Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Regionalne podróże: Śląsk

Regionalne podróże: Śląsk

 

Wpływy wielu narodowości, widać nie tylko w kulturze czy specyficznej gwarze śląskiej, ale przede wszystkim w kuchni tego regionu. Wśród przepisów znaleźć można receptury czerpiące z kulinarnej tradycji, często po prostu udomowione poprzez nadanie im śląskich nazw, np. buchta (kluski na parze). Specyfiką kuchni śląskiej jest jednak nie tylko jej zróżnicowanie, ale także podział na posiłki powszednie (tani, szybkie i pożywne, np. zupa wodzianka, żur czy krupnioki) i te bardziej świąteczne, spożywane w niedzielę (np. rosół) lub np. w czasie Bożego Narodzenia, np. makówki.

 

Regionalne podróże: Śląsk

 

Trzeba jednak pamiętać, że podstawą kuchni śląskiej przez długie lata pozostawały te bardziej ubogie i powszednie potrawy, takie jak polywki, bryje (przyrządzane zwłaszcza ze zbóż lub owoców suszonych), placki i kluski (wśród nich te najsłynniejsze kluski śląskie, przygotowywane ze startych ziemniaków). 

 

Charakterystycznym daniem kuchni śląskiej  jest również maścipula, inaczej zwana pieczonką.

 

MAŚCIPULA

Regionalne podróże: Śląsk

Składniki:

2 kg ziemniaków,

50 dag wędzonego boczku,

50 dag kiełbasy,

4 cebule (40 dag),

4 ząbki czosnku,

1 łyżka smalcu,

5 listków laurowych Prymat,

10 ziaren ziela angielskiego Prymat,

po 1 łyżce: Majeranku, Tymianku, Kminku Prymat,

2-4 łyżeczki Przyprawy do potraw Kucharek Smak Zimy,

Sól, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku

Kilka liści kapusty do wyłożenia kociołka i przykrycia potrawy

 

Sposób przygotowania:

Jeżeli chcemy piec mościpulę w ognisku należy przygotować żeliwny kociołek żeliwny z hermetycznym przykryciem. Maścipulę można także przygotować w brytfannie, w piekarniku.

Ziemniaki obrać, opłukać i pokroić w plasterki. Cebulę i czosnek obrać. Cebulę i kiełbasę pokroić w plasterki, a czosnek drobno posiekać. Boczek pokroić w cienkie plastry lub grubszą kostkę. Kociołek wysmarować smalcem, wyłożyć opłukanymi liśćmi kapusty i układać w nim warstwami: boczek, cebulę, kiełbasę i ziemniaki. Ziemniaki posypać Przyprawą do potraw Kucharek, pieprzem, ziołami i posiekanym czosnkiem. Warstwy powtarzać, aż do wyczerpania się składników. Ostatnią warstwą powinny być ziemniaki. Wierzch przykryć liśćmi kapusty. Kociołek szczelnie zamknąć i wypiekać w ognisku 2 godz. Pieczenie w piekarniku 1- 1, 5 godz.

 

 

ŚLĄSKA ROLADA Z MODRĄ KAPUSTĄ

Regionalne podróże: Śląsk

Składniki:

Śląska rolada:
4 plastry wołowiny z udźca (każdy o wadze 120 g), rozbite tłuczkiem
8 plastrów chudego wędzonego boczku bez skóry
4 kawałki czerstwej skórki z razowego chleba
2 ogórki kwaszone Smak, pokrojone w słupki
2 łyżki Musztardy sarepskiej Prymat
2 łyżki mąki pszennej
3 łyżki wieprzowego tłuszczu
1 cebula, obrana i pokrojona w piórka
1 łyżka Przyprawy do potraw Kucharek
500 ml bulionu z kostki Rosół  wołowy Kucharek

Modra kapusta:
1 mała główka czerwonej kapusty, poszatkowanej
1 mała cebula, obrana i pokrojona w kostkę
1 jabłko kwaśne, obrane i pokrojone w kostkę
2 łyżki rodzynek
1 łyżka miodu lipowego
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki masła
150 ml wytrawnego czerwonego wina
½ łyżeczki Przyprawy do potraw Kucharek

 

Sposób przygotowania:

Rolada:
Rozbite płaty wołowiny nacieramy z obu stron przyprawą do potraw Kucharek i układamy na desce. Każdy kawałek smarujemy z jednej strony musztardą, następnie układamy po 2 plastry boczku, porcję ogórka i cebuli oraz po kawałku skórki z czerstwego razowca. Mięso zwijamy, tworząc rolady i spinamy wykałaczkami. Oprószamy mąką i obsmażamy z każdej strony na tłuszczu wieprzowym. Tak przygotowane zrazy wkładamy do garnka, zalewamy rosołem wołowym Kucharek i dusimy na wolnym ogniu do momentu, aż mięso będzie miękkie.


Kapusta:
Do małej miseczki wsypujemy rodzynki, zalewamy czerwonym winem i odstawiamy, aby zmiękły. W garnku rozpuszczamy masło, smażymy na nim cebulę i kapustę, dodajemy sok z cytryny i miód, cały czas mieszając. Następnie dodajemy starte jabłko i rodzynki wraz z winem. Całość doprawiamy do smaku przyprawą do potraw Kucharek i dusimy pod przykryciem do miękkości. 
Rolady wyciągamy z sosu i usuwamy z nich wykałaczki. Na talerzach układamy porcje modrej kapusty, a na nich przekrojoną na pół śląską roladę.

11.05.2016 16:43
To nie jest danie kuchni śląskiej! Potrawa pochodzi z okolic Zawiercia i Myszkowa, które nie leżą na Śląsku, a na styku Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego.
perelka780 18.06.2013 22:58
wsrod dan bozonarodzeniowych jest jeszcze moczka. Piernik, bakalie, kompoty to podstawa ale i tak ile kucharek tyle wersji. Ja nauczylam sie ja gotowac dopiero jak przyjechalam na Slask, bo w mojej starej Czestochowie nikt tego nie znal.
IwonaDD 16.06.2013 12:20
śląskie przysmaki zna i chwali cała Polska,ale nie ma się co dziwić, takich pysznych,pożywnych, swoiskich dań nie ma żaden inny region!

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak