Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Świąteczne pomysły na pierogi

Pierogi to duma naszej narodowej kuchni. Wychwalają je cudzoziemcy, cieszą się największym wzięciem w polskich domach podczas Świąt Bożego Narodzenia. Oto moje pomysły na pierogi, których nie powinno zabraknąć podczas Wigilijnej Wieczerzy. Można przygotować tradycyjne ciasto lub z dodatkiem ziemniaków. Możemy je faszerować różnymi dodatkami, najczęściej kapustą z grzybami, ale zdarza się z kaszą i grzybami, samymi grzybami: borowikami, kurkami. Ja muszę również przygotować na Wigilię ruskie pierogi, aby zadowolić gusta wszystkich uczestników Wigilijnej kolacji.

Świąteczne pomysły na pierogi

Pierogi ziemiaczane z grzybami:

Świąteczne pomysły na pierogi

Ciasto na to pierogi przygotowuje się z 1 kg gotowanych ziemniaków, 1 szklanki mąki pszennej i niewielkiej ilości ( 1 łyżka) mąki ziemniaczanej.

Ugotowane przestudzone ziemniaki przeciska się przez praskę, dodaje dwa rodzaje mąki, doprawia solą i dokładnie wyrabia aż ciasto nie będzie się kleić do ręki. Na posypanym mąką blacie wałkujemy ciasto i wykrawamy krążki (szklanka o średnicy 8 cm) na środek krążka kładziemy łyżeczkę farszu.

Farsz przygotowujemy z 2 garści suszonych grzybów, 1 cebuli, soli morskiej prowansalskiej i pieprzu czarnego.

Grzyby moczymy, a nastepnie szatkujemy wraz zcebulką, podsmażamy na 1 łyżce oleju z posiekaną cebulą, doprawiamy solą i pieprzem i dusimy ok. 10 minut.

Faszerujemy nim pierogi. Pierogi lepimy tak samo jak pierogi gotowane. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, papier smarujemy olejem, układamy pierogi obok siebie, smarujemy pierogi  olejem i wstawiamy do nagrzanego piekarnika o temp. 180 stopni z termoobiegiem, pieczemy 40 minut. Po wyciągnięciu zsypujemy do żaroodpornego naczynia, możemy pierogi podać  posypane smażoną cebulką.

 

Pierogi z  farszem z kaszy gryczanej i grzybów mogą śmiało pojawić się na Wigilijnym stole zastępując pierogi z kapustą i grzybami.

Świąteczne pomysły na pierogi

1,5 szklanka mąki pszennej
1/2 szkl. mąki durum
1 szklanka wrzącego mleka
szczypta soli
na farsz:

200 g kaszy gryczanej
2 łyżki suszonych grzybów
1 cebula
2 łyżki oleju

2 łyżki oleju
1 duży por
szczypta soli i cukru

2 łyżki soli do gotowania pierogów

Kaszę gryczaną ugotować na sypko. Grzyby namoczyć, następnie poszatkować je i cebulę w szatkownicy, lub drobno pokroić. Grzyby wraz z cebulą przesmażamy na oleju, doprawiamy solą i pieprzem.

Do misy robota wsypujemy  mąkę, dajemy szczyptę soli i wlewamy wrzące mleko. Ciasto wyrabiamy hakiem ok. 5 minut, można wyrobić ręcznie. Wyrobione ciasto wyciągamy, układamy na stolnicy lekko posypanej mąką i rozwałkowujemy dosyć cienko.
Za pomocą szklanki wyduszamy koła. Na każdy kawałek nakładamy farsz przygotowany z ugotowanej na sypko kaszy gryczanej, podsmażonych poszatkowanych suszonych grzybów i cebuli. Pierogi zlepiamy dokładnie, jak potrafimy możemy dla ozdoby zrobić falbanki, albo wykorzystać zlepiarkę do pierogów.  Ulepione pierogi układamy na posypanej mąką desce (aby się nie kleiły) i wrzucamy  na gotującą się, osoloną wodę. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze około 2-3 minuty na małym ogniu. Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową na talerz, przed podaniem posypujemy przesmażonym porem z odrobiną cukru i soli.

Przepis na pierogi z kurkami w cieście ziemniaczanym. Takie pierogi można przygotować na Wigilijną kolację jako alternatywa do pierogów z kapustą i grzybami.
Ciasto na te pierogi jest dużo lżejsze niż w tradycyjnych pierogach, czy to ruskich czy z innym farszem.

Kurki blanszuję i mrożę, potem mam jak znalazł w sezonie zimowym. Wykorzystuję je wtedy do jajecznicy, gulaszu, czy właśnie do pierogów.

Świąteczne pomysły na pierogi

SKŁADNIKI:

  • 2 duże ziemniaki
  • 4 łyżki mąki pszennej + trochę do podsypania
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżeczki soli
  • 40 dag świeżych lub mrożonych kurek
  • 1 kopiasta łyżka masła
  • 1 cebula
  • 1 jajko
  • sól i pieprz do przyprawienia farszu

PRZYGOTOWANIE:

2 ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do garnka i zalewamy wodą, gotujemy z 1 łyżeczką soli. Kartofle odcedzamy i studzimy. Dusimy za pomocą praski do kartofli. Farsz: W między czasie przygotowujemy kurki. Dokładnie je czyścimy, przelewamy wodą na sicie i odcedzamy. Rozdrabniamy je na mniejsze kawałki, rozgrzewamy na patelni kopiastą łyżkę masła, dodajemy kurki, dusimy aż płyn z kurek odparujemy, następnie dodajemy drobno posiekaną cebulkę, doprawiamy solą i pieprzem, cebula musi zrobić się szklista. Studzimy. Przygotowanie ciasta na pierogi: do uduszonych kartofli dodajemy 1 łyżkę mąki kartoflanej i 4 łyżki mąki pszennej, dodajemy jedno jajko i dokładnie wyrabiamy masę. Posypujemy deskę mąką, odcinamy po kawałku z ciasta i za pomocą wałka wałkujemy na cienkie kawałki, z których wyciskamy koła za pomocą formy do pierogów. Na każdy krążek nakładamy po łyżeczce farszu, zlepiamy dokładnie jak normalne pierogi. Układamy na desce posypanej mąką. Z tego przepisu wyszło 16 sztuk. Gotujemy wodę w dość dużym garnku, dodajemy 2 łyżeczki soli, zmniejszamy ogień pod garnkiem i wkładamy pierogi, gotujemy 5-7 minut od wypłynięcia. Pierogi wyciągamy łyżką cedzakową na talerz, polewamy resztą duszonych kurek z cebulką i masłem.

wigilijne pierogi z kapusta i grzybami? Nic prostszego!

Świąteczne pomysły na pierogi

SKŁADNIKI:

  • 5 dag – garść suszonych borowików
  • 500 g kapusty kiszonej
  • 1 cebuli
  • 1 łyżka oleju
  • sól do smaku
  • pieprz do smaku
    • 1 kg mąki,
    • 1 jajko
    • 1 łyżeczka soli
    • gorąca woda (ok. 1 szklanki)
    • 2 łyżki oleju

PRZYGOTOWANIE:

Suszone borowiki zalewamy wrzącą wodą i zostawiamy na noc, następnego dnia obgotowujemy je w tej samej wodzie. Odcedzamy, ale wody nie wylewamy. Na łyżce oleju podsmażamy drobno posiekaną cebulę, dodajemy borowiki delikatnie obsmażamy. Kapustę kiszoną bardzo drobno siekamy, dodajemy do podsmażonych grzybów, lekko dusimy, podlewamy niewielką ilością  wody która została z gotowania grzybów, doprawiamy solą, pieprzem i dusimy 10 minut. Farsz studzimy

Z mąki robimy kopczyk z dołkiem, do którego wbijamy 1 jajko i ok. 1 łyżeczki soli, wlewamy gorącą przegotowaną wodę. Wyrabiamy ciasto ręcznie, tak długo aż się stanie miękkie i elastyczne. Ciasto rozwałkowujemy partiami na desce obsypanej mąką, Za pomocą foremki wyduszamy koła. Na każdy kawałek nakładamy farsz, zlepiamy dokładnie, jak potrafimy możemy dla ozdoby zrobić falbanki, albo wykorzystać zlepiarkę do pierogów.  Ulepione pierogi układamy na posypanej mąką desce (aby się nie kleiły) i wrzucamy partiami na gotującą się, osoloną wodę, z dodatkiem 2 łyżek  oleju. Po wypłynięciu pierogów gotujemy je jeszcze około 5 minut na małym ogniu. Ugotowane pierogi wyjmujemy łyżką cedzakową na półmisek, przed podaniem podpiekamy je w piekarniku i posypujemy smażoną cebulką.

Uwielbiamy ruskie pierogi, Synowi przygotowuję takie również na Wigilię, gdyż nie lubi pierogów z kapustą i grzybami.

Świąteczne pomysły na pierogi

SKŁADNIKI:

  • 1/2 kg mąki,
  • 1 kostka tłustego twarogu,
  • 4 duże kartofle,
  • 2 szt. cebule,
  • 2 łyżki oleju,
  • sól i pieprz do smaku

PRZYGOTOWANIE:

Przygotować farsz: Kartofle obrać, umyć i ugotować z 1 łyżeczką soli, przecisnąć przez praskę kartofle i twaróg, dokładnie połączyć składniki wraz z posiekaną i usmażoną 1 cebulą, doprawić farsz solą i pieprzem. Mąkę połączyć ze szczyptą soli, wlać gorącą przegotowaną wodą. Wyrobić ciasto ręcznie. Ciasto rozwałkować na desce obsypanej mąką, Za pomocą foremki wyduszać koła. Na każdy kawałek nakładać farsz, zlepić dokładnie, zrobić po 5 falbanek w pierogu.  Wrzucać je na gotującą się, osoloną wodę, po wypłynięciu gotować je jeszcze około 5 minut na małym ogniu. Usmażyć cebulę na złoto. Ugotowane pierogi wyciągnąć na półmisek, polać je tłuszczem z cebulą.My podajemy jeszcze do pierogów z kwaśną śmietaną, doprawioną sola i pieprzem.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak