Figi w tradycyjnej polskiej kuchni to klasyczny dodatek do wypieków. Suszone, szare i z mnóstwem pestek zwykle stanowiły jeden ze składników bakalii do ciast. Niekoniecznie apetyczne z wyglądu, są za to cudownie słodkie!
Dziś pochodzące głównie z Turcji, rzadziej z Grecji świeże figi dostępne są w marketach od maja do października. Kuszą piękną fioletową barwą, czasem niemal wpadającą w czerń. Fioletowe figi jada się na surowo, natomiast figi zielone – najlepiej suszyć.
Kupując figi, dobrze zaplanować, co z nich zrobimy, ponieważ są to owoce o krótkiej przydatności do spożycia. Kupując figi, należy wybierać owoce o nieuszkodzonej skórce. Figi można spożywać ze skórką, wystarczy je umyć przed podaniem. Jeśli chcemy przechowywać figi należy ułożyć je na papierowym ręczniku, na metalowej tacy i wstawić bez przykrycia do lodówki.
Figi są słodkie, a ich wyjątkowy smak doskonale łączy się na przykład z mascarpone, serem kozim, szynka parmeńską, a nawet wątróbką czy łososiem.
Zawarte w figach fitosterole wpływają na obniżenie cholesterolu w krwi, są też zasadotwórcze, a codzienna dieta zakwasza organizm. Figi też zawierają też witaminy: C, B1, B2, B6, PP, a także prowitaminę A oraz składniki mineralne takie jak: żelazo, wapń, fosfor, magnez.
Duża zawartość cukrów sprawia, że figi dodają energii, jednak przyrządzając wypieki czy przetwory z figi, warto o tym fakcie pamiętać.
Garść przepisów od naszych Doradców:
Figi ze śliwkami i sosem szodonowym
Figi z szynką parmeńską i kozim serem
Muszelki drożdżowe z dżemem figowym
Figowa sałatka z ziarnami słonecznika
Figowa sałatka z sosem miodowym
Oraz przepisy Doradca Smaku:
Gęsie watróbki z patelni
podane na karmelizowanych figach
z płatkami róży i czarnym pieprzem
Składniki dla 4 osób:
400 g gęsich wątróbek
4 kromki chałki
2 łyżki sklarowanego masła
2 łyżki konfitury z płatków róży
3 łyżki miodu pitnego
50 ml koniaku Martell
8 świeżych fig
Kilka listków świeżej mięty do owoców i kilka do dekoracji
Grubo mielony czarny pieprz Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Figi pokroić na cząstki, podsmażyć na patelni z masłem, miodem i koniakiem. Po 5 minutach dodać konfiturę różaną i całość doprawić do smaku grubo mielonym czarnym pieprzem.
Oczyszczone wątróbki pokroić w plastry o grubości 1,5 cm i szybko obsmażyć w małej ilości tłuszczu na mocno rozgrzanej patelni. Gorące wątróbki ułożyć na zrumienionej w tosterze chałce. Podawać z karmelizowanymi figami, sosem różanym i świeżą miętą.
Karmelizowane świeże figi podane z hiszpańskim serem Torta de Queso Canarejal
Składniki dla 4 osób:
1 krążek hiszpańskiego sera Torta de Queso Canarejal
4 pokrojone na ćwiartki świeże figi
4 łyżki białego kremu balsamico
2 łyżki masła
½ łyżeczki grubo mielonego pieprzu Prymat
4 gałązki świeżej mięty
1 bagietka francuska
Sposób przygotowania:
Na patelni rozpuścić masło, dodać pokrojone figi, skropić kremem balsamico, oprószyć pieprzem i dusić przez około 5 minut. Ser Torta de Queso Canarejal wyjąć z lodówki na 2-3 godziny przed podaniem i przekroić na pół tak, aby można było wyjadać ser małą łyżeczką. Aromatyczne figi podawać na chrupiącej bagietce z hiszpańskim serem.
Łosoś norweski zapiekany z serem taleggio,
figami i sosem balsamico
Składniki dla 4 osób:
4 x 160 g filetu z łososia bez skóry
Marynata:
3 łyżki oliwy z oliwek
1 ząbek czosnku
4 gałązki posiekanej świeżej bazylii
2 łyżki posiekanych prażonych orzeszków piniowych
Sok z ½ cytryny
Sól, grubo mielony czarny pieprz do smaku
600 g sera taleggio
8 dużych, dojrzałych fig
3 łyżki jasnego kremu balsamico
2 łyżki oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
Umyte, oczyszczone i osuszone filety z łososia norweskiego natrzeć marynatą powstałą poprzez połączenie wszystkich jej składników i odstawić do lodówki na 2-4 godziny. Figi obrać i pokroić na cząstki.
Łososia piec około 10 minut w temperaturze 180˚C, następnie ułożyć na nim pokrojone plastry sera taleggio i zapiekać kolejne 10 minut. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać figi, smażyć około 5 minut i dodać jasny krem balsamico.
Zapiekanego łososia norweskiego podawać z aromatycznymi figami ze świeżo mielonym czarnym pieprzem i prażonymi orzeszkami piniowymi.
Pieczone polędwiczki ze strusia
podane na figach z balsamico
Składniki dla 4 osób:
4 polędwiczki ze strusia
Marynata:
4 łyżki oliwy z oliwek
1 op. pikantnej marynaty do mięs Prymat
1 łyżka grubo mielonego czarnego pieprzu Prymat
2 łyżki musztardy Dijon
8 świeżych fig
2 łyżki miodu pszczelego
100 ml octu balsamicznego
1 łyżka masła
1 gałązka rozmarynu
Sól, grubo mielony czarny pieprz Prymat do smaku
Sposób przygotowania:
Umyte, oczyszczone i osuszone polędwiczki ze strusia zamarynować w marynacie powstałej poprzez połączenie wszystkich jej składników. Odstawić na 4-6 godzin.
Figi umyć, osuszyć, obrać i podsmażyć na maśle, dodając miód, ocet balsamiczny i rozmaryn. Całość dusić przez około 10-15 minut i doprawić do smaku.
Polędwiczki obsmażyć na patelni, a następnie piec 10 minut w temperaturze 180°C. Po upieczeniu polędwiczki ze strusia pokroić w plastry, ułożyć na aromatycznych figach i skropić powstałym sosem.