Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jak zrobić wędliny długo dojrzewające?

Jak zrobić wędliny długo dojrzewające?

Jak zrobić wędliny długo dojrzewające domowym sposobem? Zobacz przepis na schab, karkówkę lub pancettę.

Z dojrzewających wędlin słynie przede wszystkim Hiszpania. Fuet, szynka serrano czy kiełbasa chorizo to produkty, których bez wątpienia warto spróbować na Półwyspie Iberyjskim. Z kolei we Włoszech niezwykle popularne są prosciutto czy breasola i również tutaj miłośnicy mięsnych wyrobów będą zachwyceni. Tego typu wędliny w Polsce są dość drogie. Można je jednak przygotować samodzielnie. W jaki sposób? Oto garść porad i sprawdzone przepisy na dojrzewającą szynkę, karkówkę oraz boczek.

Wędliny dojrzewające domowe – jak zrobić

Przygotowanie długo dojrzewających wędlin samodzielnie nie jest trudne, a z każdą kolejną nabiera się większej wprawy. Zasady są podobne, niezależnie od rodzaju wędliny. Oczyszczone mięso peklujemy na sucho, używając soli do peklowania połączonej z mieszanką przypraw, a następnie suszymy lub wędzimy. Proces możemy również zacząć od obtoczenia mięsa w cukrze.

Jak przechowywać wędliny dojrzewające? Ważne, aby suszyły się one w przewiewnym i suchym miejscu. Kuchnia, w której codziennie gotujemy, nie jest więc dobrym wyborem.

 

Wędlina dojrzewająca – przepisy

 

SCHAB DŁUGODOJRZEWAJĄCY

Ten przepis na wędlinę długo dojrzewającą jest bardzo prosty. Potrzebne będą:

● schab wieprzowy bez kości-  1,5 kg

● cukier - 1/2 szklanki 

● sól - 1/2 szklanki 

● sól peklowa - 1/2 łyżki

● Majeranek Prymat - 1 łyżki

● Tymianek Prymat - 1 łyżka

● czosnek -  1 główka

● Pieprz czarny milony Prymat -  1 łyżka

Dodatkowo należy zaopatrzyć się w pończochę.

Sposób przygotowania:

Przygotowanie wędliny dojrzewającej własnej roboty zaczynamy od umycia i osuszenia mięsa ręcznikiem papierowym. Następnie obtaczamy je w cukrze i przekładamy w metalowej foremce do lodówki na 36 godzin. Po tym czasie odlewamy płyn, myjemy schab, osuszamy i obtaczamy w mieszance soli. Ponownie mięso trafia w formie do lodówki na 36 godzin. Kolejny krok to umycie schabu z soli, natarcie przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Wędlina po raz trzeci musi spędzić w lodówce 36 godzin. Kolejny krok to przełożenie mięsa do pończochy i zawieszanie w przewiewnym miejscu. Schab powinien suszyć się co najmniej 4 dni. Po tym czasie jest gotowy do podania. Warto kroić go w bardzo cienkie plastry. Zarówno jeśli chodzi o smak, jak i wygląd, taka wędlina w niczym nie ustępuje swojej sklepowej wersji.

 

● KARKÓWKA DŁUGODOJRZEWAJĄCA

Bardzo podobnie do schabu, przygotowujemy karkówkę. Składniki to:

● karkówka wieprzowa bez kości - 1,5 kg

● cukier -  1/2 szklanki 

● Sól Prymat - 1/2 szklanki 

● Sól peklowa Prymat -  1 łyżka 

● Majeranek Prymat - 2 łyżki 

● czosnek - 1 główka

● Papryka ostra mielona Prymat -  1/2 łyżeczki

● mieszanka pieprzu - 1/2 łyżeczki

Dodatkowo:

● pończocha

Sposób przygotowania:

Sposób przygotowania karkówki jest analogiczny, jak w przypadku schabu. Najpierw nacieramy mięso cukrem, kolejno mieszanką soli i soli do peklowania, a następnie przyprawami z czosnkiem. Również karkówkę należy pomiędzy tymi krokami przechowywać w lodówce (każdorazowo przez 36 godzin), a potem suszyć co najmniej 4 dni. W przypadku tej wędliny dojrzewającej przepis zawiera paprykę pikantną, która świetnie podkręci smak karkówki.

● PANCETTA, CZYLI WŁOSKI PRZYSMAK

Pancetta to wędlina pochodząca z Włoch. Ten surowy boczek wieprzowy zawijany w rulon poddaje się peklowaniu, a następnie suszeniu. Pancetta jest niezwykle delikatna w smaku, dlatego warto serwować ją w towarzystwie np. oliwek czy dojrzewających serów, jako antipasti. We włoskiej kuchni wykorzystuje się ją również w sosach do makaronów czy na pizzy.

Składniki to:

● płat boczku - 1,5 kg

mieszanka do peklowania:

● Czarny pieprz młotkowany - 2 łyżki

● sól kuchenna - 1/3 szklanki

● Sól do peklowania Prymat - 2 łyżeczki

● Ziarna jałowca Prymat  -1 łyżka

● brązowy cukier - 3 łyżki

● czosnek - 3 ząbki

● Liście laurowe Prymat  - 5 sztuk

● Tymianek suszony Prymat - 2 łyżeczki

● świeży rozmaryn - 1 łyżeczka

Dodatkowo:

● Czarny pieprz młotkowany Prymat - 1 łyżka

Potrzebna będzie również siatka wędliniarska.

Sposób przygotowania:

Z boczku odcinamy skórę i wyrównujemy krawędzie, tworząc prostokątny płat. Czosnek przeciskamy przez praskę, przyprawy w ziarnach ucieramy w moździerzu, rozmaryn rozdrabniamy. Przygotowujemy mieszankę do peklowania, łącząc wszystkie składniki, a następnie wcieramy ją w boczek.

Mięso przekładamy do strunowego worka foliowego, kładziemy na płasko i wyciskamy powietrze, a następnie szczelnie zamykamy worek. Tak przygotowane mięso układamy na blaszce, obciążamy np. 2 kartonami mleka i wstawiamy do lodówki na 7 dni. Należy pamiętać, aby codziennie obracać boczek na drugą stronę. Czwartego dnia odlewamy płyn i ponownie wstawiamy mięso do lodówki.

Zapeklowany boczek płuczemy pod zimną, bieżącą wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym. Nie musimy pozbywać się pozostałych na nim przypraw. Następnie w boczek wcieramy łyżkę czarnego pieprzu od strony mięsa i ciasno go rolujemy, mięsną stroną do środka. Wewnątrz nie powinno być powietrza. Pancettę przekładamy do siatki wędliniarskiej, wieszamy w przewiewnym, chłodnym miejscu.

Boczek powinien suszyć się w temperaturze 17-18 stopni Celsjusza przez co najmniej 14 dni. Kiedy z wędliny wydziela się przyjemny, słodko-pikantny zapach, to sygnał, że pancetta jest gotowa.

Wędliny długodojrzewające są pyszne i świetnie prezentują się na stole. Te zrobione własnoręcznie mają jeszcze jedną zaletę – niższy koszt przygotowania. Więcej przepisów i porad dotyczących tego, jak przygotować domowe wędliny, znajduje się na stronie Doradca Smaku.

 

PORADY KULINARNE

Odpowiedzi na pytanie JAK... gotować, upiec, zrobić. Sprawdzone tipy od Doradcy Smaku

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak