Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Jedzmy śliwki na zdrowie

Niezwykle zdrowe, pełne witamin i ułatwiające trawienie. co w sobie kryją?

Owoce śliw są bogate w witaminy, a przede wszystkim w prowitaminy A, witaminy z grupy B i niewielkie ilości witaminy C. Sole mineralne w śliwkach to głównie sole wapnia, fosforu, żelaza i magnezu. Poszczególne odmiany śliw różnią się nieco pod względem zawartości każdego z tych składników.
Najwięcej żelaza zawierają węgierki, śliwki brzoskwiniowe, a potem renklody.
Najwięcej magnezu zaś posiadają węgierki, za to renklody nie mają tego pierwiastka prawie wcale.

Śliwki mogą być suszone i, ze względu na zawartość witaminy A, są one polecane szczególnie ludziom cierpiącym na jej niedobory. Polecane są dla tych cierpiących na tak zwaną kurzą ślepotę, a także ludziom często zapadającym na choroby układu oddechowego i przewodu pokarmowego, bowiem witamina ta decyduje o stanie błon śluzowych. Znosi ona szkodliwe działanie wielu toksyn, w tym także wielu substancji rakotwórczych.

W medycynie wykorzystywana jest głównie śliwa tarnina, dziko rosnąca na miedzach pól i zboczach niezbyt wysokich gór. W celach leczniczych zbiera się kwiaty tarniny, które należy suszyć w miejscach ocienionych, w temperaturze nie wyższej niż 35 stopni Celcjusza.

Suszone owoce śliwki węgierki, moczone kilka godzin w wodzie lub mleku, spożywane po kilka sztuk dziennie, będą regulowały wypróżnienia i przeciwdziałały zaparciom.

Śliwka, to świetny dodatek :
- na kompoty
- na dżemy
- na powidła
- do ciast
- marynowane do mięs
- na desery

Śliwka, to kolejny owoc, do którego warto mieć dostęp przez cały rok. Z uwagi na jego sezonowość postarajmy się zaopatrzyć w jak najwięcej produktów ze śliwką. Najlepszym sposobem będzie posiadanie dużej ilości tej suszonej.

Ewa Wojtaszko 05.08.2015 22:00
lubię śliwki,,ale tylko te świeże,suszonych owoców nie jem prawie wcale

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak