszoną, oregano, sól, pieprz. Dodaję do kaszy razem z papryką czerwoną i chili pokrojoną. Ziemniaki napełniam farszem, posypuję serem, dodaje oliwki czarne pokrojone. Zapiekam jeszcze 10 minut. 

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak