Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Wigilia

Wigilia

Boże Narodzenie to najbardziej uroczyste, tradycyjne polskie święto. Głównym akcentem Bożego Narodzenia wciąż pozostaje wieczerza wigilijna, którą spędzamy w rodzinnym gronie przy suto zastawionym stole pełnym postnych przysmaków.

Na polskich stołach w ten wyjątkowy wieczór często króluje karp i inne potrawy przygotowywane zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycją. Na wigilijnym stole powinno znaleźć się dwanaście potraw, co jest nie lada wyzwaniem dla osób przygotowujących kolację wigilijną. A przecież to dopiero wstęp do kolejnych dwóch dni świąt. Specjalnie na tę okazję przygotowałem dla Was kilka inspiracji!

 

Może zamiast czerwonego barszczu w tym roku wybierzecie jedną z tych dwóch propozycji?

Wigilia   Wigilia
Zupa rybna Wigilia Krem grzybowy

 

Ryby na kilka sposobów....

Wigilia   Wigilia
Śledzie w słodkiej cebuli Wigilia Ryba w galarecie

 

Przygotowałem dla Was również coś wyjątkowego. Andrzej Polan specjalnie dla Czytelników serwisu zdradził jak święta wyglądają u niego w domu oraz podzielił się z Wami sprawdzonymi sposobami na np. przygotowanie barszczu. Na wywiad zapraszam TUTAJ.

 

Czy wiesz że ...?

Z Wigilią Bożego Narodzenia wiąże się szereg staropolskich przesądów. Wierzono, że w tym dniu nie wolno się sprzeczać, bo inaczej niezgoda i smutek zapanują w domu na najbliższy rok. 

Przesąd mówi, że jeżeli w Wigilię domostwo odwiedzi jako pierwszy mężczyzna – cały przyszły rok będzie obfitował w szczęście i dobrobyt. Pojawienie się za to kobiety zwiastuje pecha.

Tuż przed wieczerzą należy umyć ręce w srebrnych i złotych monetach. Czynność ta ma sprowadzić na nasz dom dobrobyt.

W niektórych rejonach Polski pod obrusami trzymano słomę lub siano. Tam gdzie podkładano słomę, obowiązywał zwyczaj wyciągania po jednej przez każdego z uczestników wieczerzy. Od tego, jakiego rodzaju słomkę (prostą lub wygiętą) wyciągnięto zależał cały przyszły rok.

29.11.2014 22:17
Staropolska mądrość sprawdza się. Zarówno Wigilia Świąt Bożego Narodzenia , tak i Sylwester opowie nam o całym Nowym nadchodzącym roku.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak