Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jogurt naturalny – dobro z natury

To produkt zalecany przez dietetyków jako jeden ze składników dobrze zbilansowanej, zdrowej diety. Czy jednak każdy jogurt jest zdrowy? Jak wybrać ten najbardziej wartościowy?

Jogurt prawdopodobnie znany był już w starożytnych Indiach. Produkcja jogurtów rozpowszechniła się także na Bałkanach oraz w Afryce. Rosyjski uczony twierdził nawet, że jogurt jest lekiem na długowieczność, a w XX wiecznej Europie produkt ten podobno sprzedawano w aptekach.

Dzisiaj w sklepowych chłodniach można znaleźć całe mnóstwo różnorodnych produktów nabiałowych, w tym również jogurty. Kolorowe opakowania z soczystymi owocami na opakowaniu skutecznie przyciągają wzrok potencjalnego konsumenta. W gąszczu produktów łatwo się zagubić i sięgnąć po taki, który z prawdziwym jogurtem ma niewiele wspólnego. Wybierając jogurty przede wszystkim należy czytać etykiety. Warto wiedzieć, że im krótsza lista składników tym lepiej. Unikać należy produktów ze sztucznymi zagęstnikami, słodzonych słodzikami czy syropem glukozowo-fruktozowym i tych, ze znikomą ilością owoców w składzie. Warto sięgać po produkty jak najbardziej naturalne, nie przetworzone, bez dodatków czy barwników.

Idealny wybór to jogurt, który ma w swoim składzie jedynie mleko, białka mleka i żywe kultury bakterii. Drugorzędnym czynnikiem, którym powinniśmy kierować się przy wyborze odpowiedniego produktu jest jego smak i konsystencja. Jeśli wolimy jogurty owocowe, można zrobić je samodzielnie. Wystarczy dodać do naturalnego jogurtu ulubione owoce (zmiksowane, rozgniecione lub pokrojone) i ewentualnie dosłodzić do smaku miodem. Samodzielnie przyrządzony owocowy jogurt jest nie tylko zdrowszy, ale także smaczniejszy od tych ze sklepowych półek.

Jak powstaje jogurt?

Jogurty w większości produkowane są z mleka krowiego, w którym przez ok. 8 godzin, w odpowiedniej temperaturze rozwijają się korzystne dla naszego organizmu bakterie. Bakterie te przetwarzają cukier (czyli laktozę) na kwas mlekowy. Powstaje denaturacja białka, która nadaje jogurtowi odpowiednią konsystencję i kremowość.

Jogurt naturalny najlepszym wyborem

Najzdrowszy z jogurtów po który powinniśmy sięgać jak najczęściej to jogurt naturalny. Nie zawiera cukru, barwników i konserwantów. Bogaty jest w cenne witaminy i minerały. Najczęściej nie wywołuje reakcji alergicznych, dzięki temu można podawać go również dzieciom. To świetny dodatek do deserów i ciast, a także idealny zamiennik śmietany. Na rynku dostępne są jogurty naturalne o różnej konsystencji. Jogurty bałkańskie czy też greckie są gęste i mają kremową konsystencję. Są znacznie mnie kaloryczne od śmietany, a z powodzeniem mogą zastąpić ją w wielu potrawach czy też zupach. Bio jogurty to jogurty naturalne wzbogacone tzw. probiotykami, czyli szczepem bakterii, które regulują pracę jelit i korzystnie wpływają na proces trawienia. Dodatkowo oczyszczają organizm z toksyn i przyspieszają przemianę materii. Jogurty probiotyczne skutecznie łagodzą niekorzystny wpływ antybiotykoterapii. Jogurt jest produktem lekkostrawnym, trawionym przez organizm znacznie szybciej niż mleko. Zalecany w diecie odchudzającej, przy niestrawności, kobietom w ciąży oraz osobom z nietolerancją laktozy. To cenne źródło wapnia, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Skutecznie regulują poziom złego cholesterolu, pomagają wchłaniać witaminy i substancje odżywcze z produktów oraz korzystnie wpływają na układ trawienia.

Warto sięgać po jogurty naturalne nie tylko jako zamiennik kalorycznej śmietany, ale także jako główny składnik śniadań czy przekąsek w ciągu dnia. To idealny składnik lekkich deserów i ciast oraz dressingów czy placków i racuchów.

Oto kilka moich propozycji na pyszności z jogurtem.

Placki owsiane z serkiem wiejskim i granatem

Jogurt naturalny – dobro z natury

 

Składniki (na 5 sztuk):
100 g płatków owsianych górskie 
150 ml jogurtu naturalnego
1 jajko
2 łyżki pełnoziarnistej mąki orkiszowej 
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
2 łyżeczki ksylitolu
Dodatkowo:
1 serek wiejski
1/2 granatu 
miód (według uznania)
1/2 łyżki oleju (do smażenia)

Składniki na placki umieścić w wysokim naczyniu. Wymieszać i krótko rozdrobnić za pomocą blendera. Na dobrze nagrzanej patelni (wysmarowanej olejem za pomocą pędzelka), smażyć niewielkie placuszki z obu stron na złoty kolor. Udekorować serkiem wiejskim, granatem i obficie polać miodem. Jeść ciepłe od razu po przygotowaniu.

 

Deser jogurtowy z granolą i prażonymi jabłkami

Jogurt naturalny – dobro z natury

Składniki (na 3 szklanki 250 ml):
15 łyżek domowej granoli

400 ml jogurtu greckiego
1 łyżka płynnego miodu
2 średnie jabłka
1/2 łyżki masła
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżeczki cukru trzcinowego
1/2 łyżeczki cynamonu

 

Jabłka obrać i pozbawić gniazd nasiennych. Pokroić w drobną kostkę. Na patelni rozpuścić masło. Dodać jabłka. Skropić sokiem z cytryny, dodać cynamon i cukier, podlać dwoma łyżkami wody. Podsmażyć 2-3 minuty, do czasu, aż jabłka będą miękkie, ale jędrne. Odstawić do wystudzenia. Jogurt wymieszać z miodem. W szklanka układać warstwami po 5 łyżek granoli, jogurt i prażone jabłka. Podawać od razu po przygotowaniu lub po wcześniejszym schłodzeniu. 

 

Jogurtowe ciasto z owocami

Jogurt naturalny – dobro z natury

 

Składniki:
4 średnie jajka
1 1/3 szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
400 g mąki tortowej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
125 ml oleju rzepakowego
220 ml jogurtu greckiego
10 małych brzoskwiń

 

Brzoskwinie umyć, osuszyć, przekroić na połówki i usunąć pestki. Mąkę z proszkiem przesiać. Jajka z cukrem i cukrem waniliowym ubić na puszysto. Dodać jogurt i zmiksować. Dodawać naprzemiennie mąkę z proszkiem i olej. Ciasto przelać do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki (21x36 cm), na wierzchu ułożyć połówki brzoskwiń skórkami do dołu. Ciasto piec w temp. 180 stopni przez około 50 minut lub do tzw. suchego patyczka. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.

Jogurtowy deser z malinami

Jogurt naturalny – dobro z natury

 

Składniki:
200 g herbatników maślanych kakaowych 
400 g jogurtu greckiego
2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
300 g malin
6 łyżek bitej śmietany
2 łyżeczki startej gorzkiej czekolady
świeża mięta (do dekoracji)

Herbatniki pokruszyć za pomocą miksera lub przesypać do mocnego woreczka i utłuc wałkiem. Jogurt wymieszać z cukrem pudrem i ekstraktem z wanilii. W pucharkach układać warstwami: herbatniki, jogurt i maliny. Udekorować bitą śmietaną, startą czekoladą i listkami mięty. Podawać od razu po przygotowaniu. 

Sos czosnkowo-koperkowy z jogurtem

Jogurt naturalny – dobro z natury

 

Składniki:

200 ml gęstego majonezu

70 ml gęstego jogurtu naturalnego

4-5 ząbków czosnku

4 łyżki posiekanego koperku

sól (do smaku)
biały pieprz (do smaku)

 Jogurt wymieszać z majonezem, Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Koperek drobno posiekać. Wszystkie składniki porządnie ze sobą utrzeć. Doprawić solą i pieprzem. Wstawić na kilka godzin do lodówki.

 

Ola1984 29.11.2015 22:32
Malinka, to tak jak ja ;) Nie wyobrażam sobie dnia, bez kubka jogurtu naturalnego :)
Malinka 29.11.2015 22:16
Olu super wpis! Ja z jogurtem naturalnym już dawno się zaprzyjaźniłam... :)
Ola1984 29.11.2015 08:25
Bietka, zapraszam do skorzystania z przepisu ;)
bietka 28.11.2015 20:56
bardzo lubię jogurt naturalny, twoje zdjęcia wyglądają mega apetycznie, ale najbardziej podoba mi się Jogurtowy deser z malinami :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak