Zarządzaj plikami cookies
Doradca Smaku logoandPrymat logo
Co ugotował Michel Moran w ostatnim odcinku? SPRAWDŹ

Przygotuj menu na Święta - Piernik

Przygotuj menu na Święta - Piernik

Pyszny, słodki i pachnący korzennymi przyprawami. Przełożony domowymi powidłami, polany lukrem lub czekoladą. Piernik to jeden z wypieków, które najmocniej kojarzą się ze świętami. Przeważnie to mamy i babcie przekazują nam na niego najcenniejsze przepisy – gdyż znają je od pokoleń. Zgodnie z kulinarną sztuką piernikowe ciasto przed wypieczeniem powinno leżakować przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Dlatego przygotowanie piernika warto rozpocząć właśnie teraz.

Jak dawniej, tak również i dzisiaj, piernik to ciasto obowiązkowe na świątecznym stole. Zgodnie z dawną tradycją przed świętami przygotowywano takie ilości piernika, aby starczyło go do święta Trzech Króli. Do domowych spiżarń trafiał razem z plackiem z jabłkami oraz makowcem – tworząc z nimi staropolskie słodkie trio. Początkowo był przysmakiem ludzi zamożnych – ciastem bogatym w aromatyczne przyprawy korzenne, orzechy, rodzynki, czy miód. Czasem przekładano go powidłami.

Tradycyjny piernik długo leżakował, a dzisiaj?

Początkowo piernik występował pod nazwą miodownik – było to chlebowe ciasto, które dojrzewało w piwnicach latami. Zagniatano je w dniu urodzin córki, a pieczono z okazji jej zamążpójścia. Także i obecnie zgodnie z kulinarną sztuką, piernikowe ciasto przed wypieczeniem powinno leżakować przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Jednakże w dzisiejszych szybkich czasach, gdy na długotrwałe przygotowania wigilii i Świąt nie możemy sobie raczej pozwolić, dopuszcza się wiele przepisów, gdzie czas leżakowania piernika skrócony jest do kilku godzin.

Przyprawy korzenne – najwspanialszy aromat świąt

Polska nazwa piernik pochodzi od starodawnego słowa pierny (czyli pieprzny) i odnosi się właśnie do intensywnych przypraw w nim zawartych. Cynamon, goździki, gałka muszkatołowa – ich aromaty muszą być wyczuwalne w pierniku. Znakomitą mieszanką wprost idealną do naszego ciasta jest Przypraw do piernika, ciast i deserów Prymat. Warto także zadbać o przygotowanie polewy, która nie tylko sprawi, że ciasto będzie jeszcze pyszniejsze, ale też pięknie przystrojone.

  Przygotuj menu na Święta - Piernik

Jak szybko i prosto zrobić lukier?

Cukier puder utrzyjcie z sokiem cytrynowym na gładki lukier, posmarujcie nim ciasto i odstawcie do zastygnięcia. Gdy dodacie kilka kropli gęstego malinowego soku, uzyskacie lukier różowy, natomiast syrop miętowy pomoże uzyskać zielony lukier.

Oto kilka inspiracji na pierniki prosto ode mnie oraz od użytkowników serwisu:

Przygotuj menu na Święta - Piernik   Przygotuj menu na Święta - Piernik Przygotuj menu na Święta - Piernik  Przygotuj menu na Święta - Piernik

Piernik z konfiturą śliwkową

 Przygotuj menu na Święta - Piernik

Świąteczne pierniczki

 Przygotuj menu na Święta - Piernik

Mocno korzenne pierniczki

 

Przygotuj menu na Święta - Piernik   Przygotuj menu na Święta - Piernik Przygotuj menu na Święta - Piernik Przygotuj menu na Święta - Piernik 

Piernik karmelowy z orzechami

 Przygotuj menu na Święta - Piernik

Piernikowe markizy

 Przygotuj menu na Święta - Piernik

Kawowo-piernikowa panna cotta

 

bietka 05.12.2017 19:26
Bardzo smaczne propozycje :)
Bożena Matuszczyk 04.12.2017 21:51
Pyszny piernik zapachniało świętami;)

DoradcaSmaku.pl zawiera materiały autopromocyjne marek należących do Prymat sp. z o.o.:

Prymat Kucharek tonaturalne smak