Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Bento – sztuka przygotowania posiłku nie tylko dla dzieci

Bento to japońska sztuka przygotowania posiłku, które zabierane są do pracy, szkoły czy na piknik w specjalnych pudełeczkach.

Tradycyjne bento składa się z ryżu, ryby lub mięsa oraz z marynowanych lub gotowanych warzyw. Najczęściej zapakowane jest w specjalne pudełko. Taki posiłek dostarcza naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych substancji i jest przy tym niezwykle kolorowy.

W Kraju Kwitnącej Wiśni takie pojemniczki z żywnością towarzyszą niemal wszystkim. Nie tylko dzieci zabierają je do szkoły, również dorośli nie zapominają o nim udając się do pracy.

Bento – sztuka przygotowania posiłku nie tylko dla dzieci

Dla mnie bento to nie tylko posiłek.. to sztuka atrakcyjnego przygotowania, podania i zapakowania jedzenia. Te niezwykłe rzeczy wykonane z jedzenia wyglądem kuszą i cieszą nie tylko dzieci. Jestem pewna, że i wśród Was znalazłabym chętnych na tak przygotowane drugie śniadanie.

Dziś podpowiem Wam jak w prosty sposób z dostępnych pod ręką przedmiotów wyczarować takie kolorowe pudełeczko.

Bento – sztuka przygotowania posiłku nie tylko dla dzieci

Wystarczy rozejrzeć się trochę po kuchni i domu i skorzystać z narzędzi, które na co dzień nie zawsze służą do gotowania!

Jeśli chcemy jedzeniu nadać jakieś fantazyjne kształty wykorzystajmy do tego np. silikonowe foremki. Napełnijmy je np. ryżem, poczekajmy kilka minut i w prosty sposób otrzymamy kształt choinki, serduszka czy gwiazdki. Jeśli chcemy np. wyciąć jakieś kształty w serze czy szynce użyjmy małych foremek, które na co dzień służą do wycinania ciastek. Jeśli macie zdolności manualne użyjcie zwykłego nożyka! Ja np. często korzystam ze zwykłego dziurkacza! Oczywiście wcześniej go myję.

Bento – sztuka przygotowania posiłku nie tylko dla dzieci

Jest idealny jeśli chcemy wyciąć np. okrągłe oczy, lub buźki z prażonych alg morskich J. Co więcej podpowiem Wam, że są takie specjalne dziurkacze ozdobne, które pomogą wyczarować fantazyjne kształty! Wasze dzieci na pewno je mają!

Małe silikonowe papilotki wykorzystaj jako pojemniczki na groszek, kukurydzę, orzechy itp.

Bento – sztuka przygotowania posiłku nie tylko dla dzieci

Wystarczy do ryżu dodać trochę soku z buraka, szpinaku czy czerwonej kapusty aby nadać mu piękny kolor – różowy, zielony czy fioletowy. Zamiast soku można użyć też przypraw- kurkuma nada żółty odcień, doskonałe jest również kakao.

Jak widać w prosty sposób można wyczarować komuś bliskiemu, dzieciom czy nawet sobie pełnowartościowe i pięknie podane drugie śniadanie! Wystarczy uwolnić wyobraźnie.

W artykule przedstawiłam kilka swoich propozycji!

Pamiętajcie, że do przygotowania bento używamy specjalnego ryżu, takiego samego jak do sushi. Łatwiej z niego formować rożne kształty!

Bento – sztuka przygotowania posiłku nie tylko dla dzieci

Kuchnia Marty 17.03.2015 21:21
@Miszelka, bardzo dziękuje i zachęcam do spróbowanie!
miszelka 17.03.2015 20:01
Panda i świnka najlepsze! Piękne rzeczy potrafisz wyczarować :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak