Jesień, w tym roku wyjątkowo ciepła i złota, obrodziła bogato w lasach i na polach. I choć dynia symbolem jesieni jest raczej za oceanem, chociażby ze względu na obchody święta Halloween, na naszych stołach i gankach gości coraz częściej. Dynia, w Polsce nazywana kiedyś banią, urzeka swoją pękatą formą i żywymi kolorami, pozwala na wiele kulinarnych urozmaiceń, a przy tym jest zdrowa, odżywcza i niskokaloryczna. Do Europy przywiózł ją w XV wieku z Ameryki Centralnej Krzysztof Kolumb, a tu jej uprawa szybko przyjęła się w większości krajów. Potrawy z dyni podawano chętnie w wiejskich chatach i na królewskich dworach, a o popularności przesądziła wiara w to, że jej pestki doskonale podnoszą libido. O wartościach odżywczych pestek zapewniają dziś wszyscy dietetycy, szczególnie ze względu na wysoką zawartość cynku i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a sam owoc bogaty jest w szereg witamin i minerałów, białko i celulozę sprzyjającą przemianie materii.
Dynia występuje w około 760 odmianach. Od lat budzi wiele emocji wśród hodowców - w tym roku padł nowy rekord – w USA udało się wyhodować okaz o wadze hipopotama (1,247 kg).
Jak przyrządzić dynię?
Można ją podawać na wiele sposobów – od popularnej gęstej, pożywnej, kremowej zupy, przez dania typu warzywne curry, hummus, dynię faszerowaną, dyniową lasagne lub makaron z sosem dyniowym, risotto, a nawet kopytka, racuchy i placki, po wersje deserowe, na przykład dynię pieczoną z miodem, syropem klonowym lub brązowym cukrem, aksamitny sernik czy też obowiązkowe podczas Święta Dziękczynienia pyszne ciasto dyniowe. Na bazie dyni można także upiec chleb, bułki, muffinki czy dyniowy chlebek kukurydziany.
W Polsce najbardziej popularna jest dynia hokkaido – my natomiast proponujemy trzy inne, wysoce cenione odmiany. Podpowiadamy co można zrobić z dyni, aby wprowadzić do każdej kuchni nowoczesne pomysły i smaki.
Dynia piżmowa
Dynia piżmowa to jedna z najbardziej lubianych gatunków bani, ponieważ świetnie sprawdza się w niemal wszystkich jesiennych potrawach. Podłużna, kształtem przypominająca dużą gruszkę, o piaskowożółtym odcieniu miękkiej skórki (łatwo się obiera) i pomarańczowym miąższu, charakteryzuje się przyjemną, lekko orzechową słodyczą. Świetnie blenduje się na gładką, kremową masę, która idealnie sprawdza się w przepisach na zupy, puree, pasty kanapkowe, kluski, sosy, ciasta, desery, a także bardzo ostatnio popularną, jesienną kawę pumpkin spice latte. Dynię piżmową można też podawać jako samodzielną przekąskę lub przystawkę do dania głównego – na przykład pokrojoną w kostkę, upieczoną w piekarniku i polaną roztopionym masłem. (Dynia Pizmowa: Przepisy, jak zrobić - DoradcaSmaku.pl)
Dynia makaronowa
Dynia makaronowa ma kształt i aromat podobny do żółtego melona. Miąż tej odmiany swoją strukturą przypomina spaghetti i pozwala stworzyć świetne, lekkie, zdrowe dania, eliminując węglowodany zawarte w tradycyjnym makaronie. Upieczoną wcześniej dynię makaronową, wyskrobaną widelcem z łupy, podać można z sosem mięsnym, serowym, warzywami lub z masłem czosnkowym i zieloną pietruszką. Dynię makaronową można także faszerować lub podać w formie zapiekanki. W smacznej i prostej wersji polecamy z jajkiem (pieczona dynia makaronowa z jajkiem - DoradcaSmaku.pl).
Dynia muscat
Dynia muscat to odmiana szalenie popularna w kuchni francuskiej, wyhodowana we Francji w XIX wieku, nazywana zamiennie dynią prowansalską lub muszkatołową. Okrągła, pękata, o żebrowym, lekko spłaszczonym kształcie, może osiągać wagę nawet 20 kg. Gruba skóra dyni muskat ma zazwyczaj ciemnozieloną, piaskową, ciemnopomarańczową a nawet szarą barwę, miąższ jest soczysty, delikatny i lekko słodkawy, z wyczuwalną nutą melona i aromatem muskatu. Odmiana ta przez wiele lat była uważana za mało interesującą, od niedawna jednak znacznie zyskała na popularności i dziś jest uwielbiana przez najlepszych szefów kuchni na całym świecie. Można ją także jeść na surowo.