Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

9 składników, które wzmocnią Twoje serce

 Serce to jedyny narząd, którego pracę możemy odczuć fizycznie – wystarczy przyłożyć rękę do mostka i delikatnie przesunąć ją w lewo. To właśnie w tym miejscu, za żebrami, ukryta jest mała przepompownia naszego organizmu, która pracuje bez ustanku. Choroby serca i układu krwionośnego to jedne z najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnych osób.

 

Zadbaj o serce

Stres, wszechobecny pośpiech, brak ruchu i zła dieta nie sprzyjają jego zdrowiu. Tę ostatnią można na szczęście łatwo zmienić tak, aby wspomagała pracę serca. Osoby zagrożone chorobami serca lub takie, które już na nie cierpią, powinny w sposób szczególny zwracać uwagę na to, co i jak często, jedzą. - Moi pacjenci, którzy cierpią na chorobę wieńcową, miażdżycę, nadciśnienie i cukrzycę typu 2 oraz ci, którzy chcą wzmocnić swoje serce i układ krążenia, zawsze otrzymują ode mnie specjalny system żywieniowy "Zadbaj o serce". System ten obfituje w pokarmy, które zawierają m.in. błonnik, nienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy Omega-3, koenzym Q10, betaglukan, i minerały: potas, wapń, fosfor, magnez, chrom – podkreśla Konrad Gaca, ekspert ds. leczenia otyłości.

Co więc jeść, by zadbać o tak ważny dla nas organ? Oto 9 produktów, które pomogą wzmocnić serce!

 

Tłuste ryby morskie

Tłuste ryby morskie są bogate w kwasy tłuszczowe Omega 3, które obniżają krzepliwość krwi. Może to wpłynąć redukcyjnie na ryzyko zapadnięcia na chorobę niedokrwienną serca i zawał. Mięso tłustych ryb morskich, w tym m.in. łososia, zawiera ponadto wiele witamin i cennych dla zdrowia mikroelementów, a także koenzym Q10, który wpływa na utrzymanie tętnic w dobrym stanie i tym samym zapobiega udarom i zawałom serca. Jego korzystny wpływ zaobserwowano w przypadku niewydolności krążenia, w chorobie niedokrwiennej i arytmii.

 

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie, podobnie jak ryby morskie, zawierają tłuszcze nienasycone, które mają korzystny wpływ na poziom cholesterolu i układ krążenia. Działają prewencyjnie przed miażdżycą naczyń krwionośnych i chorobami serca. W orzechach włoskich znajdziemy także cenne dla zdrowia witaminy z grupy B, a także witaminę E, która odpowiada m.in. za wzmocnienie mięśnia sercowego.

 

Olej lniany

Uważany jest za najzdrowszy spośród wszystkich rodzajów oleju. Nie bez przyczyny, ponieważ ma wiele cennych dla zdrowia właściwości. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz reguluje poziom dobrego cholesterolu. Tym samym wzmacnia serce.

 

Zielone warzywa

Sałata, brokuł, fasolka szparagowa - zielone warzywa warto włączyć do swojej codziennej diety, ponieważ  zawierają duże pokłady kwasu foliowego, który pomaga utrzymać właściwy poziom homocysteiny w organizmie. Zbyt duży poziom tego aminokwasu może przyczyniać się do rozwoju takich chorób jak miażdżyca, a w następstwie zawał i udar mózgu. Spożywając zielone warzywa, działamy więc prewencyjnie przeciw tym chorobom. Dodatkowo obfitują one w witaminę K, która zapewnia prawidłową krzepliwość krwi.

 

Kasza gryczana

Zawiera wiele cennych dla serca pierwiastków m.in. potas, wapń, magnez, które współpracując zapewniają temu bezcennemu narządowi zdrowie i energię do ciężkiej pracy. Potas wraz z magnezem i wapniem sprawiają, że serce bije regularnie. Ponadto kasza zawiera bardzo dużo błonnika, który między wieloma swoimi dobroczynnymi właściwościami, posiada umiejętność obniżania poziomu cholesterolu, a tym samym chroni serce przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Już 25 g dziennie wystarczy, żeby znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

 

Migdały

Zawierają wiele dobroczynnych substancji, takich jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, flawonoidy czy witamina E. Ta ostatnia jest zaliczana do grona przeciwutleniaczy, które mają właściwości neutralizują działanie wolnych rodników uszkadzających śródbłonek oraz odmładzają naczynia krwionośne.

 

Natka pietruszki

Aby zadbać o serce, należy spożywać produkty bogate w wapń, który wspomaga jego pracę. Znajdziemy go, podobnie zresztą jak wiele innych cennych dla zdrowia mikroelementów (m.in. żelazo, magnez, wapń), w natce pietruszki. W tym warzywie zawarte są również liczne pokłady witaminy C, która blokuje przemianę cholesterolu w formę szkodliwą dla tętnic.

 

Miód gryczany

Miód gryczany to samo zdrowie. Zawiera substancje wzmacniające i oczyszczające naczynia krwionośne, duże ilości magnezu, a także sporo minerałów i witamin, np. żelazo, witaminę C, białko. Dzięki temu działa jak naturalny lek, dlatego jest zalecany osobom zmagającym się z problemami serca. Polepsza krążenie, zwiększa wydolność mięśnia sercowego, obniża ciśnienie krwi. Miodem gryczanym można posłodzić także kawę czy herbatę - należy uważać z ilością, ponieważ, mimo że jest bardzo zdrowy, jest też dość kaloryczny.

 

Suszone morele

Są bogatym źródłem beta-karotenu, któremu zawdzięczają swój pomarańczowy kolor. Beata-karoten ma wiele istotnych dla zdrowia właściwości. Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników, obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolowych w ścianach tętnic. Tym samych zapobiega miażdżycy, a także chorobom serca, takim jak zawał czy udar mózgu.

Jakich produktów warto unikać?

Na koniec jeszcze kilka słów o produktach, których spożycie powinniśmy ograniczyć. Na czarnej liście należy umieścić alkohol, cukier, kawę, białe pieczywo, a także sól, która spożywana w nadmiarze jest wysoce niebezpieczna dla serca, ponieważ znacznie podnosi ciśnienie krwi. Szczególną uwagę warto zwrócić na produkty wysoko przetworzone, które zawierają często znaczne ilości tzw. soli ukrytej (wędliny i wyroby garmażeryjne, konserwy, słone przekąski). Nadmierna ilość soli powoduje zatrzymanie wody w organizmie i przyczynia się do pogłębiania objawów chorób serca, takich jak obrzęki, duszności, przyśpieszona praca serca. Na zdrowie wyjdzie nam także odstawienie produktów, które ukrywają w sobie duże ilości tłuszczu. Zamiast nich sięgnijmy po warzywa i owoce bogate w błonnik oraz przeciwutleniacze, ponieważ przyczyniają się one m.in. do odmłodzenia tętnic.

Produkty sprzyjające dobrej pracy serca są łatwo dostępne w każdym sklepie i nie wymagają znacznych nakładów finansowych. Warto więc wzbogacić o nie swoją codzienną dietę, aby czynnie wspierać działanie tego najważniejszego dla naszego dobrego zdrowia narządu.

 

Artykuł autorstwa GACA SYSTEM - Mądre Odchudzanie 

 

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak