Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

Nikogo nie muszę przekonywać, że świeże ryby są zdrowe! Dostarczają nam cennych witamin i minerałów. Jednak wokół ryb wędzonych pojawia się sporo kontrowersji, że nie zdrowe, że nie powinniśmy jeść.. Jaka jest prawda? o tym w dzisiejszym wpisie.

Osobiście uwielbiam wędzone ryby! Mogłabym je jeść i jeść i jakoś szczególnie nie przejmuje się krążącymi opiniami o ich szkodliwości. Wyznaję zasadę, że ważny jest umiar.

 

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

O WEDZENIU SŁÓW KILKA:

 

Wędzenie jest jednym z najstarszych i najczęściej stosowanych metod na konserwację żywności. Wędzimy mięsa, ryby, sery, a nawet owoce.

Wysoka temperatura i dym podsuszają mięso i nadają mu charakterystyczny aromat i smak. Do wędzenia używamy głównie drewna drzew liściastych, idealnie do tego nadaje się buk, jesion, a z drzew owocowych jabłoń, grusza czy śliwa. To jakiego drewna użyjemy będzie miało wpływ na końcowy smak wędzonych produktów.

 

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

WĘDZENIE RYB:

 

Wędzić możemy zarówno ryby słodkowodne jak i morskie. Ważne oby zawierały jak najmniej drobnych ości. Nie tylko gatunek ryby jest ważny ale również jej świeżość. Przed przystąpieniem do wędzenia należy dokładnie oczyścić rybę – usunąć skrzela, oczy, wnętrzności, a jeśli ryba ma gęste łuski to należy ją oskrobać.

Kolejnym krokiem jest solenie ryb. Po co to robimy? By zwiększyć trwałość ryb – prościej mówiąc zakonserwować mięso. Po peklowaniu ryb należy je dokładnie opłukać i osuszyć. Tak przygotowane ryby można zacząć wędzić.

 

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

RODZAJE WĘDZENIA:

 

Wyróżniamy dwa rodzaje wędzenia – na gorąco i na zimno.

  • Wędzenie na gorąco – jest to dość szybkie i popularne wędzenie. Ryby wędzimy w trzech etapach. Zaczynamy wędzić rybę w temperaturze ok. 40 stopni, a następnie co jakiś czas zwiększamy temperaturę – końcowa temperatura wynosi ok. 90 stopni. Ciepłym dymem najczęściej wędzimy ryby słodkowodne oraz śledzie i flądry.
  • Wędzenie na zimno – dym powinien być rzadki, a jego temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni. Czas wędzenia w zależności od wielkości ryby może trwać od kilku godzina do nawet kilku dni. Im dłużej wędzimy w ten sposób ryby tym okres ich przechowywania jest dłuższy.

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

WĘDZONE RYBY – ZDROWE CZY NIE ZDROWE:

 

Wiele osób twierdzi, że wędzone ryby nie są zdrowe. Wszystkiemu winne są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które jeśli w trakcje wędzenia nie przestrzegano zasad Dobrej Praktyki Produkcyjnej mogły zostać wytworzone. Substancje te niestety są rakotwórcze i kumulują się w naszym organizmie przez lata. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że WWA mogą się wytworzyć nie tylko w trakcie wędzenia ryb, ale i innych wędzonek (szynki, boczki czy kiełbasy). Dlatego ja bym jednak zachęcała do spożywania wędzonych ryb zachowując przy tym umiar.

 

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

Mimo wszystko ryby te zawierają bardzo duże ilości kwasów omega-3 i omega-6, które zbawiennie wpływają na nasz organizm i odgrywają kluczową rolę w naszej diecie.

Zatem uważam, że dla tego smaku warto raz na jakiś czas ulec i zakupić wędzoną rybę gdyż ryby te mogą nadawać się zarówno na danie główne jak i doskonały dodatek do rozmaitych dań.

 

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

PRZEPISY:

 

1. Pieczone kwiaty cukinii nadziewane łososiem

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

 

 

 

2. Domowa pasta z wędzonej makreli

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

 

 

 

3. Terrina z awokado, orzechów włoskich i zielonego ogórka z łososiem

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

  

 

4. Pasta łososiowa do kanapek

Wędzone ryby – jeść czy nie jeść

 

Przepis znajdziesz (TUTAJ)

 

 

 

 

 

 

bietka 23.10.2015 10:22
bardzo fajne przepisy, u nas właśnie wczoraj na kolację jedliśmy ryby wędzone :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak