Do czego i jak stosować czosnek? Do wszelkiego rodzaju marynat, mięs, surówek, zup, sosów, dipów, kiszonek… Fantazja co do zastosowania czosnku w naszych kuchniach może być niebywała!
Czosnek a kuchnie świata
Największą popularnością czosnek cieszy się w krajach śródziemnomorskich. Jest podstawowym elementem kuchni z tego regionu (tak samo istotnym i charakterystycznym jak oliwa z oliwek czy owoce morza). Szczególnie kuchnia grecka i włoska obfitują w dania, których jednym z głównych składników jest właśnie czosnek. Któż z nas nie próbował słynnego greckiego dipu tzatziki, kulek mięsnych keftedes, mousaki? Kuchnia włoska również korzysta z dobrodziejstw czosnku w daniach takich jak wszystkim doskonale znane spaghetti bolognese, bruschetta ze świeżym pomidorem i czosnkiem, czy wreszcie prawdziwa włoska pizza.
Za białymi ząbkami wprost szaleją Chińczycy. W kuchni chińskiej smak czosnku odnajdziemy niemal w każdym daniu. Wszystkie potrawy, marynaty i sosy pełne są różnych aromatów, które łączone zgodnie z chińską zasadą harmonii (yin-yang). W kuchni chińskiej wykorzystuje się około 20 różnych przypraw, przy czym Czosnek jest jednym z nieodłącznych składników kuchni polskiej. Jest stosowany do wszelkich marynat, pieczeni, czosnek jest jedną z trzech podstawowych zajmując miejsce zaraz obok imbiru i poru.
Wielbicieli czosnku wcale nie trzeba szukać daleko… Węgrzy wprost uwielbiają czosnek i doskonale wiedzą jak go zastosować, by swoim daniom dodać niepowtarzalnego charakteru. Czosnek idealnie komponuje się z paprykowymi gulaszami, zupami, pikantnymi mięsami i pysznymi węgierskimi kiełbasami, sosami. Nawet my, Polacy, dodajemy go do barszczu, żuru, sałat… I wielu innych potraw, które uwielbiamy :)
Kilka przepisów z czosnkiem w roli głównej:
Wołowina z czosnkiem i sezamem
500 g wołowiny
szklanka zielonego groszku (mrożonego lub świeżego)
szklanka zielonej fasolki (mrożonej lub świeżej)
5 ząbków czosnku
4 łyżki sezamu
1 papryczka chili
6 łyżek sosu sojowego
2 łyżki alkoholu
olej do smażenia
Na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu) wrzucamy sezam i prażymy go, mieszając, aż zacznie wydzielać zapach i lekko się złocić. Odstawiamy go do wystygnięcia. Wołowinę pokroić w cienkie paski. W Woku rozgrzać olej, dodać mięso i smażyć mieszając, aż zmieni kolor z każdej strony. Dodajemy fasolkę szparagową oraz groszek i smażymy, aż mięso i warzywa zmiękną. Dodajemy sos sojowy, alkohol, paprykę, chili i smażymy ok. 2 minut. Gotowe danie obsypać prażonym sezamem. Podawać z makaronem skropionym sosem sojowym.
Leczo z Węgier
5 dużych pomidorów (lub 500 ml pomidorów w puszce)
2 czerwone papryki
3 cebule
400 g mięsa wieprzowego
200 g wędzonego boczku
łyżka smalcu
2-3 ząbki czosnku
pół łyżeczki chili
sól do smaku
paprykę słodką dla koloru
majeranek (wedle uznania)
łyżkę mąki do zagęszczenia
Mięso i boczek pokroić w kosteczkę i wrzucić do garnka na rozgrzany smalec. W międzyczasie, gdy mięso będzie się smażyć myjemy i kroimy warzywa: paprykę i pomidory na większą kostkę, cebulę w grubsze piórka. Kiedy mięso zbrązowieje, a boczek wypuści tłuszczyk, dodajemy pokrojone warzywa, mieszamy, przykrywamy. Dusimy ok. 40 minut na średnim ogniu. Po 40 minutach dodajemy przyprawy i na koniec zagęszczamy łyżką mąki.
Spaghetti z kurczakiem, zielonymi warzywami i sosem czosnkowym
2 piersi z kurczaka
1 świeży brokuł
2 małe cukinie
1 por
5 łyżek śmietany
3 łyżki jogurtu naturalnego
3 łyżki mąki
3 łyżki posiekanej bazylii
3 ząbki czosnku
łyżeczka cukru
pieprz i sól do smaku
Piersi z kurczaka pokroić w kostkę, przyprawić solą i pieprzem, obtoczyć w mące. Na patelni rozgrzać 2 łyżki oleju i podsmażyć mięso ze wszystkich stron. Brokuł podzielić na różyczki, wymyć i gotować we wrzącej wodzie przez ok. 7 minut, następnie odcedzić. Cukinię pokroić w plastry, dodać do mięsa i smażyć ok. 5 minut. Do mięsa dodać śmietanę, jogurt, czosnek, bazylię oraz 1/3 szklanki wody, dokładnie wymieszać i zagotować. Por pokroić w krążki, opłukać, dodać do sosu razem z brokułem. Podawać z ulubionym makaronem.