Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Cynamon-przyprawa nie tylko do szarlotki

Cynamon uprawiany był już około 3 tysięcy lat przed naszą erą, jednak używano go nie do celów kulinarnych, ale jako składnik kadzideł i do balsamowania zwłok. Ceniono go równorzędnie ze złotem i przechowywano w skarbcach. W Europie cynamon zaistniał około XVI wieku, kiedy wyprawy portugalskie dotarły do Cejlonu- miejsca, gdzie rosły drzewa cynamonowe, czyli cynamonowce. W Cejlonie znajdują się największe uprawy cynamonowców, jednak obecnie uprawia się je także w Azji i A

Cynamon uprawiany był już około 3 tysięcy lat przed naszą erą, jednak używano go nie do celów kulinarnych, ale jako składnik kadzideł i do balsamowania zwłok. Ceniono go równorzędnie ze złotem i przechowywano w skarbcach. W Europie cynamon zaistniał około XVI wieku, kiedy wyprawy portugalskie dotarły do Cejlonu- miejsca, gdzie rosły drzewa cynamonowe, czyli cynamonowce.

W Cejlonie znajdują się największe uprawy cynamonowców, jednak obecnie uprawia się je także w Azji i Ameryce Południowej. Cynamonowiec jest zielonym drzewem, które osiąga do 12 metrów wysokości. Ma jasnozielone liście i małe kwiaty oraz gładką, szarobrązową korę.

Cynamon jest handlową nazwą  kory suszonej z pni i gałązek drzewa cynamonowego. Najbardziej ceniony ze względu na zapach i smak jest właśnie wspomniany wcześniej cynamon cejloński, mimo iż uprawianych jest wiele gatunków tych drzew.

 Korę cynamonowców zdejmuje się z młodych pędów, następnie poddaje się je dokładnemu czyszczeniu, po czym tnie się je na odcinki 30-100 cm i szerokości  1-2 cm. Kolejny etap polega na ich suszeniu, najlepiej na słońcu. Podczas suszenia kora nabiera ciemnożółtego koloru i intensywnego aromatu, a jej brzegi podwijają się tworząc rurki. Najbardziej aromatyczne są kory cienkie, o jasnej barwie.  W sprzedaży oprócz rurek, jest także cynamon mielony (powszechnie znany), który pochodzi z odpadków powstających w czasie cięcia i pakowania rurek.

Cynamon-przyprawa nie tylko do szarlotki

Specyficzny zapach i aromat cynamon zawdzięcza olejkom eterycznym, które mają właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i  zwiększające wydzielanie kwasów żołądkowych. W związku z tym, cynamon jest składnikiem niektórych leków.

Cynamon wykazuje wiele właściwości zdrowotnych.  Jest bogatym źródłem żelaza, wapnia i błonnika pokarmowego. Pomaga w trawieniu i przy problemach żołądkowych. Obniża poziom cukru we krwi, pomaga niwelować mdłości (podobnie jak imbir), wspomaga koncentrację i zapamiętywanie.  Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, warto więc dodawać go do potraw zwłaszcza w okresie zimowym. Cynamon polecany jest osobom na diecie, gdyż wspomaga trawienie i przyspiesza przemianę materii. Według badań, wykazuje także działanie przeciwnowotworowe oraz jest ponoć skutecznym afrodyzjakiem.  Cynamon nie jest zalecany osobom cierpiącym na wrzody żołądka i dwunastnicy oraz alergikom.

Cynamon ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni.  Głównie przyprawę tę dodaje się do potraw mącznych, ciast (szarlotek, pierników), deserów, kompotów, grzanych win, kawy. W kuchni wschodniej, cynamon dodaje się do mięs – głównie baraniny i wieprzowiny.

Cynamon jest przyprawą znaną i lubianą, głównie ze względu na charakterystyczny smak i zapach. Cieszmy się tym aromatem i przyprawiajmy nasze dania, tą drogocenną przyprawą.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak