Doradca Smaku logoandPrymat logo
Sprawdzone przepisy na Boże Narodzenie. ZOBACZ

Sezon na szparagi

Sezon na szparagi

Białe, zielone, o ciekawym kształcie i aurze wykwintności są doskonałym pomysłem na atrakcyjny, majowy obiad. Szparagi kojarzą się zwykle z wyszukanym, niemal niedostępnym i drogim warzywem. Ale w sezonie, krótkim i intensywnym, szparagi można kupić na targowiskach, warzywnych straganach, a także w marketach. W szczycie sezonu warzywa oferowane są w rozsądnej cenie wówczas warto pokusić się o nieco bardziej wyszukane menu.

 

Sezon na szparagi 

 

Atrakcyjny wygląd i szlachetny smak szparagów to nie wszystko, szparagi są bowiem bogate w witaminy. Ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego są uznawane za bardzo zdrowe warzywo. Szparagi są też cennym źródłem przeciwutleniaczy, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Powinny być więc elementem zróżnicowanej i lekkiej diety, a niska zawartość kaloryczna przekona wszystkich dbających o smukłą sylwetkę. Szparagi zawierają ledwie 15 kcal w 100 g produktu. 

 

Tradycja uprawa szparagów sięga już ponad 4,5 tysiąca lat. Jednak przez długi czas zarezerwowane były tylko dla elit i jako bardzo drogie warzywo uznawane były za roślinę królewską. Obecnie stają się coraz bardziej popularną przystawką lub składnikiem codziennych dań. W celach kulinarnych stosujemy szparagi białe oraz zielone, a ich różnorodność kolorystyczna zależy po prostu od sposobu uprawy.

 

BIAŁE - rosną pod ziemią stąd ich biały kolor. Wyróżniają się delikatniejszym smakiem niż ich zielona odmiana. Białe szparagi są bardziej łykowate od zielonych. Należy je obrać, omijając główki. 

 

ZIELONE - rosną nad ziemią, dzięki czemu nabierają zielonej barwy. Są cieńsze i nie wymagają obierania. Wystarczy usunąć ewentualnie zdrewniałe elementy.

 

FIOLETOWE - jednak prawdziwą ciekawostką są szparagi  fioletowe, które są najrzadsze i najsmaczniejsze, o lekko słodkim smaku, a kolor zawdzięczają temu, że rosną krótko nad ziemią i słońce nie zdążyło ich jeszcze zabarwić na zielono.

 

Ze szparagów robi się zwykle zupy w postaci kremu czy w zapiekanki. Podaje się je owinięte szybką parmeńska, z jajkiem w koszulce czy też pod beszamelem. Równie smacznie smakują z bułka tartą przysmażoną maśle. Gotowane, pieczone i duszone na parze zachwycą smakiem!

 

W Polsce szparagi uprawia się w Wielkopolsce, jednak to w Peru uprawia się najwięcej szparagów, gdzie zbiory odbywają się dwa razy do roku.  

 

Filet mignon z zapiekanymi szparagami w sosie holenderskim z pomidorami concasse

 

Sezon na szparagi
Sezon na szparagi
Składniki dla 4 osób:
800 g polędwicy wołowej
 
Marynata:
100 ml oliwy z oliwek
1 opakowanie Steku przyprawy gruboziarnistej Prymat
1 łyżka Musztardy delikatesowej Prymat
 
200 g obranych białych i zielonych szparagów
60 g płatków sera parmezan
 

       

Sos holenderski:
4 żółtka
½ łyżeczki sosu tabasco
Sok z ½ cytryny
60 ml podgrzanego białego wina
100 ml ciepłego, sklarowanego masła
Sól do smaku

Miąższ z 2 pomidorów bez skóry
6 łyżek oliwy z oliwek
1 łyżka prażonych orzeszków piniowych
1 łyżka posiekanych kaparów
1 roztarty ząbek czosnku
Kilka listków posiekanej bazylii
4 listki bazylii do dekoracji
Sól, Pieprz czarny grubomielony Indyjski Prymat do smaku

 

Sposób przygotowania:

Umytą, oczyszczoną i osuszoną polędwicę pokroić w poprzek na 8 medalionów, zamarynować we wszystkich składnikach marynaty i odstawić do lodówki.

Na garnku z delikatnie gotującą się wodą ustawić metalową miskę. Do miski wbić żółtka, dodać wino, sok z limonki i tabasco. Całość ubić rózgą, stopniowo dodając masło, aż do uzyskania konsystencji majonezu, a następnie osolić.

Pomidory pokroić w kostkę, połączyć z oliwą, orzeszkami piniowymi, kaparami, czosnkiem i posiekaną bazylią. Całość doprawić do smaku solą i pieprzem.

Szparagi ugotować we wrzącej, osolonej wodzie z dodatkiem cukru, a następnie ułożyć na talerzu i wstawić do rozgrzanego piekarnika ustawionego na funkcję grill (lub umieścić na blasze i po zapieczeniu przełożyć na talerze).

Polędwicę wyjąć z marynaty i grillować po 5 minut z każdej ze stron. Na zapieczonych szparagach ułożyć soczyste mięso, a nim przygotowane wcześniej pomidory z kaparami i orzeszkami pinii. Przed podaniem danie posypać płatkami parmezanu i udekorować  listkami świeżej bazylii.

 

Białe i zielone szparagi z serem kozim, plastrami wędzonej gęsi i duetem kremów balsamico

 

Sezon na szparagi
Sezon na szparagi
Składniki dla 4 osób:
150 g dojrzewającej rolady koziego sera
2 pokrojone w cienkie plastry wędzone piersi gęsi
50 g kiełków szparagów
100 g świeżych truskawek
Bukiet sałat dobrany wg własnego gustu i preferencji
8 białych szparagów
8 zielonych szparagów
4 żółte pomidory koktajlowe
4 czerwone pomidory koktajlowe

       

1 łyżka pestek dyni
50 g orzechów nerkowca
50 ml białego kremu balsamico
50 ml ciemnego kremu balamico
Sól, cukier do smaku

Sposób przygotowania:

Szparagi obrać i ugotować we wrzącej osolonej wodzie z odrobiną cukru, następnie wystudzić w zimnej wodzie z lodem i osuszyć papierowym ręcznikiem.

Liście sałat opłukać, porwać na małe kawałki, wymieszać z kiełkami szparagów i pomidorami koktajlowymi. Na tak powstałej sałatce ułożyć białe i zielone szparagi zawinięte w cienkie plastry wędzonej gęsi i kawałki koziego sera. Przed podaniem danie skropić ciemnym i jasnym kremem balsamico, udekorować świeżymi truskawkami, prażonymi orzechami nerkowca i pestkami dyni.

 

Duet kremów szparagowych z grillowanymi krewetkami

 

Sezon na szparagi Sezon na szparagi Składniki dla 4 osób:
300 g białych i zielonych szparagów
2 nieduże ziemniaki
1 cebula
100 ml oliwy z oliwek
2 x 500 ml rosołu z Kostki warzywnej Kucharek
200 ml śmietany 36%
Sól czosnkowa, Pieprz czarny mielony Prymat do smaku
Cukier
80 g krewetek 16/20
½ łyżeczki Imbiru Prymat
½ łyżeczki sambal oelek
1 łyżka upalonych ziaren słonecznika
     

 

Sposób przygotowania:

W dwóch garnkach zagotować po 500 ml rosołu warzywnego. Na oliwie z oliwek podsmażyć pokrojoną w kostkę cebulę, a następnie dodać ją do gotujących się wywarów. Szparagi umyć, obrać i włożyć do wywaru, każdy rodzaj osobno. Zupy doprawić do smaku cukrem, solą czosnkową i pieprzem Prymat. W celu zagęszczenia zupy można dodać do każdej z nich po jednym ziemniaku. Zupy zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji i zabielić śmietaną. Krewetki zamarynować w oliwie z oliwek, imbirze i sambal oelek, zgrillować i podawać wraz z zupą. Całość posypać prażonymi ziarnami słonecznika.

Noruas 14.05.2013 17:05
taki to sezon... ze nigdzie ich nie ma :(
NatalkaC 13.05.2013 22:35
uwielbiam szparagi

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak