Doradca Smaku logoandPrymat logo
PROMOCJA! -10% na ulubione przyprawy z kodem DS10. SPRAWDŹ

Ciasto z Watykanu / Ciasto szczęścia/ Chleb z Watykanu

Bawicie się w łańcuszki szczęścia? Ja do tej pory nie brałam udziału w takich zabawach. Ten dzisiejszy przepis na Ciasto z Watykanu / Ciasto szczęścia/ Chleb z Watykanu jest pewną formą łańcuszka szczęścia, jednak bardzo smaczną, zabawiłam się pierwszy raz bo to łańcuszek kulinarny.

Ciasto z Watykanu / Ciasto szczęścia/ Chleb z Watykanu
Bawicie się w łańcuszki szczęścia? Ja do tej pory nie brałam udziału w takich zabawach.

Ten dzisiejszy przepis na Ciasto z Watykanu / Ciasto szczęścia/ Chleb z Watykanu   jest pewną formą łańcuszka szczęścia, jednak bardzo smaczną, zabawiłam się pierwszy raz bo to łańcuszek kulinarny.

Ciasto z Watykanu

W  poniedziałek dostałam od koleżanki z pracy słoik z zakwasem na ciasto z  przepisem, który zaczynał się od słów:

„Aby chleb szczęścia się udał należy przestrzegać zasad: nie lubi metalu, należy mieszać plastikową lub drewnianą łyżką. Przechowywać w temperaturze pokojowej, przykryć lnianą ścierką w plastikowej lub szklanej misce.

Poniedziałek - zakwas przełożyć do miski, dodać 250 g cukru, nie mieszać, przykryć ściereczką.

Wtorek - wlać 250 ml mleka (nie mieszać).

Środa - dodać 250 g mąki (nie mieszać).

Czwartek - zamieszać rano, w południe i wieczorem.

Piątek - dodać 250 g cukru (nie mieszać).

Sobota - zamieszać drewnianą łyżką, podzielić na 4 części. 3 z nich rozdać dobrym ludziom na szczęście (do poniedziałku).

Niedziela - do 4 części dodać 250 ml oleju. 250 g mąki, 3 całe jajka, 1/2 paczki proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki soli, 1 cukier waniliowy, 2 starte na tarce jabłka, startą czekoladę, wymieszać.

Piec około 45 minut  w 180 oC.

Chleb pochodzi z Watykanu, przynosi szczęście. Chleb piecze się raz w życiu! Spełnia życzenia całej rodziny. Przed zjedzeniem pomyśl życzenie. Oddając pozostałe części podaj przepis.”

Ja dodatkowo dodałam posiekane orzechy nerkowca, suszoną żurawinę i trochę rodzynek. Czekoladę gorzką posiekałam nożem, a nie starłam na tarce. Czas pieczenia również wydłużyłam do 60 minut, gdyż 45 minut okazało się niewystarczające.  Ciasto posypałam delikatnie cukrem pudrem.

Prawdą jest, że zakwasy, drożdże itp. rzeczywiście mogą wejść w reakcje z metalami i ulec uszkodzeniu, dlatego należy wykorzystywać szkło, drewno lub plastik. To ciasto szczęścia znane jest także w Niemczech jako „ciasto Herman”,  we Włoszech”ciasto ojca Pio”  „karmienie” tych ciast trwało trochę dłużej, bo 10 dni. Kiedyś nosił też nazwę chleba przyjaźni Amiszów. Chyba dosyć niedawno dorobiono do niego historyjkę o Watykanie.

Jak bez łańcuszka zrobić takie ciasto  od zera?:

- 1/3 szklanki mąki pszennej

- 1/3 szklanki mleka

- 1/3  szklanki cukru

- szczypta drożdży najlepiej suszonych (opcjonalnie)

i dalej postępować wg. przepisu:

W misce wymieszać wszystkie składniki, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce na noc.  Mieszać przynajmniej raz dziennie, proces fermentacji będzie trwał 3 dni. Po 3 dniach postępuj dalej  wg. wyżej umieszczonego przepisu.

15.01.2014 10:04
ciasto jest przepyszne, już raz je piekłam ale nie mogę się oprzeć i zakwas już się robi :)
SmakChwili 06.06.2013 20:52
bardzo ciekawa akcja.. a chlebek musi być pyszny..
IwonaDD 02.06.2013 09:42
w takim pysznym łańcuszku szczęścia i ja bym wzieła udział, ciasto wygląda na cudownie pyszne !!!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak