Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Sezon na czereśnie!

Sezon na czereśnie!

Sezon na czereśnie trwa bardzo krótko. Zwykle szczyt sezonu przypada na czerwiec. Zbiory, choć zazwyczaj trwają krótko, to bywają niezwykle obite, a widok uginającej się pod ciężarem owoców czereśni kojarzy się nierozłącznie z latem.

Czereśnie owocują od końca maja do połowy lipca. Zbiory bywają spore, a jedno drzewo potrafi dostarczyć aż 300 kg owoców. Co ciekawe czereśnie pochodzą z Grecji, a m.in. dzięki Rzymianin rozpoczęła się wędrówka czereśni na całą Europę, gdzie ceni się jej owoce, a także drewno wykorzystywane od stuleci do produkcji mebli.

Czereśnie zwykle kojarzą się z kolorem głęboko czerwonym, natomiast jest wiele różnych odmian. Znamy także czereśnie tzw., „białe”, które mają odcień kremowo-żółty lub biało-czerwonawe. Wszystkie natomiast smakują wspaniale. Czereśnie to rodzaj owoców, których nie można przestać jeść. Jak się zacznie, można jeść je bez końca… lub do dna torebki. Podobno największymi miłośnikami czereśni są Francuzi, którzy kojarzą się zwykle z umiarem w jedzeniu, natomiast w przypadku czereśni podobno potrafią zjeść ich 2 kg dziennie.  Na równi z Francuzami czereśnie równo mocno kochają… szpaki. Te ptaki całymi hordami „napadają” na czereśnie. Dlatego należy pospieszyć się z degustacją. Ceny są co prawda dość wysokie, jednak to miękki owoc, który szybko się psuje i do tego jest krótko dostępny, a niezwykle lubiany. Zatem w czerwcu na deser polecamy – czereśnie. Oczywiście można z nich zrobić aromatyczny kompot, słodką konfiturę… Czereśnie dobrze komponują się z nabiałem – choćby w formie koktajl czy jako dodatek do sernika. Czereśnie dobrze smakują na ciepło, w wielu regionach polski przyrządza się tradycyjne zupy owoce. Równie dobrze czereśnie smakują z czekoladą. Ale czy coś z czekoladą może nie smakować?

Czereśnie to nie tylko smak lata. To także cenne witaminy – A, B i C oraz minerały: jod, wapń, żelazo… Witamina B5 pomaga w walce z artretyzmem. Czereśnie są zasadotwórcze i obniżają poziom kwasu moczowego, co pozwala ograniczyć ryzyko chorób reumatycznych. Co ciekawe czereśnie, choć słodkie, nie zawierają wiele kalorii, zaledwie 61 Kcal w 100 g. Natomiast flawonoidy zawarte w czereśniach zwalczają wolne rodniki, to zaś redukuje ryzyko zachorowań na raka i opóźniają starzenie się.

Poniżej kilka czereśniowych pomysłów do użytkowników DoradcaSmaku.pl

 

https://www.doradcasmaku.pl/przepis/288548/sernik-z-czeresniami.html

https://www.doradcasmaku.pl/przepis/319022/czeresniowa-fruzelina.html

https://www.doradcasmaku.pl/przepis/288229/czeresniowy-sernik-na-zimno.html

https://www.doradcasmaku.pl/przepis/289408/koktajl-czeresniowy-pod-porzeczkowa-chmurka.html

https://www.doradcasmaku.pl/przepis/288905/placuszki-ze-smazonymi-czeresniami.html

https://www.doradcasmaku.pl/przepis/234704/buleczki-z-czeresnia-i-truskawka.html

 

TARTA CLAFOUTIS (TARTA Z WIŚNIAMI)

 

Sezon na czereśnie!

 

Składniki:

Kruche ciasto:

300 g mąki krupczatki

200 g masła

100 g cukru pudru

2 żółtka

Cukier waniliowy

 

Zalewa wiśniowa:

4 żółtka

150 g cukru

5 g soli

50 g mąki

500 ml mleka

 

Wiśnie

 

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki zalewy połączyć i dokładnie wymieszać.

Mąkę wysypać na stolnicę, dodać masło i siekać nożem do momentu połączenia masła z mąką. Następnie dodać pozostałe składniki, zagnieść ciasto i odstawić na do lodówki na minimum 30 minut. Tak przygotowane ciasto rozwałkować i wyłożyć nim wysmarowane masłem foremki. Na cieście ułożyć wydrylowane wiśnie (świeże lub z kompotu), polać zalewą wiśniową i piec przez około 30 minut w temperaturze 180ºC. 

 

 

Mniam 28.06.2014 18:59
Moje ciasto z czereśniami właśnie wyjęłam z piekarnika :)
bietka 25.06.2014 15:21
bardzo lubię czereśnie :)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak