Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Truskawka- królowa lata

Truskawkowe lato, truskawkowy czas, truskawki, truskawki, najlepsze na świecie, lepszych na serio, nie znajdziecie.

Truskawki jeden z najbardziej lubianych owoców letnich. Te pierwsze owoce sezonowe pojawiają się już w maju. Historia truskawki jest króciutka powstała ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek wirginijskiej i chilijskiej w XVIII wieku we Francji.

Pomimo, że jest to obecnie jeden z najpopularniejszych owoców to początkowo był wykwintnym rarytasem europejskich dworów. Doceniano kunszt truskawki; wspaniały zapach, smak oraz niezwykłą urodę. Podawano ją na miniaturowych, porcelanowych talerzykach wraz szampanem. Owoce te były bardzo drogie i przeznaczone tylko dla nielicznych.

 

Zalety :są bardzo dobrym źródłem witaminy C, są niskokaloryczne.

 

Wady: mogą być przyczyną alergii ale na szczęście nie jest to częste zjawisko, pestki mogą podrażnić jelita.

Truskawka- królowa lata 

Czy wiecie, że?

 

*Ze względu na swój czerwony kolor i kształt przypominający serce, truskawki uważano za afrodyzjak. Truskawki stały się symbolem Wenus, greckiej bogini miłości.

 

*W Bawarii rolnicy używali truskawek, aby zapewnić bydłu zdrowie. Do rogów krów przywiązywane były koszyczki z truskawkami, jako dar dla elfów, w podziękowaniu za ten dar sprawiają, iż bydło rodzi zdrowe.
 

*Truskawki z bitą śmietaną  to jeden z najlepszych i najbardziej znanych deserów. Taki derser pierwszy raz kazał sobie podać Car Piotr I ze słynnej dynastii Romanowów  zażyczył on sobie tego przysmaku w środku rosyjskiej zimy. I skąd wzieli mu truskawki ? Tego nie wiadomo.
 

*Truskawkato doskonały zmacniacz dla naszych zębów. Wystraczy owoc rozgnieść i wsmarować w dziąsła oraz zęby. Tak wsmarowny owoc zostawimy na kilka minut, szeroko sie usmiechając :)

A dzisiaj?

Sezon na truskawkę trwa w najlepsze. Wykorzystać możemy niemal do wszystkiego, są niezwykle wdzięcznym tematem w kuchni. Można je mrozić, gotować, przyrządzać z nich rozmaite desery ciasta, sałatki, kompoty, koktajle dżemy czy wykorzystać do mięs. W każdej formie truskawki są genialne i zawierają cenne substancje: antocyjany, witaminę C , fosfor i żelazo.
Obudził mnie dzisiaj zapach truskawek. W kuchni czekała niespodzianka otóż rodzice przywieźli mi jakieś 15 kilo tego owcu. Pomyślałam więc : Czy zadaniem truskawki jest tylko to by ją zjeść? Początkowo planowałam wykorzystać ją w celach upiększających lecz okazało się, że jej przeznaczenie jest zupełnie inne :( Dziś cały dzień robię z nich dżem dla całej rodziny.

 

Herbata z liści truskawek

Składniki:
-2 czubate łyżeczki liści truskawki (ususzonych)
-¼l. wody.

Przygotowanie:

Liście truskawki zalać wrzątkiem. Zaparzyć, przecedzić, pić 3 razy dziennie po 1 filiżance.

Herbataka pomaga na biegunke :)

 

IwonaDD 03.06.2013 19:03
truskawki są wspaniałe pod każdym względem : wizualnym,smakowym i odżywczym, coś wspaniałego, tylko się nimi zajadać :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak