Święta to czas niezwykły. Głównie ze względu na miłe chwile spędzane w rodzinnym gronie oraz na apetyczne dania, które można znaleźć na wigilijnym stole. Co jednak sprawia, że decydujemy się akurat na taki zestaw potraw? Odpowiedź jest prosta – wszystko zależy od tego, co nasze babcie i mamy przygotowywały na wigilijną wieczerzę, za czasów naszego dzieciństwa. To te potrawy stały się dla nas symbolem świąt i chętnie do nich wracamy w naszych domach.
Karp tworzy nową historię
Karp to bez wątpienia najpopularniejsza ryba przygotowywana w polskich domach na wigilię. Jednak nie każdy wie, że zawsze tak było. Tak naprawę ryby w okresie świątecznym były dostępne wyłącznie dla najbogatszych. Osoby mniej zamożne, chcąc zjeść rybę, mogły liczyć wyłącznie na jej samodzielny połów. Dla osób, które bardzo restrykcyjnie podchodziły do świątecznego postu, ryba była surowo zakazana. Jednak to nie oznacza, że całkowicie z niej zrezygnowano. Często na stoły trafiały dania ze śledzi. Ciekawostką jest, że praktycznie w ogóle ich nie moczono przed podaniem, a jeśli to robiono, to dosłownie chwilkę. Uważano, że taki intensywny słony smak jest ich cechą charakterystyczną, której nie należy się pozbywać. Ta sytuacja uległa zmianie za czasów PRL. Wówczas ryby stawały się coraz bardziej dostępne i szybko stały się tradycją i obowiązkowym daniem na 24 grudnia i tak pozostało po dziś dzień.
Ryba nie tylko na danie główne
Po daniu głównym pora na mała przekąskę. Na coś, co uszczęśliwi podniebienie i zaostrzy apetyt na więcej. Takim szybkim przysmakiem będzie smażony mintaj. Ze względu na nieduży rozmiar tej ryby można zjeść kilka takich porcji bez obaw o przejedzenie. Ciekawą potrawą spożywaną przez Polaków w okresie świąt Bożego Narodzenia jest zupa śledziowa, podawana na zimno, z ziemniakami. W okresie świątecznym nie może również zabraknąć ryby w galarecie. Jest to bardzo dobra propozycja, ponieważ ten specjał można łączyć z wieloma składnikami znalezionymi w lodówce, np.: z jajkiem, marchewką, zielonym groszkiem albo ze wszystkim na raz. Można też pokusić się o zaserwowanie takich przekąsek, które znajdą swoich fanów wśród najmłodszych, na przykład jaj faszerowanych tuńczykiem. Ten przysmak ma wiele zalet:
- Doskonały smak
- Proste wykonanie
- Apetyczny wygląd
- Niewielki rozmiar przekąski zachęci nawet niejadków
Pomysły na przygotowanie ryb można wymieniać bez końca. Ważne jest, aby pamiętać o ich spożywaniu nie tylko od święta, ale też w każdy inny dzień. Ryby dobrze smakują w towarzystwie ogórków kiszonych, pieprzu czarnego oraz cytryny. Warto dodawać te składniki do dań z ryb, aby miały one wyjątkowy smak i piękny wygląd.
Wigilijna ryba w galarecie |
|
Wigilijna ryba po grecku |
|
Wigilijna zupa śledziowa |
Wigilijna sałatka śledziowa |
|
Wigilijny tatar ze śledzia |
|
Ryba w galarecie |