Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Filary czeskiej kuchni: uzené maso

Każda kuchnia narodowa ma kilka produktów, bez których nie mogłaby istnieć. Nie inaczej jest z kuchnią naszych południowych sąsiadów. W kilku kolejnych wpisach przedstawię wam składniki, które można nazwać filarami czeskiej kuchni.

Uzené maso czyli wędzone mięso jest produktem niezwykle ważnym w czeskiej kuchni. I nie mam tu na myśli wędlin przeznaczonych na kanapki. W czeskich sklepach mięsnych prócz dobrze znanego nam wędzonego boczku, możemy kupić wędzone: schab, karkówkę czy łopatkę oraz kości. Z takiego mocno aromatycznego mięsa możemy wyczarować różne pieczenie, kotlety, nadzienie do knedlików czy placków. Wędzone mięso dodaje się też do niektórych zup. Wywar powstały w trakcie gotowania mięsa wędzonego lub wywar z wędzonych kości jest doskonałą bazą do przeróżnych sosów. Warto zapamiętać, że tego typu mięs nie należy jadać na surowo, ponieważ ich proces wędzenia jest inny, niż w przypadku wędlin! Choć wyglądają bardzo apetycznie i pięknie pachną, przed zjedzeniem powinny być poddane obróbce termicznej. Do pieczenia kupujemy mięsa tłustsze - boczek lub karkówkę. Do grillowania (tak, takie wędzone mięso można też grillować) czy duszenia oraz na kotlety lepsze będą łopatka i schab. I na koniec dobra wiadomość dla osób wracających z Czech bądź przez Czechy z wakacji - wędzone mięso jest znacznie mniej podatne na zepsucie, niż mięso surowe i spokojnie wytrzyma nawet 8 - 10 godzin jazdy samochodem. Możecie je śmiało kupić wracając do kraju, jednak zaraz po przyjeździe, nim trafi do lodówki powinno zostać ugotowane.

Dziś zapraszam na tradycyjne placki ziemniaczane i ziemniaczane knedliki.

Czeskie placki ziemniaczane z wędzonym mięsem i czosnkowym sosem -

Bramborák s uzeným

Bramborák s uzeným

Składniki:
/placki/
350g wędzonego mięsa
750g ziemniaków typu C
150ml tłustego mleka
150g mąki
1 jajko
4 ząbki czosnku
2 łyżeczki majeranku Prymat
1/2 łyżeczki czarnego pieprzu Prymat
sól
smalec lub olej do smażenia
/sos/
50g masła
50g mąki
500ml wywaru z mięsa
7 ząbków czosnku

Przygotowanie:
/placki/
Kawałek wędzonego mięsa zalewamy wrzątkiem, na tyle, aby woda go przykryła i gotujemy pod przykryciem przez 5 minut. Wodę odlewamy, a mięso ponownie zalewamy wrzątkiem i gotujemy pod przykryciem 40 minut. Ugotowanie mięso zostawiamy w wywarze, aż ostygnie. Potem kroimy je w drobniutką kostkę. Wywar z mięsa zachowujemy na sos.
Ziemniaki obieramy i trzemy na tarce. Utarte na chwilę odstawiamy, aż puszczą wodę, którą odlewamy. Do ziemniaków dodajemy mleko, jajko, rozgnieciony czosnek, pokrojone mięso, mąkę i przyprawy. Całość mieszamy aż składniki się połączą. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i smażymy placki na złoty kolor.
/sos/
Z masła i mąki robimy jasną zasmażkę, którą stopniowo rozprowadzamy wywarem z mięsa, tak aby nie porobiły się grudki. Gdy sos będzie już gładki, dodajemy pokrojony w płatki czosnek oraz nieco pieprzu i soli. Sos gotujemy na małym ogniu około 15 minut.

Ziemniaczane knedliki z wędzonym mięsem - Bramborové knedlíky s uzeným

Bramborové knedlíky s uzeným

Składniki:
750g ziemniaków
250g pszennej mąki
100g kaszki manny
1 jajko
400g wędzonego mięsa
1 cebula
sól, pieprz, tłuszcz

Przygotowanie:
Wędzone mięso kroimy w kosteczkę, dodajemy posiekaną cebulkę, pieprz i podsmażamy na łyżce tłuszczu. Ziemniaki gotujemy w mundurkach, odstawiamy do ostygnięcia.
Obrane ziemniaki przeciskamy przez praskę, dodajemy mąkę pszenną, kaszkę jajko, nieco soli i zagniatamy na gładkie ciasto. Z ciasta urywamy kawałki, które rozpłaszczamy na cienkie placki. Na środku placka kładziemy nieco farszu i całość zwijamy w kulkę. Knedliki gotujemy w osolonej wodzie około 15 minut. Podajemy okraszone podsmażoną cebulką i tłuszczem.

czech_food_friend 26.08.2014 10:39
Trudno mi się kłócić z wynikami badań, które wykonała jedna prywatna firma dla drugiej prywatnej firmy. W takich wypadkach zlecający na ogól dostaje to, za co zapłacić ;-). Natomiast wiem, co widzę co dzień na ulicy. Czesi to z reguły wielkie i masywne chłopy, może i mają jakieś tam BMI przekroczone, ale na otyłych zdecydowanie nie wyglądają, raczej na zdrowo wypasionych. Czaszki są w większości szczupłe i, choć przykro mi to pisać, znacznej bardziej zadbane i lepiej ubrane niż większość Polek. Wiadomo, widać na ulicach i ludzi otyłych, ale wcale nie częściej niż w Polsce. I zgadzam się z Habibi, jak ktoś szuka grubasów, powinien popatrzeć na Brytyjczyków, bo ci tuszą doganiają Amerykanów.
caralajna 25.08.2014 22:21
@Habibi nie zgadzasz się ze statystykami? wow...
Habibi 25.08.2014 15:43
A ja się nie mogę zgodzić z tym stwierdzeniem, że Czesi są najgrubsi! Cieniutko wypadają chociażby w porównaniu z Anglikami żywiącymi się 24h/d w fastfoodach! Poza tym czeska kuchnia jet kuchnią tradycyjną, więc przez wieki powinni wieść prym otyłości - a tak nie jest. Myślę, że są porównywalni do Polaków - chociaż na pierwszy rzut oka, patrząc na przeciętnych przechodniów na czeskich ulicach. _____ Kocham pečené uzené koleno :) A w PL ciężko dostać półprodukt, jakim jest wędzona golonka - a w zasadzie chyba tylko raz udało mi się ją kupić w małej masarni. Przywożę go właśnie z Czech. Przepadam za kiełbasą końską - w Czechach koňský salám dostępny jest niemal w każdym sklepie spożywczym, podobnie jak Špekáčky idealne do marynowania :)
caralajna 01.08.2014 17:42
teraz już wiem dlaczego Czesi są najgrubsi w Europie ;) http://kobieta.onet.pl/zdrowie/zycie-i-zdrowie/otyla-europa-najgrubsi-sa-czesi-gdzie-plasuja-sie-polacy/yc087

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak