Tradycją już jest, że na wielkanocnym stole zaraz obok całej gamy pysznych wytrawnych potraw, królują słodkości. Obowiązkowo co roku jest to mazurek i drożdżowa baba, ale nie brakuje też sernika i innych smakołyków. Jedni korzystają z tradycyjnych przepisów, przekazywanych z pokolenia na pokolenia, inni zaś wolą eksperymentować. Dla jednych i drugich mamy garść inspiracji i porad, z którymi pieczenie ciast stanie się jeszcze łatwiejsze!
Od świątecznego zamieszania przychodzi chwila wytchnienia przy świątecznym stole w rodzinnej i sielskiej atmosferze. W jadalni stół ugina się od rozmaitych pyszności – pasztetu własnej roboty, pieczeni, jaj, żuru lub barszczu w zależności od gustu i… dwóch lub trzech rodzajów ciasta. Prym zazwyczaj wiodą baba drożdżowa i mazurek, który jest przygotowywany raz w roku specjalnie na tę wyjątkową okazję.
Babka to popularne i szybkie ciasto, z którym dowolnie można eksperymentować i na co dzień przygotowujemy ją na rozmaite sposoby. Jednak na Wielkanoc obowiązkowo przygotowujemy babę drożdżową. Nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, iż jest to najbardziej kapryśny rodzaj babki, który wcale niełatwo przygotować. I właśnie tak jest. Drożdżowa baba to jedno z trudniejszych i wymagających ciast.
Niezapomniany smak jeszcze z dzieciństwa – baba drożdżowa
W niektórych domach baba wielkanocna przyjmuje postać baranka, w innych przygotowywana jest w tradycyjnej formie. I chociaż sposobów na dopracowanie jej warstwy wizualnej jest cała masa, najważniejszy jest przede wszystkim jej niezapomniany, drożdżowy smak, który przywołuje czas dzieciństwa i świąt z ubiegłych lat. Jednak przygotowanie drożdżowej baby jest dla niektórych prawdziwym wyzwaniem. Dlatego należy pamiętać o kilku zasadach, które przeważą o kulinarnym sukcesie.
Dokładnie wyrób ciasto. Jego konsystencja musi być gładka, na powierzchni powinny pojawić się pęcherzyki. Zastąp cukier puder zwykłym cukrem. Chociaż dłużej się uciera, to właśnie niemu ciasto będzie bardziej pulchne. Pilnuj czasu pieczenia, a gdy tylko patyczek włożony do ciasta będzie suchy, od razu wyjmij je z pieca. Zbyt długo trzymane w piekarniku ciasto drożdżowe będzie wysuszone. |
Dodaj!
Cudowny aromat i zapach babki zapewni dodatek naturalnej wanilii. Ziarna wanilii można dodać bezpośrednio do ciasta, a dodatkowo strączek można zagotować z mlekiem, aby ciasto pachniało jeszcze intensywniej.
Przygotowując świąteczne wypieki, niejednokrotnie obawiamy się eksperymentować, ponieważ nie chcemy, aby coś poszło nie tak. Jednak babę wielkanocną można w szybki i pewny sposób urozmaicić, dodając do niej ciekawe dodatki, np. orzechy lub marcepan. Dzięki temu zwykła baba nabierze wyjątkowego charakteru.
Czy wiesz, że…
Szafran już w kuchni staropolskiej chętnie wykorzystywano do barwienia bab wielkanocnych.
Mazurek tylko raz w roku… na Wielkanoc
Klasyczne ciasto kuchni polskiej, które obowiązkowo pojawia się w domach na Wielkanoc. Sposobów na jego przygotowanie jest całe mnóstwo, dlatego też każdemu to ciasto kojarzy się nieco inaczej. Jedni przygotowują go na kruchym, inni na biszkoptowym spodzie. Nie brak też pomysłu na masy. Kajmakowa, orzechowa, z dodatkiem marmolady lub dżemu. Śmiało można powiedzieć, że co dom to inny sposób i inne pomysły na przygotowanie tego obłędnego ciasta. Nie bez znaczenia pozostaje też jego kształt – owalny, kwadratowy lub trójkątny. W niektórych domach pełni funkcję ozdobną, charakterystyczną dla Wielkanocy, dlatego ogromną wagę przykłada się do jego dekoracji.
Czy wiesz, że…
nazwa tego ciasta pochodzi prawdopodobnie od Mazowsza, a przepis na polskie ziemie przywędrował aż z Turcji?
W całym bogactwie i różnorodności mazurków prym wiedzie mazurek królewski – obowiązkowo na kruchym spodzie, z masą orzechową.
Pamiętaj! Aby spód mazurka był niezwykle kruchy, należy zagnieść ciasto z żółtkami ugotowanymi na twardo. Ważne jest, aby przed dodaniem do mąki przetrzeć żółtka przez gęste sitko.
Warto też pamiętać, iż to ciasto daje tyle możliwości, że każdy z powodzeniem znajdzie smak, który go zachwyci. Przedstawiamy nasz pomysł na ten słodki element wielkanocnego stołu!
Polecamy na Wielkanoc!
Składniki: 3 szklanki mąki pszennej 150 g masła extra 82% tł. 8 łyżek cukru kryształu 5 żółtek 100 g drożdży 1,5 szklanki mleka 1 mały zapach rumowy tłuszcz do formy ½ szklanki rodzynek 1 łyżka mąki ziemniaczanej ½ szklanki zmielonych obranych migdałów 1 łyżka startej skórki z pomarańczy Lukier: |
Sposób przygotowania:
Przygotowanie rozczynu: pokruszyć drożdże i rozetrzeć je z łyżką cukru, łyżką ciepłego mleka i łyżką mąki. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Zagotować resztę mleka i wrzącym mlekiem zalać 1/2 szklanki mąki, a następnie energicznie rozetrzeć tak, aby nie powstały grudki. Po wystygnięciu dodać po łyżce do rozczynu do masy, mieszać i pozostawić do wyrośnięcia. Żółtka utrzeć z cukrem. Rozpuścić masło. Resztę mąki, żółtka z cukrem, mąkę z rozczynem wymieszać, powoli dodając rozpuszczone i przestudzone masło. Ciasto wyrabiać tak długo, aż zacznie odchodzić od ręki.
Dodać aromat, rodzynki, startą skórkę oraz migdały oprószone mąką ziemniaczaną. Ciasto wyłożyć do formy napełnić do połowy wysokości i pozostawić do wyrośnięcia.
Piec około 40-50 minut z termo obiegiem i dolnym piecem w temp. 180°C.
Przygotowanie lukru:
Cukier i sok z cytryny wlać do rondelka. Podgrzać, stale mieszając, aż cukier całkowicie się rozpuści, a całość zacznie gęstnieć i robić się biała. Ostygniętą babkę polać lukrem i posypać drobno pokrojoną kandyzowaną skórką pomarańczową.
Więcej słodkich i nie tylko inspiracji oraz przepis na smaczny mazurek znajdziecie w bezpłatnym E-magazynie kulinarnym, który do pobrania jest TUTAJ. Zapraszamy!