Z kumkwatem za pan brat

Opublikowano: 24.05.2011
Autor: patusia
Z kumkwatem za pan brat
Czasem chcemy spróbować czegoś nowego,
Dotychczas przez nas nieznanego.
W poszukiwaniach nowego smaku,
Polecam spróbować owoców kumkwatu.

 

Długo zastanawiałam się nad tematem mojego dzisiejszego wpisu  (nie to, żeby mi pomysłów brakowało, bo mam ich wiele, ale czekają cierpliwie na swoją kolej) i postanowiłam, aby poświęcić go dziwnym owocom a raczej dziwnemu owocu, bo nie wszystko naraz – o innych napiszę w kolejnych moich wpisach.

Strasznie brakuje mi nowych doznań smakowych, nowych, cieszących oko roślinek i w tych moich wielkich poszukiwaniach innowacyjności , natrafiłam na kumkwat.

 

Z kumkwatem za pan brat

źródło zdjęcia: http://pl.wikibooks.org/wiki/Wikijunior:Owoce/Kumkwat

 

Kumkwat jest rośliną wywodzącą się z Chin i jest rodzajem krzewu lub małego drzewa. Owoce kumkwatu są małe – liczą 2 – 3 cm i są pomarańczowe lub żółte i są najmniejszymi cytrusami na świecie. Charakteryzują się cierpko – słodkim smakiem.

Ku mojemu zdziwieniu (porównywałam go z pomarańczą ) owoce te posiadają jadalną skórkę, która jest bogata w witaminę C.

Owoce kumkwatu są bardzo zdrowe – oprócz witaminy C zawierają karoten, flawonoidy oraz potas. Pobudzają procesy trawienne.

Zerwane owoce w  lodówce mogą wytrzymać nawet przez 3 tygodnie, natomiast w temperaturze pokojowej, jeżeli nie są zbytnio dojrzałe, można przechowywać je 5 – 6 dni.

Owoce kumkwatu, tak jak inne, znane powszechnie owoce, nadają się niemal do wszystkiego – można je spożywać na surowo jak i do różnego rodzaju sałatek, deserów, dań i przetworów a przy okazji ten krzak pięknie wygląda i stanowi ozdobę naszego domu.

Czyż to nie cudownie, tak móc zrywać świeże owoce cytrusowe prosto z krzewu?

Z kumkwatem za pan brat

źródło zdjęcia: http://www.magazyndomowy.pl/owocowe-rosliny/zdjecie/9999/

 

A może ktoś już miał okazję skosztowania tych owoców?

Ja osobiście mam wielką ochotę na taki sorbet z owocami kumkwatu, czy też lody o smaku ( aż chciałoby się rzec kumkwatowym he he ) tychże owoców.

Uwielbiam cytrusy i kumkwat znajdzie się na mojej priorytetowej liście zakupów                    "w poszukiwaniu nowych smaków".

prymat