Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Listopad każe nam przyzwyczaić się do chłodu, wiatru i deszczu. Choć zdarzają się jeszcze piękne i słoneczne dni, to jednak musimy być gotowi na to, że nietrudno w tym miesiącu zmarznąć. A jak się już zmarznie, to koniecznie trzeba się jakoś ogrzać. W takich sytuacjach remedium jest miska dymiącej, rozgrzewającej zupy. Ale rozgrzewająca nie znaczy tylko gorąca. Znaczny udział mają tu odpowiednio dobrane składniki i przyprawy, które sprawiają, że ciepło rozchodzi się po całym ciele i daje nam energię na przetrwanie jesiennego ziąbu.

 

Prawie wszyscy lubimy jedną z najpopularniejszych zup – zupę pomidorową. Jeśli odpowiednio ją doprawimy, nie tylko osiąga ciekawy smak, ale także świetnie rozgrzewa. Jak to osiągnąć? Najważniejsze, żeby odpowiednio dobrać składniki. Bardzo dobrym pomysłem jest dodanie szczypty chili – nutka ostrości nadaje zupie wyrazu i charakteru. Jeśli odpowiada nam kuchnia włoska, do zupy dosypiemy też oregano i bazylię. Fani przypraw korzennych mogą zdecydować się na wariant zupy pomidorowej z dodatkiem mleka kokosowego – wtedy świetnie skomponują się z nią imbir i cynamon. Nie zapomnijmy doprawić solą i pieprzem.

 

 

Wszyscy, którzy lubią, gdy pierwsze danie jest  treściwe, na pewno docenią zupę meksykańską z mięsem mielonym. Oprócz mięsa dodaje się do niej także fasolę, kukurydzę i groszek. Wiadomo, że dania meksykańskie to dania pikantne, niezbędną przyprawą jest więc papryka ostra (ale słodkiej też warto dodać). Korzystnie wpłynie na całość, jeśli dosypiemy trochę imbiru i kminku mielonego. Polecam posypać zupę żółtym serem zaraz przed podaniem, kiedy rozlało się już ją do misek. Ser lekko się roztapia i jest smakowitym, ciągnącym się urozmaiceniem.

Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

 

Nie tylko smakiem, ale także kolorem urzeka zupa z dyni z imbirem i curry. Moim zdaniem aromat dyni osiąga prawdziwą pełnię dopiero po połączeniu go z jakąś charakterystyczną i wyraźną nutą. W tej roli idealnie sprawdzają się imbir i curry. Do zupy najlepiej dodać imbiru - zarówno mielonego Prymat, jak i świeżo startego.  Poza solą i pieprzem dobrym dodatkiem jest odrobina chili pieprzu cayenne.  Po zmiksowaniu powstanie gęsty, aromatyczny i rozgrzewający krem – przysmak każdego miłośnika potraw z dyni.

 

Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

 

Zwolennikom tradycyjnych i prostych rozwiązań polecam zupę cebulową. Przygotowanie naprawdę nie jest skomplikowane. Cebulę trzeba pokroić i zeszklić na patelni z oliwą, a potem dodać ją do gotującego się wywaru warzywnego. Do zupy można ugotować kaszę (np. jaglaną). Ciekawie ze smakiem cebuli komponują się też bataty. Żeby całość miała wyrazisty smak i nie była mdła, warto użyć kilku przypraw, np. tymianku, kurkumy, liścia laurowego, lubczyku, a nawet ostrej papryki. Oczywiście dobrze do zupy dodać warzywa, a jeśli mamy ochotę na coś wyjątkowo rozgrzewającego – trochę imbiru.

 

 

Wśród roślin strączkowych karierę robi ciecierzyca oraz hummus, czyli chyba najpopularniejsza potrawa z jej wykorzystaniem. Hummus to jednak nie wszystko, co można przyrządzić z cieciorki.  Polecam przygotowanie smacznej i pożywnej zupy, bardzo popularnej we włoskiej kuchni. Takie danie należy zaplanować z małym wyprzedzeniem, ponieważ cieciorka wymaga namoczenia najlepiej przez całą noc, a następnie ugotowania. Oprócz ciecierzycy warto dodać pokrojone warzywa, marchewkę, seler, por, paprykę. Smak całości wzbogacą: rozmaryn, zioła prowansalskie, kolendra, majeranek, kminek czy kurkuma. Wszystko oczywiście w zależności od tego, co kto lubi i jaki smak mu najbardziej odpowiada. Zupę możemy zmiksować, ale nie jest to konieczne – pływająca cieciorka to zawsze przyjemne urozmaicenie – coś się w misce dzieje!

 

Zupa często pozostaje w cieniu drugiego dania. Nie zapominajmy o niej jednak! Może być częścią obiadu, ale nic nie stoi na przeszkodzie temu, żeby traktować ją jako samodzielny posiłek. Niektóre zupy są naprawdę bardzo sycące! No i na pewno można się nimi porządnie rozgrzać. Wariantów i kombinacji jest nieskończoność. Trzeba tylko zastanowić się, na co ma się akurat ochotę, dobrać składniki i odpowiednie przyprawy. Wśród przypraw rozgrzewających prym wiodą te korzenne, ale na nich lista wcale się nie kończy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Gorąca, dymiąca zupa to danie w sam raz na jesienny, zimny dzień.

Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

 


Polecam!

 Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód  Zupy rozgrzewające w listopadowy chłódZupy rozgrzewające w listopadowy chłód Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód  Zupy rozgrzewające w listopadowy chłódZupy rozgrzewające w listopadowy chłód  Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Zupa oczyszczająca

 Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Pikantna zupa rybna

 Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Zupa serowa

 

 Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód  Zupy rozgrzewające w listopadowy chłódZupy rozgrzewające w listopadowy chłód  Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód  Zupy rozgrzewające w listopadowy chłódZupy rozgrzewające w listopadowy chłód  Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Wege zupa z cieciorki

 Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Krem z pomidorów z imbirem

 Zupy rozgrzewające w listopadowy chłód

Zupa góralska

 

anka1988 16.11.2016 15:04
Pyszne propozycje
jan_mag 15.11.2016 09:28
Super te zupy! muszę zrobić :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak