Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Przetwory z moich warzyw

W warzywniaczku pełno aromatycznych warzyw więc czas robić przetwory.

W moim warzywniaczku sporo warzyw. Każdego dnia zjadamy ich sporą ilość, ale trzeba też zachować trochę na potem. Nie jest tego bardzo dużo bo niestety nie mam gdzie tego przechowywać ale coś trzeba zachować z tych pięknych warzyw. Owszem większość warzyw mamy dostępne przez cały rok ale te zebrane w sezonie i na dodatek z własnej uprawy są najbardziej aromatyczne i najlepiej smakują. 
Z warzyw przygotowuje mrożonki a część zamykam w słoiczkach. Zamroziłam już zieleninę: koperek, szczypiorek, natkę pietruszki, liście selera i pora. Na pewno też trochę zieleniny zasusze. W słoiczkach zamknęłam już szczaw na zupkę szczawiową. Zamroziłam szpinak i fasolkę szparagową. Teraz zamykam w słoikach ogórki i fasolkę a zaraz też zabiorę się za cukinię, potem jeszcze będą buraczki i kapusta.

Ogórki kiszone ( i małosolne )

składniki:

ogórki gruntowe
do każdego słoika o pojemności 1,5 litra : 2 gałązki kopru z nasionami, 1 duży liść chrzanu, 1 spory kawałek korzenia chrzanu, 2-3 duże ząbki czosnku, jeśli mamy kilka listków wiśni lub czarnej porzeczki

zalewa
2 litry zimnej przefiltrowanej wody
4 płaskie łyżki soli kamiennej

Zalewam ogórki wodą na czas zanim przygotuję słoiki i inne składniki. Ogórki dokładnie umyć i osączyć z wody. Na dnie każdego słoika ułożyć gałązkę kopru. Następnie ciasno ułożyć ogórki. Do każdego słoika między ogóreczki włożyć gałązkę kopru, 2-3 kawałeczki korzenia chrzanu i ząbki czosnku. Na wierzchu ułożyć liść chrzanu. Jeśli mamy dokładamy liście wiśni lub czarnej porzeczki. Jeśli mamy większe słoje to oczywiście musimy dać więcej chrzanu, kopru i czosnku. W zimnej przefiltrowanej wodzie dokładnie rozpuścić sól. Gotową zalewą zalać ogórki ułożone w słoikach. Zakręcić, ja pod zakrętkę daje kawałek foli wtedy zakrętki tak nie rdzewnieją od soli z zalewy. Odstawić do ukiszenia, najlepiej na betonowej posadzce lub na jakimś ręczniku bo podczas fermentacji zalewa będzie ciekła ze słoików.
Ogórki małosolne robie tak samo zmniejszając tylko ilość soli w zalewie o połowę. Ogóreczki małosolne są dobre ok 4 dnia. Niektórzy jedzą już po jednym czy dwóch dniach, dla mnie najlepsze są po czterech dniach, gdy całkowicie zmienią kolor.

Przetwory z moich warzyw



Przetwory - ogóreczki konserwowe

składniki:

ok 2,5 kg małych ogórków gruntowych
3 marchewki
do każdego słoiczka :
głązka kopru z nasionami
1-2 ząbki czosnku
1 listek laurowy
kawałek chrzanu
po kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego i gorczycy


zalewa
1,5 l wody
1 szklanka octu 10%
3 łyzki soli kamiennej
3 łyżki cukru

Ogórki dokładnie umyć i osączyć, użyłam małych ogórków takich aby akurat mieściły się do pół litrowego słoiczka. Marchewki obrać i pokroić wzdłuż na paski. Ogórki ułożyć w słoiczkach. Do każdego słoiczka włożyć również kawałek marchewki i chrzanu, listek laurowy, 1-2 ząbki czosnku, gałązkę kopru i po kilka ziarenek pieprzu,gorczycy i ziela angielskiego. Składniki zalewy dokładnie wymieszać aby sól i cukier się rozpuściły. Zalewą zalać ogóreczki ułożone w słoikach. Słoiki dokładnie zakręcić i wstawić do garnka. Zalać wodą na wysokość 3/4 słoika. Pasteryzować ok 8-10 minut od zagotowania, aby ogóreczki tylko zmieniły kolor. Wyłączyć gaz i zostawić do wystudzenia. Z podanych składników wyszło mi 8 słoiczków 0,5 l.

Przetwory z moich warzyw

Przetwory - ogórki z czosnkiem

składniki:

3 kg obranych ogórków gruntowych
0,5 kg cebuli
3 główki czosnku
1 łyżka ziela angielskiego
5 liści laurowych
1 szklanka cukru
1 szklanka octu 10 % 
2 szklanki wody
2 łyżki soli

Ogórki pokroić w plastry, posolić i odstawić na 1-2 godzinki. Cebulę i czosnek obrać i pokroić w plastry. Dodać do ogórków i dokładnie wymieszać. Dodać ziele angielskie i listek laurowy oraz cukier, ocet i wodę. Dokładnie wymieszać i odstawić na 12 godzin. Po tym czasie przełożyć do słoiczków. Słoiki wstawić do garnka, nalać wody na wysokość 2/3 słoika i pasteryzować 15 minut od zagotowania. Z podanych składników otrzymuję ok 8 półlitrowych słoików.

Przetwory z moich warzyw

Pyszna sałatka wielowarzywna

składniki:

2,5 kg ogórków
2,5 kg młodej cukinii
1 kg cebuli
1 kg marchewki
1,5 kg czerwonej papryki
2 spore pęczki natki pietruszki

zalewa
1 czubata szklanka cukru
1 szklanka octu
2 szklanki oleju
3 łyżki soli
1,5 łyżki mielonego pieprzu
3 łyżki mielonej słodkiej papryki

Przygotować warzywa. Ogórki obrać ze skórki, przekroić na pół i usunąć miąższ z pestkami. Pokroić na małe kawałki. Cebulę obrać i pokroić w piórka. Paprykę umyć, usunąć gniazda nasienne i pokroić w paseczki. Marchewkę obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Cukinie umyć i pokroić ze skórką na cieniutkie plastry. Użyłam cukinii żółtej i zielonej. Troszkę sobie pracę ułatwiłam i pomogłam szatkownicą do warzyw i cukinię oraz marchewkę przygotowałam z jej pomocą. Natkę pietruszki posiekać. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przygotować zalewę. Dokładnie wymieszać olej,ocet,cukier i przyprawy. Zalewą zalać warzywa. Dokładnie wszystko wymieszać i odstawić na 12 godzin, w między czasie przemieszać całość kilka razy. Następnie sałatkę przełożyć do słoików. Dokładnie zakręcić. Słoiki wstawić do garnka zalać wodą na wysokość 2/3 słoika i pasteryzować ok 30 minut. Słoiki nie muszą się mocno gotować wystarczy aby lekko pyrakły. Ilości warzyw, które podałam to już warzywa obrane i gotowe do krojenia, jedynie waga ogórków nieco inaczej bo to już ogórki obrane ale jeszcze nie wypestkowane. Ilość przypraw w zalewie można dać wedle uznania, ja wolę bardziej na słodko więc dałam więcej cukru i słodkiej papryki.

Przetwory z moich warzyw

 

 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak