Pizza – miłość mojego syna cz. 2

Opublikowano: 03.04.2011
Autor: Jolanta_P-S
Pizza – miłość mojego syna cz. 2
Pisałam wcześniej pizza to tradycja cotygodniowa w moim domu

Pizza – miłość mojego syna cz. 2

Pisałam wcześniej pizza to tradycja cotygodniowa  w moim domu. Mój syn dzisiaj po zjedzeniu obiadu zapytał się czy zrobię pizzę. Tym razem jednak czerpiąc  z ostatnich moich włoskich fascynacji  postanowiłam zrobić pizzę a’la Pizza neapolitańska (pizza napoletana) – oryginalna pizza neapolitańska jest wytwarzana z lokalnych składników takich jak pomidory San Marzano, które rosną na polach wulkanicznych na południe od Wezuwiusza, i mozzarelli di bufala campana, która jest robiona z mleka krów wypasanych na bagnach Kampanii i Lazio w półdzikich warunkach. Zgodnie z zasadami wytwarzania tego gatunku pizzy, mąka musi być typu 0 lub 00 (ewentualnie mieszanką tych dwóch rodzajów), ciasto jest wytwarzane z użyciem neapolitańskich drożdży lub drożdży browarnianych. Aby uzyskać najlepszą jakość, zastosowana mąka powinna być wysoko proteinowa (bardziej nadaje się do tego celu mąka chlebowa niż tortowa). Ciasto powinno być wyrabiane ręcznie lub z użyciem wolnoobrotowego miksera. Gdy ciasto narośnie, powinno zostać uformowane tylko rękami, bez użycia wałka lub innych przyrządów mechanicznych. Grubość ciasta nie może przekraczać 3mm. Pizza musi być pieczona przez 60-90 sekund w temperaturze 485 °C w piecu opalanym drewnem dębowym. Po wypieczeniu powinna być chrupiąca, krucha i aromatyczna. Pizza neapolitańska ma status "gwarancji tradycyjnego specjału" we Włoszech. Status ten ogranicza jej podawanie do trzech wariantów:
·         pizza marinara, która zawiera pomidory, czosnek i oregano oraz oliwę z pierwszego tłoczenia (większość pizzerii w Neapolu dodaje do tego rodzaju również bazylię);
·         pizza Margherita, zawierająca pomidory, plasterki mozzarelli, bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia;
·         pizza Margherita extra, która zawiera pomidory, mozzarellę z Campanii (w okrągłych plasterkach), bazylię oraz oliwę z pierwszego tłoczenia.

W 2009 pizza "neapolitańska" została zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny z certyfikatem TSG. Pizzę o tej nazwie na całym świecie można będzie teraz wyrabiać tylko wg ściśle określonej receptury, tzn. ze specjalnej mąki, soli morskiej, sera mozzarella z mleka bawolego, oraz piekąc na kamiennej płycie w piecu opalanym drewnem.

Do ciasta drożdżowego dodałam bazylię, mieszanka ta powoduje zachwyt każdego, kto jej spróbuje, pizza jest naprawdę pyszna a w przygotowaniu bardzo prosta.
Przepis na ciasto https://www.doradcasmaku.pl/przepis/124669/ciasto-na-pizze-z-bazylia-suszona-prymat.html  
 

Składniki: 1/4 szkl.  mleka, 10 dag drożdży , 1 łyżeczka cukru, 2 szkl. mąki, 1 szt. jajko, 3 łyżki oleju, 1 łyżeczka soli,  2 łyżeczka bazylii.
- Mleko podgrzać z 1 łyżeczką cukru, 1 łyżeczkę soli, dodać 10 dag drożdży, rozetrzeć. Do miski wsypać 2 szkl.mąki, wlać zaczyn, dodać jajko, 2 łyżki bazylii, 3 łyżki oleju, zagnieść ciasto, zrobić kulę, oprószyć mąką i wstawić na 20 minut do piekarnika w temp 50 stopni z termoobiegiem.

- pizza z szynką i serem mozarella

https://www.doradcasmaku.pl/przepis/124674/pizza-z-szynka-i-mozarella.html   O tej porze roku nie ma pysznych, aromatycznych pomidorów, wykorzystałam do sosu pomidory krojone z puszki. Świetnie nadają się do tego z kilku powodów – są smaczne i aromatyczne, mają dosyć gęstą konsystencję , aby dodać im trochę pikanterii dodaję  parę łyżek keczupu pikantnego z dużą zawartością pomidorów. Zagnieść ciasto, zrobić kulę, oprószyć mąką i wstawić na 20 minut do piekarnika w temp 50 stopni z termoobiegiem. Blachę z piekarnika wysmarować olejem, ciasto położyć na środku i rozwałkować równomiernie na całej blasze tworząc kwadrat, rant podnieść wyżej, wylać pomidory krojone z puszki wymieszane z keczupem pikantnym , na nich ułożyć plasterki szynki, rozłożyć plasterki sera mozarella.. Wstawić do piekarnika o temp. 150 stopni z termoobiegiem, piec 20 minut, po upieczeniu można polać keczupem.

Te przepisy są początkiem pizzowych fascynacji,  więc cdn.

 

 

prymat