Doradca Smaku logoandPrymat logo
PROMOCJA! -10% na ulubione przyprawy z kodem DS10. SPRAWDŹ

Kawo - skąd się wziełaś?

Moja codzienno kawo,mam do ciebie kilka pytań: Kto cię odkrył ? Dlaczego nazwano cię „caffe”? Gdzie wyrosłaś po raz pierwszy? Skąd przybywasz, by cieszyć moje podniebienie ?

Kawo - skąd się wziełaś?Kto odkrył kawę?
O odkryciu kawy, jest wiele legend. Jedna z najpopularniejszych mówi o tym,że kawę odkryły kozy. Pasąc się, skubneły „czerwonych jagód”, które wyrosły spontanicznie. Po całym dniu paszenia się, zagnane do zagrody, nie ułożyły się jak zawsze do odpoczynku,a wręcz przeciwnie były bardzo aktywne, skakały i bawiły się całą noc. Wystraszeni pasterze pobiegli po pomoc do mnichów. Mnisi postanowili zbadać te nasiona, pili z nich wywar i odkryli, że mają magiczną moc i dodają energi. Po wypicu wywaru z tajemniczych nasion, noce spędzone na modlitwach, wydawały się lżejsze,a senność przychodziła o wiele później.
Według innej legendy Archanioł Gabriel dostarczył bezpośrednio do rąk Proroka Mahometa dar boży, jakim było ziarno „qahwa”, co oznacza „dar z nieba”. To samo słowo używane jest w arabskim do określenia wina, które podobnie jak kawa, uważane jest za „dar z nieba”. Biorąc pod uwagę aspekt religiny i ludność, słowo, które nadało imię dzisiejszej kawie, wywodzi się z arabskiego"qahwa", które następnie w języku tureckim brzmiało "akhweh" potem "qahve" i na końcu "caffe". Jego dosłowne znaczenie to "inspirujący" lub "podnosi do góry".
Inna legenda,tym razem turecka mówi „ że Allah wypił kawę w dniu kreacji świata, herabatę następnego dnia, a wino w dzień grzechu pierworodnego”, dlatego picie wina zostało zabronione mężczyznom, Allah dał im za to kawę, napój, który wznosił na wyżyny umysłu. Picie kawy rozsprzestrzeniło się dzięki tej opowieści i stała się niezastąpionym napojem podczas wojen i bitw, miliony tureckich wojowników pijących kawę codziennie przez wiele lat, wkrótce sprawiło,że kawa stała się napojem narodowym Turcji. Do Europy kawa dotarła w XVI wieku i tu kolejna legenda, która mówi,że to dzięki Turkom, którzy wycofując się z Wiednia, zapomnieli o kilku workach kawy. Opowieść ta jest poddawana wielu wątpliwościom historyków i badaczy, twierdzą oni,że w świecie arabskim kawa była znana o wiele wcześniej ( już od X wieku) i bardzo możliwe jest, że na targach weneckich, wymiana kawą miedzy Europą i Arabią mogła pojawić się wcześniej. Konkretną datę trudno jednak ustalić.
Gdzie wyrosło pierwsze ziarno ?
Pierwsza roślina kawy wywodzi się z Abisynii, dzisiejszej Etiopii, skąd wzdłuż Nilu rozsprzestrzeniła się na świat arabski i egipski. Do Europy zawitała prawdopodobnie dzięki kupcom weneckim. Pierwsze kawiarnie w Europie powstały w Wenecji, Wiedniu, Marsylii i Londynie w XVIII wieku. Koniec XVII wieku i początek XVIII to również czas, w którym uprawa kawy rozszeża się na Holenderskie Indie, a następnie do Ameryki Południowej. To właśnie klimat tego kontynentu sprawi,że w przyszłości stanie się on czołowym producentem kawy.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak