Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Chayotte

Chayotte to roślina pienna, która osiąga od 4 do nawet 20 metrów długości. Jej owoce wykorzystujemy w kuchni, a w ogrodzie pełni funkcję ozdobną. Pnie się jak winorośl i można nią obsadzać pergole i altanki.

Chayotte to tropikalne warzywo z gatunku dyniowatych, blisko spokrewnione z kabaczkiem i cukinią. Pochodzi z Ameryki Południowej, a największym eksporterem tych warzyw jest Kostaryka. Poza Ameryką Południową, chayotte możemy spotkać w Azji oraz na południu Europy. W Brazylii i wielu innych krajach Ameryki Południowej chayotte są tak powszechne i tanie, że używa się ich do karmienia bydła.

Chayotte jest jadalna w całości, począwszy od liści, poprzez owoce, na bulwie kończąc. W sklepach najczęściej można spotkać same owoce, rzadziej bulwy. Owoc chayotte wyglądem przypomina skrzyżowanie gruszki z awokado. Owoce są bardzo zielonej, a niektóre gatunki mogą być pokryte małymi kolcami, podobnie jak ogórki. Wnętrze owocu kryje zwarty kremowy miąższ oraz jedną pestkę. W smaku chayotte przypomina cukinię bądź kalarepkę – w zależności od tego jak bardzo jest dojrzałe. Miąższ można jeść na surowo np. w sałatkach bądź po obróbce termicznej. Na ciepło ma takie samo zastosowanie jak kabaczek czy cukinia. Doskonale sprawdzi się w zupach, można go udusić, zapiec czy grillować. W Ameryce Południowej popularne jest faszerowanie owoców chayotte. Jedyne o czym trzeba pamiętać to fakt, że chayotte ma bardzo delikatny i nietrwały smak. Długa obróbka termiczna zdecydowanie mu nie służy, a potrawy powinny być podane bezpośrednio po przygotowaniu. Odgrzewanie lub mrożenie gotowanego chayotte, pozbawia potrawę smaku. Owoce chayotte są bardzo niskokaloryczne – 100g chayotte to 25 kalorii, 2,2g błonnika, 5,1g węglowodanów, 1,1g białka i jedynie 0,4g tłuszczu. Chayotte bogate jest także w witaminy i składniki mineralne, takie jak sód, potas i wapń.

Pestka skrywająca się we wnętrzu owocu też jest jadalna i uznawana przez wielu kucharzy za przysmak. Można ją zjeść na surowo lub podsmażyć na maśle, co jeszcze bardziej uwydatni jej mocny, orzechowy smak. Bulwy chayotte zawierają ponad 20% skrobi i można ich używać podobnie jak ziemniaków – gotowane w zupach lub jako dodatek do potraw mięsnych, duszone w gulaszach bądź smażone jako placki lub frytki. Zarówno owoce jak i bulwy chayotte są dość trwałe. Zawinięte w perforowaną plastykową torebkę i schowane do lodówki bez problemu wytrzymają kilka tygodni. Liście chayotte wykorzystywane są głównie w kuchni azjatyckiej. Są popularnym składnikiem zup, jak również dusi się je podobnie jak szpinak. Można wykorzystać je do przygotowania sałatek lub przyrządzić z nich napar o działaniu leczniczym. Napar z liści chayotte ma działanie przeciwzapalne i moczopędne, przeciwdziała chorobom układu krążenia, zapobiega miażdżycy i obniża ciśnienie.

Christopher 19.05.2014 16:38
Dziękuję za informację.
emeslive 19.05.2014 08:03
Chayotte pojawia się od czasu do czasu w hipermarketach czy choćby w Selgros.
Christopher 18.05.2014 00:29
Kiedyś miałem przyjemność zjeść chayote albo chow chow w Meksyku. Rzeczywiście ,można je z powodzeniem zastąpić zwykłym kabaczkiem. Czy w Polsce spotkałeś chayote, bo ja niestety nie.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak