Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Pokrzywa

Wszyscy jedzą pokrzywy więc spóbowałam i ja tych bogatych w składniki roślinek, które co roku tak sumiennie wyrywałam. Teraz już niewiele mi ich wyrasta ale na zupkę starczyło.

Pokrzywa znana jest z wielu właściwości leczniczych. Do sporządzania naparów wykorzystuje się listki (najlepsze są te młode bo zawieraja najwięcej włąściwości), które zbiera się do momentu zanim pokrzywa zakwitnie. Coraz częściej pokrzywa pojawia się też na stołach, młode listki wykorzystuje się do sałatek, zup czy farszów.

Kilka słów o pokrzywie:

Pokrzywa to roślina popularnie występująca w całym kraju.Rośnie w zaroślach, ogrodach, w przydrożach i na nieużytkach. Niekiedy wyrasta nawet do wysokości 1 metra. Każdy ją zna i wie, że jej liście i łodyga całe pokryte są boleśnie  parzącymi włoskami. Pokrzywę zbiera się od późnej wiosny, przez całe lato aż do września. Po wysuszeniu pozyskuje się ziele poprzez „osmykiwanie”, a łodygi wyrzuca się. Jest to całkiem przyjemna czynność i nie grożąca bolesnymi skutkami, gdyż po zwiędnięciu pokrzywa traci swoje parzące właściwości.(źródło: pokrzywa.czasherbaty.pl)


Od wieków pokrzywa wykorzystywana była powszechnie w lecznictwie. Jej właściwości lecznicze wykorzystywane są również współcześnie. Przede wszystkim pokrzywa ma działanie oczyszczające organizm ze złogów kwasu moczowego, odprowadzania złogów żółciowych przewodów żółciowych, Dzięki za wszystko i czemu odtruwa organizm, zmniejsza nadmierną potliwość, poprawia pracę wątroby i wzmacnia żołądek. Szczególnie cenne jest krwiotwórcze działanie pokrzywy. Działa ona również łagodnie, moczopędnie i dzięki hamowaniu powtórnego wchłaniania w kanalikach nerkowych zwiększa usuwanie chlorków, mocznika i innych szkodliwych produktów przemiany materii. Zawarte w pokrzywie flawonoidy, witamina K i garbniki działają przeciwkrwotocznie oraz powodują gojenie uszkodzonych naczyń włosowatych. Pokrzywa znana jest także ze swego działania przeciwbiegunkowego, przeciwinfekcyjnego, przeciwanemicznego, przeciwgośćcowego i repulsyjnego. Wzmacnia również przemianę materii, zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny a także pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych. Wewnętrznie pokrzywa jest środkiem wspomagającym leczenie różnego rodzaju krwawień (krwioplucie, krwiomocz, krwawienie z nosa, hemofilia), anemii, krzywicy, problemów skórnych, chorób pęcherza, nerek, kamicy wątroby, wrzodów żołądka, biegunki a także nieżytu jelit. Zewnętrznie pokrzywa znajduje zastosowanie w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy i łupieżu, infekcji jamy ustnej, grzybicy skóry, guzów i narośli a także w różnego rodzaju nadżerkach.(źródło: pokrzywa.net.pl)
 

Polecam pyszną zupkę szczawiową z dodatkiem pokrzywy:

 
składniki:

2,5 l wody
300 g świeżego szczawiu
100 g młodych listków pokrzywy
sól morska
200 g cienkiej kiełbasy
5-6 łyżek śmietany 18%
3-4 łyżki mąki pszennej

Do garnka wlać wodę i zagotować. Szczaw i pokrzywę opłukać, osączyć i drobno pokroić. Wrzucić do gotującej wody. Zagotować wszystko, doprawić do smaku solą. Dodać pokrojoną w cienkie plastry kiełbasę. Śmietanę wymieszać z odrobiną wywaru i mąką, dokładnie wymieszać aby nie było grudek. Wlać do garnka i zagotować, gotować jeszcze 3 minuty. Podawać z pieczywem.

Pokrzywa

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak