Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Gęsi - wpis trochę refleksyjny .

Gęś symbolizuje partnerstwo, zew natury i podróże do miejsc nieznanych. W egipskich grobowcach można znaleźć malowidła przedstawiające karmienie gęsi. Podobno dzikie gęsi gęgawe są najwcześniej udomowionym zwierzęciem, ptakiem.

W egipskich grobowcach można znaleźć malowidła przedstawiające karmienie gęsi. Podobno dzikie gęsi gęgawe są  najwcześniej udomowionym zwierzęciem, ptakiem. W mitologii egipskiej gęś białoczelna była świętym zwierzęciem boga Geba. W starożytnym Rzymie związane były z boginią Junoną. Gęsi kapitolińskie czczone były jako ptaki, które uratowały Rzym przed najazdem wroga. Galowie zaplanowali najazd na stolicę nocą ,a głośne nocne gęganie gęsi uratowało miasto. Właśnie ze względu na rwetes ,jaki czynią w obliczu zagrożenia ,były poświęcone bogowi wojny Marsowi. Gęś symbolizuje  czystość i krzepkość. Stąd pewnie porzekadło, iż brzydka obmowa spływa po kimś jak woda po gęsich piórach. Jednakże w mowie potocznej używa się częściej powiedzenia „głupia gęś“, a naprawdę nie zasłużyły na takie określenie. Najwyraźniej gęsi w Polsce nie cieszą  się takim szacunkiem jak u Rzymian. Gęsi są  ptakami towarzyskimi i również symbolem monogamii. Wiążą się w pary na całe życie i wspólnie wychowują swoje młode. Znalezienie drugiej połówki, która gdzieś tam na nas czeka jest marzeniem każdego. Stąd u Germanów gęś stała się symbolem wierności małżeńskiej i przez stulecia podawano ją jako danie  „na szczęście”.  W Niemczech w średniowieczu gęś była potrawą  postną.  Wierzono, że gęś kędzierzawa, rasa gęsi domowej, nie wylęga się z jaj, ale wyrasta jako gałązki drzew rosnących nad wodami. Gałązki przemieniają się w gęsi i opadają na wodę. Sprytni (a może głupi )ludzie wymyślili, że gęś, która wywodzi się z rośliny nie jest mięsem i jest pokarmem postnym.    W dobie wszechobecnych komputerów, mało kto zwraca uwagę na staranne pismo. Dawniej każdą emocję widać było na papierze. Gęsie pióro zmuszało do nauki zapomnianej już dziś kaligrafii, ćwiczenia uwagi, staranności, opanowania. Teraz rzadko dajemy sobie prawa do refleksji i chwili zastanowienia się nad naszym charakterem i własnymi poglądami. Jeżeli żyjemy z przekonaniem, że po nas  „choćby potop" ,nie dziwmy się, że dzieją się wśród nas brzydkie rzeczy. Jedni tworzą  i działają z pasją i wizją, inni to wykorzystują. Zalety pozasmakowe  gęsi są również nie do pogardzenia. Długo można by opowiadać o puchu i pierze. Jesienią, kiedy odlatują klucze gęsi ,patrzymy na nie z zachwytem. Widząc na niebie niepowtarzalny klucz dzikich gęsi trudno jest oprzeć się pragnieniom udania się w podróż, zarówno mentalną, jak i tę w poszukiwaniu niezdobytych lądów. Klucz gęsi przypomina  literę V, która kojarzy nam się ze znakiem zwycięstwa. Gęsi nigdy nie lecą bezpośrednio jedna za drugą, każda ma nieprzesłonięte pole widzenia. Widać ich partnerstwo ,działanie zespołowe i troskę o wzajemne bezpieczeństwo.

Teraz muszę spojrzeć z lotu ptaka i  nabrać sporego dystansu do tego poczciwego stworzenia, jeżeli mam je zjeść bez wyrzutów sumienia. Bo jak widać zasługi gęsi są duże, choć niedocenione.

 

Gęś po polsku w kapuście.

 Gęsi - wpis trochę refleksyjny .

Składniki.

2 nogi gęsi

50 dag kapusty kiszonej

2 ząbki czosnku

1 cebula

1 papryka zielona

2 pomidory

1 łyżeczka kminku

1 łyżka  majeranku

1 łyżeczka mąki

sól

5 dag smalcu

5 dag boczku wędzonego

200ml śmietany

1 łyżka natki pietruszki

 

Mięso opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć, natrzeć solą i majerankiem. Odstawić.

Kapustę w rondlu zalać gorącą wodą i gotować

Czosnek, cebulę, paprykę i pomidor (bez skórki ) pokroić w kostkę. Boczek w paseczki.

Nogi gęsi obsmażyć na smalcu. Zdjąć z patelni i przesmażyć warzywa ,boczek,  kminek i dusić parę minut.

Do rondla przełożyć warzywa z boczkiem, dodać mięso, podlać szklanką wody i dusić około 1 h  na małym ogniu.

Mąkę wymieszać ze śmietaną i połączyć z kapustą, doprawić do smaku.

Kapustę dołożyć do mięsa i całość wstawić do gorącego piekarnika na 10 minut.

Gęsinę podawać polaną sosem, z kapustą i ziemniakami z wody ,posypaną  natką pietruszki.

 Christopher 2014.11.12

 

Malinka 12.11.2014 20:35
Ojej, no szkoda... A w sobotę nie dam rady, bo mam nalot rodziny i sama muszę coś przygotować... :) Ale dziękuję za zaproszenie :)
Christopher 12.11.2014 19:53
Malinka,przykro mi,ale zjedliśmy ją dzisiaj na obiad. Natomiast ,zapraszam na sobotę, na gąskę w jabłkach z pomarańczami.
Malinka 12.11.2014 18:17
To kiedy będziesz serwował tę pyszną gęsinę? Chętnie wpadnę i zakosztuję gęsi w kapuście :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak