Dziewczyna jak malina, wpuścić w maliny, „w mailowym chruśniaku” – maliny są nie tylko ważnym elementem polskiej kuchni, ale też naszej kultury. Ukoronowaniem urody malin jest fakt, iż Malina to także polskie imię – całkiem z resztą apetyczne!
Leśna malina w przydomowym ogródku
Maliny to wyjątkowy owoce, którego aromat i smak jest kwintesencją polskiej natury. A plątanina pędów malin broniąca ostrymi kolcami dostępu do swoich owoców wcale nie zniechęca… To co niedostępne – często lepiej smakuje.
Malina to owoc leśny, który podobnie jak jeżyny czy jagody, można spotkać w polskich lasach także dziś. Dzikie maliny, choć drobne, są równie smaczne i słodkie ja te ogrodowe. Sezon na maliny zaczyna się już w lipcu, kiedy pojawiają się pierwsze owoce wczesnych odmian, jednak dopiero w sierpniu i później malinowe krzewy obficie owocują i zaczyna się prawdziwie malinowy sezon. Co ciekawe Polska jest w czołówce producentów malin – tuż po Serbii i Chile z wdzięcznie brzmiącymi nazwami odmian choćby takimi jak: „Polka”, „Polana”, „Poranna rosa”, „Pokusa” czy „Poemat”… Czy też wskazującymi na leśne i górskie pochodzenie – „Radziejowa” czy „Sokolica”. Słodko, smacznie, delikatne Maliny są delikatne i miękkie, należą do tzw. owoców miękkich, które najlepiej zjeść w tym samym dniu lub na drugi dzień po zerwaniu. Niestety szybko pleśnieją i rozgniatają się. Dlatego też tak chętnie są przetwarzane, aby ich smak zatrzymać na dłużej. Domowe soki, dżem czy konfitury to najpopularniejsze przetwory malinowe. Równie często powstają, oczywiście „dla zdrowotności”, nalewki malinowe. Jednak rozgrzewającą moc wykazują nie tylko alkoholowe przetwory, ale też herbata z suszonych malin. Oczywiście warto maksymalnie wykorzystać malinowy sezon i zaszaleć kulinarnie z owocami na świeżo. Oczywiście wszelkie koktajle i „szejki”, domowe lody i sorbety, torty i tarty to tylko kilka pomysłów. Klasyczna biała pavlova, tort biszkoptowy czy czekoladowy dzięki kwaskowatym malinom będą w smaku idealnie zbilansowane. Połączenie słodkości z malinową kwaskowością jest po prostu doskonałe! Warto też spróbować sernika z dodatkiem malin czy tradycyjnego francuskiego deseru clafoutis. Naturalnie maliny same w sobie stanowią piękną i pyszną dekorację wszelkich deserów. |
||
Źródło: Wiki Commons |
Nie tylko dżemy, konfitury i nalewki
Nowoczesna kuchnia nie boi się łączyć słodko-kwaśnych malin kojarzonych głównie z deserowym przeznaczeniem także wersji wytrawnej, np. z mięsem. Maliny mogą być nieoczywistą, a genialną bazą do sosów. Na przykład zamiast sosu na bazie wina można wykorzystać maliny. Jednym z ulubionych wytrawnych połączeń jest wątróbka z sosem malinowym czy malinową galaretką. Maliny dobrze smakują także z czerwonym mięsem.
Na zdrowie
W przypadku właściwości zdrowotnych malin wcale nie są to mity czy ludowe bajania. Medycyna ludowa i zielarstwo nie są tu jedynie historyczna ciekawostką z pogranicznika kulturoznawstwa i etnografii, a faktycznie skutecznym remedium na przeziębienie. Maliny są bogate w witaminę C oraz składniki działające podobnie jak aspiryna – przeciwzapalnie i przeciwbólowo oraz obniżają gorączkę. Maliny mają też działanie rozkurczowe, a także oczyszczają z toksyn, o czym mało kto wie.