Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Surowe czy gotowane?

Nie wyobrażamy sobie bez nich codziennej diety. Warzywa i owoce to podstawa zdrowego odżywiania. Ale czy wiemy, jak je przygotować, aby wydobyć z nich zarówno maksimum smaku, jak też właściwości odżywczych i witamin?

Nie wyobrażamy sobie bez nich codziennej diety. Warzywa i owoce to podstawa zdrowego odżywiania. Ale czy wiemy, jak je przygotować, aby wydobyć z nich zarówno maksimum smaku, jak też właściwości odżywczych i witamin?

 

Zapewne wielokrotnie słyszeliście, że świeże warzywa i owoce- nie poddane żadnej obróbce termicznej- są najzdrowsze i najlepiej wpływają na pracę naszego organizmu. Coraz bardziej popularna staje się dieta raw (ang. surowe) oparta  jedynie na surowych produktach.

Surowe czy gotowane?

 

 Jak zauważa ekspert w dziedzinie zdrowego odżywiania Jacek Gumiński (w rozmowie dla PAP Life) : "Człowiek, jako rodzaj pewnej biologicznej maszyny, jest przystosowany w zasadzie tylko do jedzenia surowego - nasz organizm bardzo dobrze rozpoznaje tylko surowe i tylko surowe wykorzystujemy w stu procentach. Można porównać to do działania silnika samochodu - jesteśmy pewnego rodzaju silnikiem, który wymaga dobrego paliwa. Na takim paliwie daleko zajedziemy, lepiej pracujemy, jesteśmy szybcy, bardziej wydajni i zadowoleni. Kiedy lejemy gorsze paliwo przez jakiś czas damy radę pojechać, bo są różne procesy w naszym organizmie, które rekompensują tę gorszą jakość paliwa, ale do czasu. Jak skończą się możliwości rekompensacji i jeśli nie wrócimy do dobrego paliwa, to zaczynają się choroby".

 

Surowe czy gotowane?
Trudno się nie zgodzić z tym, iż brak obróbki termicznej warzyw i owoców oznacza mniejsze straty witamin. Jednak nie sprawdza się to we wszystkich przypadkach. Poniżej zaprezentuję przykłady będące potwierdzeniem tego, iż niektórym warzywom i owocom obróbka termiczna nie tylko tak bardzo nie szkodzi, ale w pewnych aspektach jest wręcz wskazana.

Surowe czy gotowane?
Likopen - czerwony barwnik, który jest silnym antyutleniaczem, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób układu krążenia i nowotworów - występujący m.in. w pomidorach - to przykład związku chemicznego, którego przyswajalność przez ludzki organizm zwiększa się podczas obróbki termicznej. Z tego też powodu więcej tego składnika znajdziemy chociażby w ketchupie niż w pomidorach.

Surowe czy gotowane?


Witamina C w papryce - papryka to niezastąpione źródło witaminy C- zawiera jej zdecydowanie więcej niż cytryna, i co ważne- w przeciwieństwie do innych warzyw i owoców- obróbka termiczna tego warzywa nie przyczynia się do zniszczenia zawartej w nim witaminy. Jest to bardzo istotna informacja, gdyż w większości przypadków mamy do czynienia ze znaczną stratą witaminy C. Kupując chociażby wiśnie (o czym pisałam już we wcześniejszym artykule) musimy pamiętać, że takie owoce które leżą cały dzień na straganie, w dużym stopniu pozbawione zostały przez światło i ciepło wielu witamin, w tym właśnie witaminy C. Kiedy dodajemy do gorącej herbaty plastry cytryny, również musimy mieć na uwadze, że pozbawiamy ją tego co najcenniejsze- witaminy C.

Surowe czy gotowane?
• Warzywa ciężkostrawne takie jak chociażby cebula, kapusta czy kalafior lepiej jest poddać obróbce termicznej- dzięki temu będą lżej strawne.

Surowe czy gotowane?
• Niektóre warzywa zawierają składniki toksyczne dla naszego organizmu. Możemy się ich jednak bardzo łatwo pozbyć właśnie podczas obróbki termicznej. Tak jest chociażby w przypadku fasolki szparagowej. Zawiera ona fazynę- toksyczne białko roślinne, które podczas gotowania zostaje zneutralizowane.

Surowe czy gotowane?

Przygotowując warzywa i owoce pamiętajmy również, że witaminy, które rozpuszczalnew wodzie bardziej nie lubią ciepła niż te, które rozpuszczalnew tłuszczach. Do tych ostatnich należą witaminy A, D, E i K. Raport opublikowany przez "Journal of Agriculture and Food Chemistry" wskazuje, że tradycyjne gotowanie takich chociażby warzyw jak marchew, cukinia czy brokuł jest korzystniejsze niż gotowanie ich na parze czy serwowanie na surowo.

Surowe czy gotowane?

Należy jednak pamiętać, aby ich nie rozgotowywać, a raczej przygotowywać al dente. Długie gotowanie wiąże się z podwyższeniem indeksu glikemicznego (jest to wskaźnik, który informuje o tym, jak gwałtownie po spożyciu danego produktu spożywczego wzrasta poziom glukozy we krwi) - za przykład posłużyć mogą tutaj chociażby wcześniej wspomniana marchew czy ziemniaki. Rozgotowane warzywa szybciej  strawimy, ale również szybciej poczujemy ponownie głód.

Surowe czy gotowane?


Komponując codzienne posiłki kierujmy się więc zdrowym rozsądkiem i wybierajmy złoty środek. Połączenie surowych warzyw i owoców z tymi ugotowanymi al dente zapewni nam dobre zdrowie i samopoczucie. Najważniejsze jest jednak obserwowanie reakcji swojego organizmu i wsłuchanie się w to, co nam podpowiada.

Surowe czy gotowane?

Ewa 31.07.2015 15:34
Renata9 - dzięki :)
Renata9 27.07.2015 13:57
Świetny wpis i bardzo przydatne informacje, gratuluję :-)
Ewa 26.07.2015 18:38
Bietka- dziękuję :)
bietka 26.07.2015 16:55
super wpis, warto go przeczytać :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak