Przyprawa Tygodnia: Owoc jałowca

06.10.2011
Przyprawa Tygodnia: Owoc jałowca

 

 

Właściwą przyprawę krzewu jałowca stanowią tak zwane szyszkojagody, (trzy zmięśniałe liście otaczające nasiona), nazywane zwykle jagodami. Okres ich dojrzewania wynosi dwa lata, początkowo mają barwę lekko zieloną, następnie robią się lekko niebieskie, aby finalnie przybrać kolor granatowy.  Szyszkojagody to jedna z nielicznych przypraw strefy umiarkowanej, która może być zbierana ze stanu dzikiego. W Polsce owoc jałowca był stosowany w medycynie ludowej, pomagał przy  zaburzeniach trawienia, a także chorobach nerek i kłopotach ze skórą. Obecnie najczęściej wykorzystuje się go w celach kulinarnych.

 

 

Owoce  jałowca nadają charakterystyczny aromat dżinowi i wódce myśliwskiej. Są również stosowane do aromatyzowania piwa i innych alkoholi. Pokruszone jagody dodaje się do octu ziołowego, bejcy do dziczyzny oraz dzikiego ptactwa, ponieważ pomagają one w strawieniu tłustych mięs. Trochę pikantne, o lekko gorzkim smaku pasują do pieczeni, duszonych warzyw, sałatek, pasztetów, bigosu, kiszonej kapusty, a także do marynowania ryb i kiełbas.

 

 

Przyprawa Tygodnia: Owoc jałowca

 

 

 

Do czego jeszcze wykorzystujecie Owoc jałowca?

Udostepnij:

Komentarze (1)

21.05.2013 13:12
Kapuśniak po rzeszowsku z powidłami i jałowcem - gorąco polecam! Oryginalny przepis: http://wolnakuchnia.com/przyprawy-to-trzeba-miec-w-kuchni-cz-iii-jalowiec-i-kminek-niezbedniki-kuchni-polskiej.html
prymat