Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pieczone kasztany.

2.0
(4)
Czas
Czas: 15 min
Ilość porcji
Ilość porcji: 1 - 2 os.

Składniki:

kasztany 20 dag

Przepis i sposób przygotowania na: Pieczone kasztany.

Kroki postępowania

1
Legenda głosi, że kasztany są wynikiem twórczego szału Jowisza. Adorowana przez Jowisza, jedna z nimf Diany, Nea, wolała się zabić niż oddać Jowiszowi.
Aby złożyć jej hołd, najpotężniejszy z Bogów, zamienił jej martwe ciało w majestatyczne drzewo, którego owoce przyozdobione kolcami są symbolem tej smutnej historii.
Kasztanowiec może osiągnąć 30 metrów i dawać zbiór do 50 kg. kasztanów. Okres owocowania rozpoczyna się w jego 20 roku i może owocować aż do 80 lat, a często jego wiek przekracza 1000 lat.
Okres zbiorów odbywa się, zależnie od gatunków między wrześniem, a początkiem listopada.
Te i dużo więcej bardzo ciekawych wiadomości i przepisów znajdziecie http://www.marron.pl/ofirmie/.

Pierwszy raz pieczone kasztany z grilla jadłem w Budapeszcie, a było to bardzo dawno. Potem pracując we Francji kilka razy kupowałem je, przy okazji robienia zakupów na targowisku w Pornichet.
Najbardziej smakują mi takie prosto z grilla węglowego, gorące, parzące palce. Oczywiście, z kasztanów możemy zrobić bardzo dużo różnorodnych potraw i deserów do których zrobienia wszystkich zachęcam. Tym bardziej, że ceny, które znajdziecie są przystępne, a przepisów z dodatkiem kasztanów jest bardzo dużo.
Krok 1 - Pieczone kasztany. foto
2
Na jedną osobę wystarcza 20 dkg. Nie warto robić więcej, ponieważ większa ilość ostygnie, a najlepsze są gorące. Po przestygnięciu, dosyć ciężko zdejmuje się skórkę.
Kasztany należy naciąć ostrym nożem na krzyż. Proponuję użyć noża z ząbkami. Kasztany kroją się znakomicie i nie grozi nam ześlizgiwanie noża, szczególnie kiedy nie mamy dobrego, ostrego .
We wrześniu upiekłbym kasztany na grillu, ale teraz, środek zimy, więc upiekę je w piekarniku pod grillem.
Krok 2 - Pieczone kasztany. foto
3
Trochę sobie ułatwiłem to zimowe pieczenie. Nacięte kasztany wrzuciłem do lekko osolonego wrzątku i gotowałem około 10 minut, następnie odcedziłem na sicie , wstawiłem na patelni do pieczenia kasztanów pod grill w piekarniku, ustawiony na maksymalną temperaturę na około 10 – 15 min.
Po 10 min. należy sprawdzić czy kasztany już są dobre. Trzeba uważać, żeby ich nie spalić. Oczywiście, nie wszyscy mają patelnie czy też blachy do pieczenia kasztanów.
Proponuję zwykłą blaszkę wyłożoną folią aluminiową, świecącą stroną do góry. Blaszką należ co jakiś czas potrząsnąć, żeby kasztany upiekły się równo z każdej strony.
Kasztany podajemy w łupinach i każdy sam je obiera.
Upieczone, w środku powinny być delikatne, a z wierzchu lekko chrupiące.
Krok 3 - Pieczone kasztany. foto

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

Habibi 06.10.2013 10:28
Jak ja dawno nie jadłam pieczonych kasztanów ... a pyszne są. Pierwszy raz jadłam je, kiedy miałam jakieś 7 lat i od razu mi posmakowały :)
kasienka23 06.10.2013 10:15
zawsze zastanawiało mnie jak smakują taki kasztany, są to jakieś specjalne jadalne kasztany czy mogą być takie nasze, kasztany z lasu?
ana1 06.10.2013 08:45
warto spróbować
Ola1984 06.10.2013 08:33
Z kasztanami jeszcze nie miałam przyjemności się zapoznać :) To musi być pyszne.
Konczi 06.10.2013 07:46
myślę że trzeba to wypróbować
iwi 06.10.2013 00:24
Super przepis
iwi 06.10.2013 00:24
Warto skorzystać z przepisu
Bernadeta1 06.10.2013 00:06
Z zaciekawieniem przeczytałam opis, pięknie opisane i zachęca do zrobienia. Nigdy nie robiłam i nie jadłam a przepis kusi smakiem

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak