W kuchni można je stosować zarówno do potraw słodkich (kompotów, konfitur, wyrobów cukierniczych), jak i pikantnych (pasztetów, duszonej wołowiny, pieczonej szynki, gulaszu jagnięcego z bakaliami). Dzięki ich budowie, można powtykać je w mięso i piec, dzięki czemu aromat szybciej przenika do dania. Często stosowane są również do marynowania śledzi.
Goździki są niezbędnym dodatkiem do sosów piwnych, które polecam do pieczonych mięs (sos piwno - miodowy, sos z czerwonego wina z rozmarynem) oraz do grzanego piwa i wina.
Dodaję goździki do syropu, w którym następnie krótko gotuję świeże gruszki. Następnie marynuję je w tym syropie i podaje jako deser z lodami bakaliowymi.
Goździki mają również właściwości lecznicze olejek lotny z goździków uznawany jest jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy, rozcieńczony i wtarty w dziąsła, czy nawet sam rozgryziony goździk, łagodzi bóle zębów.
Zawarty w goździkach eugenol skutecznie obniża poziom wolnych rodników w komórkach, dzięki czemu ma działanie antynowotworowe.
Charakterystyczny smak i aromat goździków powoduje, że mają one właściwości odświeżania oddechu. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu po zjedzeniu np. czosnku wystarczy rozgryźć kilka goździków.