Rekord w pieczeniu najdłuższej pizzy świata w Krakowie! Już w ten weekend!

25.08.2010
Rekord w pieczeniu najdłuższej pizzy świata w Krakowie! Już w ten weekend!

Już w najbliższą niedzielę zostanie podjęta próba pobicia rekordu Guinessa w pieczeniu najdłuższej pizzy świata. Imprezę uświetnią De Mono i Francesco Napoli z włoskimi przebojami.

Impreze odbędzie się na Krakowskich Błoniach 29.08.2010, o godz 12.00 i będzie trwać do późnych godzin wieczornych.

 

Ciekawa jest jednak historia pizzy... Wbrew pozorom pizza jest ...grecka!

 

Skąd pochodzi Pizza? Odpowiedź większości z was brzmiałaby - z Włoch! Prawda jest jednak zaskakująca - początki pizzy sięgają starożytnej Grecji. 

 

Tam po raz pierwszy wypiekano okrągłe, płaskie placki, które skrapiano oliwą z oliwek i posypywano ziołami. Coraz popularniejsze, dotarły w rejony dzisiejszych Włoch. W Neapolu na południu, zaczęto dodawać do nich pomidory i tu właśnie zyskały swoją nazwę „pizza". Sprzedawano je na ulicy, a żywili się nimi ubożsi mieszkańcy miasta, bo były tanie i sycące. 


Jednak swoją międzynarodową karierę, niepozorna pizza zawdzięcza królowej Małgorzacie Sabaudzkiej, która w 1889 roku wybrała się na przechadzkę wśród prostych mieszkańców swojego ludu. Pragnęła poznać czym żywią się jej poddani, a smak pizzy tak bardzo przypadł jej do gustu, że wezwała piekarza Rafaela Esposito do pałacu, prosząc go aby upiekł jej placek.

 

Piekarz, by zachwycić królową, skomponował pizzę z dodatkami w kolorach włoskiej flagi - zieloną bazylią, białą mozarellą i czerwonymi pomidorami. Małgorzata doceniła smak przygotowanego placka, a dzisiejsza pizza Margherita (z wł. Małgorzata) nazywana jest na cześć królowej.

 

Pizza stała się przysmakiem amerykańskich żołnierzy stacjonujących we Włoszech w czasie II wojny światowej. To oni zawieźli jej smak na drugi koniec świata i jeszcze dalej, i tak pizza dokonała podboju kubeczków smakowych całej kuli ziemskiej.

 

Spróbuj i ty poczuć się jak Królowa Małgorzata i przygotuj swoją ulubioną pizzę z bazylią PRYMAT lub Przyprawą do Pizzy PRYMAT.

Udostepnij:

Komentarze (4)

noculos 25.08.2010 12:19
A moze upieka tak długą pizze, ze dojdzie aż do mnie :) Chociaz musiałaby byc baaaaaaaaaaaaardzo długa ;)
pioge7 25.08.2010 10:22
ale będzie impreza zazdroszczę tym co pojadą :)
Iwusia 25.08.2010 10:04
Może się wybiorę :)
ana00 25.08.2010 08:51
Szkoda,że mnie tam nie będzie :(
prymat