Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

ABC Przypraw: Gałka Muszkatołowa

ABC Przypraw: Gałka Muszkatołowa

Gałkę muszkatową mieloną stosuje się zarówno do słodkich jak i pikantnych potraw. Wykorzystuje się ją do pierników, ciast, deserów owocowych, grzanego wina angielskiego oraz ponczu. Gałka dodawana jest także do posset, czyli wybornego napoju przygotowywanego na bazie gorącego mleka z dodatkiem wina i korzeni. Doskonale nadaje się do większości dań z jaj i sera, a także tradycyjnych polskich potraw takich jak: bigos, flaki, zupa fasolowa czy też mielone kotlety. W medycynie stosowana jest jako środek pobudzający łaknienie i poprawiający trawienie. Jest niezstąpiona w przyrządzaniu beszamelu, jak i innych sosów śmietanowych czy zup kremów.

 

ABC Przypraw: Gałka Muszkatołowa

 

Muszkatołowiec korzenny został przywieziony do Europy najprawdopodobniej około pierwszego wieku naszej ery. Jest to wyjątkowy gatunek wśród roślin przyprawowych, gdyż dostarcza jednocześnie aż dwu przypraw, gałki muszkatołowej i tak zwanego „kwiatu" muszkatołowego, czyli macis. W południowo-wschodniej Azji i Indiach zarówno gałka muszkatołowa, jak i „kwiat" muszkatołowy są używane w małych ilościach. W Indiach można je znaleźć głównie w potrawach z Moghul. Arabowie od dawna wykorzystywali gałkę jako przyprawę do baraniny i mięsa jagnięcia. Najczęściej obie przyprawy stosują Europejczycy.

 

KREM Z PORÓW I ZIEMNIAKÓW ZE ŚMIETANĄ I WĘDZONYM ŁOSOSIEM NORWESKIM

ABC Przypraw: Gałka Muszkatołowa

Składniki dla 2 osób:

1 por (tylko biała część)
2 ziemniaki
2 łyżki masła
400 ml bulionu warzywnego Kucharek
½ szklanki gęstej śmietany 36%
Sól, Pieprz czarny mielony, Gałka muszkatołowa Prymat do smaku
6 łyżek tartego żółtego sera
100 g wędzonego łososia norweskiego

 

Sposób przygotowania:

Pora dokładnie umyć, pokroić i zeszklić w dużym rondlu na maśle. Następnie dodać obrane, umyte i pokrojone na mniejsze kawałki ziemniaki. Całość zalać bulionem warzywnym, doprawić do smaku sola i pieprzem. Gotować pod przykryciem 20 minut, dokładnie zmiksować, a następnie dolać śmietanę i doprawić do smaku. Przed podaniem posypać tartym serem.

 

CANNELLONI Z SEREM RICOTTA I SZPINAKIEM

ABC Przypraw: Gałka Muszkatołowa

Składniki dla 4 osób:

20 szt. makaronu cannelloni
1 ząbek czosnku
1 mała cebula pokrojona w kostkę
500 g opłukanego i sparzonego szpinaku
4 łyżki oliwy z oliwek extra virgin
500 g sera ricotta
100 g tartego sera mozzarella
4 łyżki miąższu pomidorów
Sól, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Sos:
600 ml mleka 3,2%
55 g białej zasmażki (z masła i mąki pszennej)
20 g masła
Sól, Pieprz biały mielony Prymat
Gałka muszkatołowa
2 żółtka

 

Sposób przygotowania:

Do gorącego mleka dodać zimną zasmażkę i zagotować, ciągle mieszając. Całość doprawić do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatołową, a następnie wystudzić, dodać dwa żółtka i dokładnie wymieszać.

Cebulę i czosnek podsmażyć na oliwie z oliwek, dodać szpinak, doprawić do smaku i dokładnie wymieszać. Po ostudzeniu dodać ser ricotta i mozzarella, ponownie wymieszać.

Makaron ugotować al dente w dużej ilości osolonej wody z dodatkiem oliwy z oliwek, od czasu do czasu mieszając.

Cannelloni wypełnić farszem używając worka do szprycowania, następnie ułożyć je na posmarowanej masłem blasze, polać sosem beszamelowym, posypać pomidorami i piec ok. 30 min. w temperaturze 100-110ºC.

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak