Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Herbata- nie tylko przyjemność, ale i zdrowie

Historia herbaty sięga aż 3 tysięcy lat p.n.e. mimo to, jej popularność nie słabnie. Jest znana i pijana na całym świecie, jest elementem naszych posiłków i spotkań towarzyskich.  Przez niektórych uważana za niezbyt zdrową, jednak najnowsze badania przeczą tym poglądom. Według nich jest nie tylko zdrowa, ale może być także podstawą diety. Istnieje kilka legend na temat odkrycia herbaty. Jedna z nich głosi, iż chiński władca, około 3 tysięcy lat p.n.e. gotował wodę

Historia herbaty sięga aż 3 tysięcy lat p.n.e. mimo to, jej popularność nie słabnie. Jest znana i pijana na całym świecie, jest elementem naszych posiłków i spotkań towarzyskich.  Przez niektórych uważana za niezbyt zdrową, jednak najnowsze badania przeczą tym poglądom. Według nich jest nie tylko zdrowa, ale może być także podstawą diety.

Istnieje kilka legend na temat odkrycia herbaty. Jedna z nich głosi, iż chiński władca, około 3 tysięcy lat p.n.e. gotował wodę do picia, gdy do naczynia wpadło kilka listków rośliny Camellia sinensis (znanej dziś jako krzew herbaciany). Zaciekawiony spróbował naparu, odkrywając tym samym jego smak i aromat.

Do Europy herbata dotarła w XVII wieku początkowo jako lekarstwo, a dopiero pod koniec XVIII wieku jako napój. Odkryto bowiem jej wspaniały smak i aromat.

W sklepach można spotkać wiele rodzajów herbat.  Jednak nie wszystko co uważamy za herbatę w rzeczywistości nią jest. Wszystkie rodzaje i gatunki herbaty pochodzą wyłącznie z jednej rośliny- Camellia sinensis.  Obecnie wiele napojów określa się mianem herbaty, jednak jeśli nie pochodzi ona z wcześniej wspomnianej rośliny, po prostu nią nie jest. Przykładowo herbatki rumiankowe czy  miętowe są to napary z liści, korzeni, kwiatów innych roślin. Nie posiadają one bowiem np. kofeiny charakterystycznej dla prawdziwej herbaty.

Istnieją cztery rodzaje herbaty pochodzące z jednej rośliny. Odróżnia je metoda przetwarzania liści i pączków po jej zebraniu.

  • Biała herbata – jest najmniej przetworzonym rodzajem herbaty, pochodzi z młodych liści. Zawiera najmniej kofeiny spośród wszystkich rodzajów herbat, posiada znaczną zawartość przeciwutleniaczy. Ma delikatny , lekko słodkawy smak i jasną barwę.  Nazywana jest królową herbat.
  • Zielona herbata- również pochodzi z liści, które zebrane poddane są oczyszczeniu i suszeniu, prawie nie przechodząc procesu fermentacji. Ten rodzaj herbaty także zawiera niewielką ilość kofeiny, ma lekko gorzkawy smak.
  • herbata Ulung – pochodzi z całych liści, częściowo sfermentowanych, dzięki czemu herbata ma delikatny aromat i słodkawy posmak.  Zwana jest szampanem pośród herbat.
  • czarna herbata-  pochodzi z liści i pączków, fermentuje ona najdłużej. Ma lekko słodkawy smak, głęboki aromat  i charakterystyczny czerwony kolor. Posiada najwięcej kofeiny spośród wszystkich rodzajów herbat, jednak i tak stanowi tylko połowę kofeiny zawartej w jednej filiżance kawy.  Czarna herbata jest najczęściej wytwarzaną na świecie. Niektórzy piją ją z dodatkiem cukru, cytryny lub mleka, inni bez dodatków.

Herbata- nie tylko przyjemność, ale i zdrowie

Pośród czterech rodzajów herbat, istnieje wiele jej odmian, które można spotkać w sklepach lub herbaciarniach. Poniżej kilka, najbardziej znanych.

  • Assam- uprawiana w Indiach,  ma bogaty smak, oraz mocny aromat.

  • Chai- uprawiana w Indiach i południowej Azji. Tradycyjnie przygotowuje się ją z mlekiem i przyprawami. W Indiach jest bardziej popularna od kawy.
  • Earl Grey- ma charakterystyczny smak dzięki dodanemu olejkowi bergamotki  (małej pomarańczy), by niwelować gorzki smak herbaty.
  • English Breakfast- wprowadzono ją w Szkocji. Jest mieszanką kilku odmian czarnej herbaty, z tonami kwiatowymi. Często podawana jest z mlekiem.
  • Gunpowder- chińska, zielona herbata, często mieszana z mięta i innymi ziołami. Ma żółtą barwę.
  • Sencha- bardzo popularna odmiana  herbaty w Japonii. Ma jasnozielona barwę i skrzyżowany słodko-kwaśny smak.

Warto wiedzieć, iż herbata jest zdrowa. Jej trzy główne składniki- kofeina, L-teanina i EGCG wpływają na metabolizm.  Herbata  zawiera przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki. Poza tym mimo zawartej w sobie kofeiny herbata nie odwadnia. Pobudza układ odpornościowy , a teanina i EGCG działają przeciwzapalnie. Ponadto herbata chroni serce, obniżając ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Przeciwdziała znużeniu i umysłowemu zmęczeniu, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Oczyszcza organizm z toksyn i wspomaga zdrowie.  Według najnowszych badań ma także działanie hamujące, a także spowalniające niektórych nowotworów. 

Herbata może być także elementem diety, gdyż wpływa na metabolizm, przyspieszając spalanie tłuszczu, ogranicza apetyt i przyspiesza spadek wagi.

Herbata- nie tylko przyjemność, ale i zdrowie

Warto zajrzeć do herbaciarni lub bogato wyposażonego sklepu i spróbować różnych smaków herbat z całego świata.  Doceńmy zdrowotne właściwości herbaty i cieszmy się jej smakiem i aromatem.

Ifa 16.01.2016 08:34
Ciekawy wpis :-) Bardzo posmakowała mi ostatnio herbata jaśminowa, parzona z liści :-)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak