Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Polévka je grunt

„Polévka je grunt” (zupa to podstawa) usłyszycie to praktycznie od każdego Czecha. Nic dziwnego, bo zupy w czeskiej kuchni są niezwykle popularne, a 93% Czechów jada zupę 6 razy w tygodniu.

Czym się tak zajadają nasi południowi sąsiedzi? Niekwestionowanym liderem w kategorii zup są wywary mięsne, podobne do rosołu, choć na ogół bardziej esencjonalne. Hovězí bujon (buljon wołowy) znajdziemy w każdej restauracji, a podadzą go nam z knedlíčkamy – małymi kluseczkami z bułki, kaszy lub wątróbki. Następna pod względem popularności jest zupa bramborová (ziemniaczna). Jej składniki będę się mocno różnić, w zależności od regionu. W wersji ascetycznej będzie to dość wodnista ciecz z kawałkami ziemniaków, okraszona łyżką smalcu. W wersji nieco bardziej wyrafinowanej w zupie znajdą się warzywa korzeniowe, mięso, podroby czy grzyby. Możliwości jest dużo, i w praktyce trudno trafić dwa razy na taką samą bramboračku. Česneková polévka jest niekwestionowanym hitem głównie wśród turystów. Podobnie jak Śląska „wodzionka”, česnečka była zupą biednych ludzi. I podobnie jak wodzionka, jest zaskakująco smaczna. Z czego się będzie składać wasza česnečka zależy od regionu. Raz podadzą ją z kostkami opieczone chleba, innym razem z ziemniakami lub surowym jajkiem. Mnie najbardziej odpowiada ta ostatnia. Lubię patrzeć jak w prawie wrzącej zupie powoli ścina się białko z jajka, a płynne żółtko lekko zagęszcza zupę i doskonale łączy się z mocno czosnkowym w smaku płynem. W niektórych rejonach czosnkowa zupa zostanie zabielona śmietaną, ale według mnie to już nie to. Nieco zaskakująca dla Polaków może być zupa hrachová (grochowa), bo w czeskim wydaniu też jest dość wodnista. Jeśli ktoś jest miłośnikiem wojskowej grochówy, bardzo się rozczaruje. Do tradycyjnych biednych zup ale smacznych należą także drožd’ová, kmínová i chlebová. Miłośnicy zup jarzynowych też nie będą rozczarowani. Lekkie warzywne buliony są prawie tak samo popularne, jak i wołowe. Ponadto Czesi są prawdziwymi mistrzami w gotowaniu zupy kalafiorowej (květáková) i kalarepkowej (kedlubnová).

A co dla miłośników zup gęstych i sycących? Tacy też nie pozostaną głodni. Czeska zupa gulášovázadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Miłośnikom podrobów zasmakuje zupa dršťková przygotowana z wołowych lub cielęcych flaków, ze sporą ilością papryki i ciemną zasmażką lub prdelačka formalnie znana jako „Černá zabijačková polévka“. Przygotowuje się ją z wieprzowej krwi, kaszy i majeranku. Jest to duży rarytas, który zjecie jedynie u zaprzyjaźnionych Czechów w okresie masopustu (okres po Nowym Roku, a przed Wielkim Postem) i zabijačký (świniobicia) lub w dobrych i drogich restauracjach.

Jeśli lubicie zupy i wybieracie się do Pragi, powinniście odwiedzić tamtejsze „Polévkárny” czyli miejsca, w których serwują zupy. Czynne są od wczesnych godzin rannych – Czech chętnie zacznie dzień od zupy, czemu nie – do podwieczorku. Za dużą porcję zupy, także na wynos zapłacicie około 6 – 8 złotych.

Najpopularniejsze, najlepsze i sprawdzone praskie polévkárny znajdziecie pod tymi adresami:
Polévka je Grunt, Myslíkova 29, Praha 1, przystanek „Myslíkova" tramwaj č.14
Polévkárna, Sokolovská 86/97, Praha 8, przytanek „Křižíkova" tramwaj č. 8, 24, 29 lub metro A, B - stacja Můstek
Soup in the city, Panská 1308/9, Praha 1, przystanek „Jindřišská" tramwaj č. 3, 9, 14, 24 lub metro B - stacja Křižíkova
Polévkárna paní Mančo, Křížíkova 11, Praha 8, metro B, C - stacja Florenc

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak