Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Przyprawy, marynaty, sosy i musztardy w atrakcyjnych cenach! SPRAWDŹ

Jak nóż w masło

Kilka słów o przyborach

Pierwszym wpisem z cyklu nazewnictwa będzie opis noży. Nóż jest podstawowym narzędziem każdego kucharza, należy więc zaopatrzyć się w odpowiedni zstaw oraz zaznajomić z ich zastowowaniem.Jak nóż w masło

Zdjęcia przedstawia podstawowy zestaw jaki posiadam w swoje kuchni.

Rozróżniamy następujące rodzaje noży:

 • EPLUCHEUR

Nóż do krojenia warzyw i dekoracji . Długośd ostrza od 6 do 11 cm (bez
rękojeści)

 • TRANCHEUR

Nóż do krojenia drobnego lub do porcjowania mięsa. Długośd ostrza 25cm (bez
rękojeści)

 • DESOSEUR

Nóż do wyluzowania kości. Krótkie, bardzo twarde ostrze.

 • COTEAU A FILET

Nóż do filetowania ryb, ostrze bardzo cienkie i giętkie.

 • ECONOME

Nóż, przyrząd do obierania warzyw i owoców.

 • FUSIL

Pilnik do ostrzenia noży.

 • FOURCHETTE

Widelec do przewracania mięsa lub do nakłuwania

 • SPATULE

Łopatka do przewracania, odklejania lub dekorowania.

Nóż powinien bydć ostrzony tylko przez właściciela i w jednym kierunku.

 

Jeśli chodzi o ostrałki to polecam dwu stopniowe.

Skoro już jesteśmy przy temacie noży to warto by było wspomnieć o deskach do krojenia, stanowczo odradzam kupowanie desek marmurowych granitowych tudzież z innego kamienie, są to materialy twarde i momentalnie tępią noże prowadząc w dłuższym czasie do ich zniszczenia. Z pewnością wiele osób nie zgodzi się ze mną ale deski drewniane to najlepszy wybór, nie nalezy zapominać jednak iż taka deska nie powinna przechodzić z pokolenia na pokolenie lecz być wymienizna co jakiś czas dzieki czemu nie nasięknie ona przeróżnymi zapachami i bakteriami.

Kolejną ważną rzeczą jest posiadanie kilku desek. Nie możemy kroić wszystkiego na jednej desce, wiąże się to z różnym rodzajem bakteri występujących w porzywieniu które nie powinny się mieszać. Powinniśmy więc posiadać przynajmnie cztery deski:

 1. Do pieczywa i serów
 2. Do mięsa
 3. Do ryb
 4. Do warzyw

Jak nóż w masło

Również w tym momencie słyszę u niektórych glosy oburzenia: "ja kroję wszystko na jednaj i jest smaczne". Gwarantuję żebędzie jeszcze lepsze:) Choćby taki przykład: Kroimy mięso a następnie na tej sanej desce rybę, nawet jeśli wszcześniej umyliśmy ją to i tak ruba wchłonie część bakteri z mięsa. Powyższe zdjęcie przedstawia deski jakie posiadam w swojej kuchni.

Polecam również zaopatrzenie się w jedną zwykłą drewnianą deską uniwersalną, bo przeciez nie będziemy użwać "dziesięci" desek gdy chcemy naszykować sobie jedną kanapkę na śniadanie. Przeczy to trochę temu co napisałem wcześniej lecz ze względów praktycznych jest to przydatne. Poniższe zdjęcie pokazuje przykład zwykłej deski uniwersalnej.

Wrazie jakichkolwiek pytań piszcie śmiało, pozdrawiam i do zobacznia.

Jak nóż w masło

 

Kamil 05.03.2013 13:39
Tematyka noży będzie jeszcze powracać, noże ceramiczne, japońskie itp. miałem opisać trochę później lecz na życzenie opracuje już kolejny wpis na ten temat :)
Rafał10 05.03.2013 12:09
Trafna uwaga o deskach... Bardzo fajny wpis, interesujący i pouczający. Jak interesują Cię noże to może jak będziesz miał czas i znasz temat to stwórz wpis o nożach: ceramiczne, japońskie, może jakieś firmy. Z całą przyjemnością sobie poczytam :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak