Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Z kumkwatem za pan brat

Czasem chcemy spróbować czegoś nowego,
Dotychczas przez nas nieznanego.
W poszukiwaniach nowego smaku,
Polecam spróbować owoców kumkwatu.

 

Długo zastanawiałam się nad tematem mojego dzisiejszego wpisu  (nie to, żeby mi pomysłów brakowało, bo mam ich wiele, ale czekają cierpliwie na swoją kolej) i postanowiłam, aby poświęcić go dziwnym owocom a raczej dziwnemu owocu, bo nie wszystko naraz – o innych napiszę w kolejnych moich wpisach.

Strasznie brakuje mi nowych doznań smakowych, nowych, cieszących oko roślinek i w tych moich wielkich poszukiwaniach innowacyjności , natrafiłam na kumkwat.

 

Z kumkwatem za pan brat

źródło zdjęcia: http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikijunior:Owoce/Kumkwat

 

Kumkwat jest rośliną wywodzącą się z Chin i jest rodzajem krzewu lub małego drzewa. Owoce kumkwatu są małe – liczą 2 – 3 cm i są pomarańczowe lub żółte i są najmniejszymi cytrusami na świecie. Charakteryzują się cierpko – słodkim smakiem.

Ku mojemu zdziwieniu (porównywałam go z pomarańczą ) owoce te posiadają jadalną skórkę, która jest bogata w witaminę C.

Owoce kumkwatu są bardzo zdrowe – oprócz witaminy C zawierają karoten, flawonoidy oraz potas. Pobudzają procesy trawienne.

Zerwane owoce w  lodówce mogą wytrzymać nawet przez 3 tygodnie, natomiast w temperaturze pokojowej, jeżeli nie są zbytnio dojrzałe, można przechowywać je 5 – 6 dni.

Owoce kumkwatu, tak jak inne, znane powszechnie owoce, nadają się niemal do wszystkiego – można je spożywać na surowo jak i do różnego rodzaju sałatek, deserów, dań i przetworów a przy okazji ten krzak pięknie wygląda i stanowi ozdobę naszego domu.

Czyż to nie cudownie, tak móc zrywać świeże owoce cytrusowe prosto z krzewu?

Z kumkwatem za pan brat

źródło zdjęcia: http://www.magazyndomowy.pl/owocowe-rosliny/zdjecie/9999/

 

A może ktoś już miał okazję skosztowania tych owoców?

Ja osobiście mam wielką ochotę na taki sorbet z owocami kumkwatu, czy też lody o smaku ( aż chciałoby się rzec kumkwatowym he he ) tychże owoców.

Uwielbiam cytrusy i kumkwat znajdzie się na mojej priorytetowej liście zakupów                    "w poszukiwaniu nowych smaków".

patusia 26.05.2011 00:31
Mysiuniu, ja widząc tą roślinkę w sklepie ogrodniczym myślałam, że jest to tylko drzewko ozdobne, ale strasznie mnie to intrygowało, czy owoce są jednak jadalne. Będę musiała upolować jakąś wyprzedaż w ogrodniczym, bo drzewko, które widziałam niestety do tanich nie należało, ale zapewne swoją cenę zawdzięczało wielkością, bo siłą rzeczy, im roślinka starsza i większa tym droższa. Zawsze jednak można sobie kupić mniejszą, bo z czasem przecież i tak urośnie. Jejku, sama sobie takiej ochoty na kumkwat narobiłam, a tu jak na złość nawet w domu pomarańczy nie mam ;)
Mysiunia 25.05.2011 10:59
Jeszcze się z takimi owocami nie spotkałam, a nawet nie wiedziałam o ich istnieniu:) bardzo interesujący wpis:) aż mam teraz ochotę na takiego kumkwata :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak