Jakich dań obok żurku, chrzanu i jajek nie może zabraknąć na wielkanocnych stołach? Sprawdźcie najbardziej popularne potrawy na Wielkanoc!
W Niedzielę Wielkanocną na naszych stołach robi się uroczyście, świeżo i kolorowo – nie może zabraknąć wiosennych dekoracji - bukszpanu, pisanek, cukrowego baranka, żółtych kurczątek w kępkach rzeżuchy – i tradycyjnych polskich potraw - wielkanocnego żurku, pasztetów, chrzanu, wędlin, białej kiełbasy i oczywiście jajek.
- Żurek wielkanocny dobrze jest ugotować na samodzielnie przygotowanym zakwasie z żytniej mąki. Każda gospodyni ma swój własny, unikalny sposób przyrządzania żurku, dlatego w każdym domu smakuje on nieco inaczej. W najbardziej rozpowszechnionej wersji zupę tę gotuje się na wędzonce, podaje z jajkiem na twardo, ziemniakami i białą kiełbasą. Smak żurku można urozmaicić czosnkiem lub tartym chrzanem, warto też dorzucić kilka suszonych grzybów – zupa zyska więcej głębi i stanie się bardziej wyrazista. Zamiast jaj kurzych można podać żurek z jajkami przepiórczymi, a głęboki talerz zastąpić miską wydrążoną w chlebie lub dużej bułce.
- Tradycyjny, delikatny pasztet wielkanocny przygotowuje się z mięsa drobiowego lub z królika, można jednak swobodnie łączyć inne rodzaje mięs – indycze, z gęsi, wieprzowe czy wołowe. Dobrze jest dodać wątróbkę i trochę tłustego boczku, by pasztet nie był za suchy; gotowane warzywa korzeniowe i oczywiście przyprawy – ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, sól, czarny pieprz i gałkę muszkatołową. Ciekawą alternatywą mogą być pasztety wegetariańskie, które w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Według dietetyków są zdrowsze i lżejsze. Proponujemy łatwy i smaczny pasztet z pieczarek albo bardziej wyszukany - z batatów z imbirem i czosnkiem niedźwiedzim.
- Chrzan wielkanocny można kupić gotowy w słoiku, ale lepiej przygotować go samemu. Nasz prosty, szybki przepis, oparty na kilku składnikach – potrzebny będzie świeży korzeń chrzanu, jajka, cukier, masło, woda i ocet – pozwoli przygotować chrzan, który świetnie sprawdzi się jako dodatek do pieczonych mięs, szynki, pasztetów i oczywiście jajek. Łagodniejszy smak można uzyskać dodając łyżkę gęstej śmietany.
- Wędlina na wielkanocnym stole jest niemal obowiązkowa, co wiąże się z jej znaczeniem kulturowym – w dawnych czasach, gdy nie wszystkich było stać na taki rarytas, a na przednówku bywało głodno, z nadejściem wiosny symbolizowała dostatek. Tajemnica smaku szynki wielkanocnej, pieczonej i gotowanej, tkwi w dobrej zalewie, w której mięso powinno się peklować przez cztery dni, przechowując w lodówce. Jeśli pieczemy to w specjalnym rękawie, aby szynka zachowała soczystość, kruchość i była odpowiednio dopieczona. W niektórych domach szynkę wielkanocną się gotuje, a otrzymany wywar wykorzystuje się do przygotowania białego barszczu.
- Biała kiełbasa najczęściej pojawia się na świątecznym stole jako dodatek do żurku i białego barszczu. Można ją również potraktować jako samodzielne danie – udusić w sosie cebulowym i podawać ze świeżo tartym chrzanem albo zapiec w naczyniu żaroodpornym z ziemniakami i sosem śmietanowo-chrzanowym. Smakowicie prezentuje się w formie przystawki – koreczki z białej kiełbasy z cebulą, chrzanem i jajkami przepiórczym będą na pewno oryginalnym dodatkiem do wielkanocnego śniadania.
- Jajka faszerowane pięknie prezentują się na wielkanocnym stole. Warto dla urozmaicenia kolorystyki i smaku przygotować kilka rodzajów farszu. Do klasycznych pomysłów zaliczyć można farsz pieczarkowy ze szczypiorkiem, wykwintnie wyglądają jaja faszerowane wędzonym łososiem, a nadzienie na bazie pasty z pieczonego buraka, śmietankowego serka i rzeżuchy to zaskakująco kremowa, lekko słodkawa kompozycja smakowa. Jeśli macie ochotę na coś zupełnie nowego i niebanalnego, co rozpieści podniebienia wszystkich gości – wypróbujcie farsz guacamole, krem buraczano-chrzanowy albo nadzienie musztardowe z boczkiem.