Opublikowaliście fantastyczne tematy przewodnie poszczególnych miesięcy - długo trwało zanim zdecydowaliśmy się na efekt końcowy.
Zwycięzców prosimy o przesłanie swoich adresów na [email protected] wraz z dopiskiem czy wybierają kalendarz ścienny (ten większy) czy kalendarz stojąco-wiszący, który można umieścić zarówno na biurku, jak i na ścianie (ale jest mniejszy). Liczba nagród ograniczona, dlatego dla każdego rodzaju kalendarza liczy się 6 zgłoszeń.
STYCZEŃ
bami Styczeń...krótkodzienny, mroźny, śnieżny i poświąteczny. Na stole pierniki, których korzenny aromat unosi się w powietrzu razem ze świątecznymi wspomnieniami, na piecu, w którym pali się ogień, garuje ciasto drożdżowe, będzie pyszne, bo ze słodkimi jabłkami, które sama zebrałam jesienną porą z mojego sadu, z ich smakiem i zapachem zatrzymanym w słoikach kompotu, kuchnia przepełniona zapachem bigosu, gotowanego z własnoręcznie wyszukanymi w lesie grzybkami, zebranymi kilka miesięcy wcześniej, aby w czasie zimowej posuchy móc z nich korzystać, masa przetworów co i rusz wyciąganych ze spiżarni (dżemów, przecierów, soków), by choć na chwilę przywołać wspomnienia słońca i w tych wspomnieniach zasmakować, na stole gotowy grzaniec z pomarańczą i cynamonem...robi się cieplej i przyjemniej... :)
LUTY
Iwusia Wybieram LUTY bo to miesiąc zakochanych – chodź za oknem mroźno, pełno gorących serduszek i słodyczy, a w ten dzień sobie, każdy dużo miłości życzy. Czekoladki, truskaweczki oraz bita śmietana na nas rozgrzewająco działa. Babeczki, ciasteczka, afrodyzjaki, bo to są właśnie Lutowe smaki .
MARZEC
ben-ka Ja proponuję MARZEC miesiąc kojarzący się z Dniem Kobiet i licznymi popularnymi imieninami a w marcu sałatkę wiosenną,pachnącą jak powiew wiosny - przepis w mojej księdze.
KWIECIEŃ (postawiliśmy na sosy i dipy :)
pacpaw KWIECIEŃ - już pod koniec tego miesiąca wspólnie ze znajomymi zwykle rozpoczynamy sezon grillowy. Po zimowej przerwie wracają wszelkie przepisy na marynowaną karkówkę, żeberka czy też drobiowe udka i skrzydełka. Do łask powracając troszkę zapomniane dipy i sosy. Pierwsze nowalijki wspaniale komponują się z potrawami z grilla.
MAJ
aginaa Trzcinska Maj - rozpoczyna sie sezon grilowania, juz wtedy w weekend majowy zawsze rozpoczynam sezon, skrzydelka, kilebaski, kaszanki mmmm... czy mozna miec lepsze marzenie ?:) juz na pewno kazdy teskni za grillem :)
CZERWIEC
ALICJA czerwiec to miesiąc ,który jest sezonem jagodowym czyli jagody ze śmietanką ,pierogi z jagodami ,ciasta z jagodami.... pychotka !
LIPIEC
joanna gralik Wybieram Lipiec miesiąc przetworów. Świerzych owoców z sadu,jabłka czerwonego pachnącego latem .Zapach trawy kiedy układam jabłuszka w koszyku, Wczesnych czereśni gdzie na ich widok ślinka mi leci ciast owocowych z galaretką sorbetu z arbuza na deserek W PIĘKNY SŁONECZNY DZIEŃ Kiedy marzysz o soczystym winogronie.
SIERPIEŃ
dorothy SIERPIEŃ - złote kłosy zboża kołyszące się leniwie pod błękitnym niebem. Oczami wyobraźni widzę dorodny bochenek chleba. Z chrupiącą skórką, jeszcze cieplutki. Mniam mniam!
WRZESIEŃ
Pyza wrzesień - przetwory z grzybów czyli wielkie suszenie różnorakich gatunków samodzielnie nazbieranych - grzyby suszą się na suszarce, na piecu i porozwieszane w każdym kącie chałupy; marynowanie na kilka sposobów - jedne gatunki samodzielnie, inne mieszane albo z dodatkiem warzyw; przygotowywanie sałatek z grzybami - z paprykę, marchewką, cebulą a nawet kalafiorem - czyli mój wspaniały i od lat uprawiany jesienny sposób aktywnego spędzenia urlopu na Podlasiu, z którego wracam z grzybowymi zapasami na cały rok, zarówno dla siebie jak i znajomych "grzybojadów"
PAŹDZIERNIK
eli_555 Pażdziernik-dynia.Pyszne rozgrzewające zupy,dynia marynowana na ostro i na słodko,pyszne ciasta dyniowe a może dyniowe spagetti.
LISTOPAD
borgia Listopad - smalec z wiejską kiełbasą. To miesiąc, którego nie lubię, bo wiem, że zima tuż tuż... Zaczynam marznąć już na dobre, ale jeszcze się do tego nie przyzwyczaiłam. Wtedy muszę łyknąć trochę energii i proponuję coś z rodzimej kuchni na mój sposób. Ze świeżutkim, chrupiącym chlebem. Czujecie ten zapach i smak? I już nie przeszkadza mi mgła, chłód i brak liści na drzewach. Szkoda tylko, że tak krótką chwilę... Do ostatniego kęsa...
GRUDZIEŃ
(tutaj przeważały święta - wybraliśmy więc potrawy świąteczne. Wprawdzie temat świąteczny pojawiał się już wcześniej, ale te 12 potraw nas zaintrygowało ;)
Eliza WYBIERAM GRUDZIEŃ – 12 – TY MIESIĄC W ROKU, 12 TO MAGICZNA LICZBA … 12 POKOLEŃ IZRAELA 12 PRAC HERAKLESA 12 APOSTOŁÓW A W KOŃCU 12 POTRAW NA WIGILIJNYM STOLE; STOLE, NA KTÓRYM JEST ZESTAW OBIADOWY NA 12 OSÓB ORAZ 12 WYŚMIENITYCH DAŃ: 1 - WIGILIJNY BARSZCZ Z USZKAMI 2 - KARP 3 - KAPUSTA Z GRZYBAMI 4 - PIEROGI Z KAPUSTĄ 5 - KOMPOT Z SUSZU 6 - GOŁĄBKI 7 - KUTIA 8 - PASZTECIKI Z GRZYBAMI 9 - RYBA PO GRECKU 10 - ŚLEDZIE 11 - KLUSKI Z MAKIEM 12 - PIERNIK KORZENNY GRUDZIEŃ TO MIESIĄC MAGII, CUDÓW, MIESIĄC MAGICZNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA, ŚWIĄT SPĘDZONYCH PRZY STOLE, NA KTÓRYM JUŻ PIERWSZEGO DNIA GOŚCI 12 WIGILIJNYCH, WYŚMIENITYCH, APETYCZNYCH POTRAW.
Zwycięzców prosimy o przesłanie swoich adresów na [email protected] wraz z dopiskiem czy wybierają kalendarz ścienny (ten większy) czy kalendarz stojąco-wiszący, który można umieścić zarówno na biurku, jak i na ścianie (ale jest mniejszy). Liczba nagród ograniczona, dlatego dla każdego rodzaju kalendarza liczy się 6 zgłoszeń.