Ostre przyprawy poza tym, że nadają smaczku wielu potrawom przygotowywanym w polskich domach, jak się okazuje - mają również dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Wspomagają układ trawienny, przyspieszają metabolizm, poprawiając również odporność. Są także doskonałym źródłem witaminy C i B - na przykład chili.
Warto wiedzieć również, że pikantne przyprawy przyjmowane w rozsądnych ilościach sprawiają, że możemy ochronić również nasze nerki, które zimą narażone są na wychłodzenie. Ostre przyprawy wpływają również na poprawę apetytu wzmagając go.
Sprawdźcie również co mówił Robert Sowa o pikantnym dniu w swoim video blogu:
https://www.youtube.com/watch?v=vDFaJ6LYTWA
A znacie pikantne ciekawostki? ;)
- Najostrzejsze są oczywiście papryczki chili. Za ich piekący smak odpowiada kapsaicyna. Warto pamiętać, że nie rozpuszcza się ona w wodzie. Zatem aby ugasić „pożar", danie najlepiej popić mlekiem, jogurtem, sokiem pomidorowym z tłuszczem roślinnym i kilkoma łyżeczkami cukru lub ... alkoholem. Najlepsze efekty daje piwo.
- Największe ilości chili spożywają mieszkańcy Tajlandii - 5 gram dziennie na osobę.
- Chili hamuje apetyt na słodkości i tłuste dania.
- Papryka słodka powstaje poprzez pozbawienie papryki ostrej wewnętrznych ścianek oraz pestek nasion - to tutaj znajdują się ośrodki ostrości.
- Plemię Majów już dawno temu znało właściwości chili - nacierali oni paprykami chili bolące zęby - w reakcji na ostry palący smak, mózg wytwarza związki chemiczne zwane endorfinami, które uśmierzają ból.
- Sproszkowana papryka ostra przez wieki była uważana za przyprawę dla ubogich, których nie było stać na pieprz przywożony z Indii. Próżno więc szukać potraw z papryką w starych księgach z przepisami.
- Chili stosowane było również jako forma tortury - synowie karani byli przez swych ojców do wdychania ostrego dymu unoszącego się z pieczonej papryczki chili.
Może w ramach rozgrzewania coś pikantnego dzisiaj? ;)
PIKANTNE FLACZKI Z KALMARÓW Z BOROWIKAMI I SUSZONYMI POMIDORAMI
Składniki dla 4 osób:
500 g tub kalmarów
1 litr bulionu warzywnego Kucharek
1 marchew
1 seler
1 pokrojona w piórka cebula
2 łyżki pokrojonych w paseczki suszonych pomidorów
4 łyżki pokrojonych w plastry borowików
Sól, Pieprz czarny mielony, Papryka ostra Prymat
Przyprawa do flaków Prymat
Sposób przygotowania:
Umyte i oczyszczone tuby kalmarów pokroić w cienkie paseczki (julienne) i gotować 3 minuty w osolonej wodzie. Tak przygotowane kalmary przełożyć do garnka i zalać bulionem warzywnym Kucharek.
Marchew i seler zetrzeć na tarce o grubych oczkach, podsmażyć na maśle wraz z cebulą, borowikami i suszonymi pomidorami, a następnie dodać do wywaru.
Zupę doprawić do smaku przyprawą do flaków Prymat, solą, pieprzem i ostrą papryką. Podawać ze świeżym pieczywem.