Wielkimi krokami nadchodzi koniec 2016 roku, a co za tym idzie – zbliża się wyczekiwana przez wszystkich noc sylwestrowa. Mówi się, że jaki Sylwester, taki cały rok, dlatego zabawa powinna trwać do białego rana. Ale żeby tak było, ktoś musi podjąć się organizacji tego wydarzenia.
Gdy już zdecydujemy się na przygotowanie Sylwestra dla grona znajomych, to nie możemy zawieść. Nie ma się jednak czym przejmować, wszystko jest do zrobienia. Jeśli odpowiednio się przygotujemy, nie tylko nasi goście będą się świetnie bawić, ale również i my spędzimy tę noc w wyśmienitym nastroju!
Po Świętach do Sylwestra pozostaje nam kilka dni, dlatego spokojnie zdążymy zaopatrzyć się we wszystko, co potrzebne. Warto pamiętać, że jedzenia trzeba przygotować nieco więcej niż na zwykłe przyjęcie, bo goście zostaną u nas zdecydowanie dłużej. Oprócz zakupu wszelkiego rodzaju napojów należy zastanowić się też, jakie dania będziemy serwować, i odpowiednio się do tego przygotować. Co w takim razie może się znaleźć na naszym stole? Po pierwsze trzeba pamiętać, że dania nie powinny być zbyt ciężkie i najlepiej sprawdzi się tutaj tzw. finger food, które można zjadać nawet na stojąco. Dobrym pomysłem jest przygotowanie szwedzkiego stołu, tak aby goście mogli w każdej chwili poczęstować się małą przekąską. A po północy, gdy wszyscy będą już trochę zmęczeni i głodni, warto zaserwować jakiś konkretniejszy posiłek na ciepło.
*** Odwiedź Strefę Przekąsek i zainspiruj się pysznymi propozycjami w sam raz na karnawałowe przyjęcia!
Poniżej prezentuję kilka pysznych przepisów, które idealnie sprawdzą się na sylwestrowe przyjęcie:
1. Mini kanapeczki ze smarowidłem i ogórkami – mała przekąska, w sam raz na krótką przerwę w zabawie.
Składniki:
- smarowidło wieprzowe 4 łyżki
- ogórki kiszone 1 słoik
- zielenina do dekoracji
- papryka czerwona 1 szt.
- pieprz czarny grubo mielony do smaku
- chleb kminkowy
Pokrojone w paski ogórki kiszone wraz z paskiem papryki czerwonej zwinąć w roladki i przekłuć wykałaczkami. Kromki chleba opiec, wystudzić, posmarować smarowidłem, oprószyć pieprzem i pokroić na małe kawałki. Udekorować roladkami z ogórków. Na wierzch można ułożyć dekorację z ulubionej zieleniny. Pięknie na kanapkach prezentują się na przykład kiełki.
2. Sałatka z kaszą jaglaną, pomidorami koktajlowymi, ogórkiem, kolendrą i curry – idealna do nałożenia na talerz i zjedzenia – na stojąco lub siedząco.
Składniki:
- kasza jaglana 200 g
- woda 400 g
- oliwa z oliwek 2 łyżki
- sól
- pieprz czarny – młynek
- przyprawa curry 1 łyżeczka
- suszone pomidory 200 g
- kolendra
- pomidory koktajlowe (czerwone) 125 g
- pomidorki koktajlowe żółte 125 g
- ogórek
- groszek cukrowy 100 g
Przygotuj wszystkie składniki. Kaszę płuczemy w wodzie, wrzucamy do garnka zalewamy wodą. Doprawiamy solą, pieprzem i dolewamy oliwę. Gotujemy pod przykryciem ok. 15 minut. Ugotowaną kaszę przekładamy do miseczki i mieszamy z przyprawą curry, doprawiając pieprzem. Blanszujemy groszek cukrowy, następnie szybko go hartujemy w zimnej wodzie. Dodajemy pokrojone w kawałki pomidory koktajlowe, ogórka, liście świeżej kolendry, a także pokrojone w cienkie paseczki pomidory suszone i groszek. Tak przygotowaną sałatkę możemy serwować jako samodzielne danie lub dodatek do np. grillowanej piersi kurczaka.
3. Zupa z soczewicy z aromatycznymi przyprawami i jogurtem naturalnym – coś na rozgrzanie po oglądaniu fajerwerków.
Składniki:
- pomidory pelati 100 g
- soczewica konserwowa 200 g
- cebula 1 szt.
- czosnek 2 ząbki
- oliwa z oliwek do smażenia
- cynamon Prymat do smaku
- rosół z kury Kucharek 2 kostki
- jogurt grecki 100 ml
- żółty ser 100 g
- sól czosnkowa do smaku
- pieprz czarny grubo mielony do smaku
- pomidory concasse 100 g
- imbir mielony do smaku
- chili pieprz cayenne do smaku
- goździki całe 5 szt.
Na oliwie z oliwek podsmażyć pokrojone w kostkę czosnek i cebulę, dodać wymieszane i utarte w moździerzu przyprawy. Całość zalać bulionem, dodać pomidory i soczewicę, a następnie gotować przez ok. 15 minut. Zupę zmiksować na jednolitą masę, doprawić do smaku solą czosnkową i pieprzem. Kostki twardego, żółtego sera i pomidory concasse ułożyć w miseczkach, zalać zupą. Podawać z łyżką jogurtu naturalnego (gęstego).
4. Bigos – treściwy posiłek, który dostarczy energii na zabawę do rana.
Składniki:
- kapusta kiszona 1 kg
- biała kapusta 200 g
- boczek 200 g
- mięso wieprzowe, np. łopatki bez kości 200 g
- mięso wołowe 200 g
- kiełbasa 200 g
- suszone śliwki 50 g
- koncentrat pomidorowy 1 łyżeczka
- majeranek Prymat 1 łyżeczka
- olej do smażenia 5 łyżeczek
- liść laurowy 2 szt.
- grzyby suszone 50 g
- przyprawa do bigosu 2 łyżki
- wino czerwone wytrawne 1/2 szklanki
- ziele angielskie całe 3 szt.
- cebula 100 g w kostkę
- papryka słodka mielona 1/2 łyżeczki
Suszone grzyby wypłukać, namoczyć w wodzie i ugotować. Następnie wyjąć z wody, ostudzić i pokroić w paseczki.
Kapustę poszatkować, pokroić i przełożyć do garnka. Dodać ziele angielskie, liście laurowe oraz majeranek i dusić pod przykryciem. Mięso, boczek i kiełbasę pokroić w kostkę, wraz z cebulą obsmażyć na oleju i dodać do kapusty. Suszone śliwki pokroić w paseczki i dodać do gotującego się bigosu. Następnie dodać grzyby (można również dolać odrobinę wywaru pozostałego z ich gotowania), całość doprawić do smaku słodką papryką, majerankiem, przyprawą do bigosu oraz koncentratem pomidorowym. Gotujący się na małym ogniu bigos podlewać czerwonym wytrawnym winem.
Dobry plan i trochę zaangażowania wystarczy, żeby zorganizować świetną imprezę. Skoro cały rok ma być taki jak Sylwester, to warto, się trochę poświecić, aby było wspaniale: wesoło, uroczyście i smacznie! Bawmy się znakomicie do samego rana!
Polecam!
Krakersowe kanapeczki |
Koreczki caprese |
|
Kulki serowe |
Słodkie babeczki |
|
Wrapy z salami i serem |
|
Bagietki na imprezę |