PIECZEMY!
Aby upiec perfekcyjnego kurczaka, będziecie potrzebowali kilku przyborów kuchennych, które pozwolą Wam w pełni zapanować nad procesem pieczenia. Przygotujcie brytfannę lub blachę do pieczenia oraz termometr do mięsa. Aby ułatwić późniejsze czyszczenie blachy lub brytfanki, możecie wyłożyć ją folią aluminiową przeznaczoną do pieczenia.
Wskazówka nr 1 - Kurczak pieczony "na motyla"
Kurczak pieczony tą metodą piecze się szybciej i bardziej równomiernie. Takie pieczenie pozwoli Wam uzyskać dużo złocistej i chrupiącej skórki, o którą często toczą się „bitwy” podczas porcjowania mięsa. Aby przygotować mięso do pieczenia na motyla połóżcie kurczaka na desce do krojenia, piersiami do dołu. Następnie przetnijcie mięso wzdłuż grzbietu po jednej stronie i powtórzcie takie samo nacięcie z drugiej strony. Dzięki temu z łatwością usuniecie kręgosłup. Następnie odwróćcie kurczaka piersiami do góry i uderzcie w niego dłonią tak aby połamać kości między piersiami i rozłożyć mięso na płasko. Gotowe. Nie było trudno, prawda?
Wskazówka nr 2 - Kurczak w solance
Kolejnym sekretem aromatycznego, soczystego, pieczonego kurczaka jest solanka. Możecie go zamarynować w solance na mokro. Wystarczy, że rozpuścicie ¼ szklanki soli kuchennej w dwóch litrach wody, a następnie zanurzycie kurczaka w uzyskanym roztworze i włożycie go do lodówki. Powinien tam spędzić 1-5 godzin. Po tym czasie wylejcie solankę, opłuczcie mięso pod bieżącą, zimną wodą i osuszcie papierowym ręcznikiem. Jeżeli zależy Wam na wyjątkowo chrupiącej skórce, po wysuszeniu, umieścicie Waszego kurczaka w lodówce na kolejną godzinę. Jeżeli chcecie zamarynować kurczaka w soli na sucho, użyjcie do tego soli koszernej. Na każde 2,5 kg kurczaka powinna przypadać duża łyżka soli. Posyp nią kurczaka od wewnątrz i na wierzchu. Przykryjcie folią i wstaw na kilka godzin do lodówki, a następnie pieczcie zgodnie z wybranym przepisem.
Wskazówka nr 3 – Przyprawy i dodatki
Kurczak pieczony sam w sobie jest bardzo smaczny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten smak dodatkowo podkreślić lub uzupełnić dodatkami. Skorzystajcie z gotowych mieszkanek przyprawowych lub użyjcie świeżych ziół (czosnek, tymianek, rozmaryn). Kurczak pieczony z cytryną lub pomarańczą będzie miał niesamowity cytrusowy aromat. Nie bój się eksperymentować ze smakiem. Mięso kurczaka jest delikatne w smaku i znakomicie łączy się z wieloma dodatkami. Jeżeli używacie gotowych mieszanek, lub sami je komponujecie z ulubionych przypraw, spróbujcie wetrzeć je pod skórę Waszego kurczaka. Dlaczego? Otóż, przyprawy się nie spalą, a w trakcie pieczenia ich smak będzie „wnikał” w mięso. To doskonały patent na zachowanie smaku i aromatu potrawy dla wszystkich, którzy odrzucają po upieczeniu skórę z kurczaka.
Wskazówka nr 4 – Co z tą skórką?
Chrupiąca, złocista pieczona skórka kurczaka jest pyszna, ale dla wielu z Was może być za tłusta. Jednak bez względu na to czy ją zjadasz, czy wyrzucasz, zawsze piecz kurczaka ze skórką. To ona zatrzymuje wilgoć i zapobiega wysychaniu mięsa. Poza tym kurczak pieczony i podany ze skórką, wygląda o wiele efektowniej.
Wskazówka nr 5 – Pieczenie kurczaka
Waszego kurczaka możecie piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C, przez ok. 1h na każdy kg mięsa. Inną metodą jest rozgrzanie piekarnika do wysokiej temperatury (ok. 230 stopni C) i pieczenie go przez 10-15 minut. Po tym czasie zmniejszacie temperaturę do 175 stopni C i pieczecie ok. 45-50 minut na każdy kg. mięsa. Tym sposobem uzyskacie ciemniejszą i chrupiącą skórkę.
Wskazówka nr 6 – Kiedy mięso jest gotowe?
Teraz do gry wkracza nasz termometr do mięsa. Pieczony kurczak jest gotowy, gdy termometr do mięsa, włożony do wewnętrznej strony uda (blisko kości udowej, ale nie dotykający jej) wskazuje co najmniej 75 stopni C. Po wyjęciu mięsa z piekarnika, przykryjcie go luźno folią aluminiową i przed pokrojeniem dajcie mu „odpocząć” przez ok. 10 minut.
GRILLUJEMY!
Grillowany kurczak jest bardzo popularny, ale niezbyt często jego smak odbiega od przeciętnego. Jest to często spowodowane faktem, że okno czasowe między surowym mięsem a suchym i spalonym jest wyjątkowo wąskie. Mało tego, zdarza się, że grillowany kurczak jest jednocześnie surowy i spalony. Co za rozczarowanie! O czym zatem należy pamiętać podczas grillowania kurczaka? Podobnie jak przy pieczeniu, grillowanie też kieruje się kilkoma podstawowymi zasadami, o których zawsze powinniście pamiętać.
Wskazówka nr 1 – Równe kawałki mięsa
Zanim wrzucicie kurczaka na grilla, wyrównajcie kawałki mięsa. Wtedy prawdopodobieństwo, że każdy z nich uzyska taki sam stan wypieczenia znacznie wzrasta. Mięso możecie rozbić tłuczkiem, „rozjechać” wałkiem, a czasami wystarczy posłużyć się tylko dłonią.
Wskazówka nr 2 – Przypraw kurczaka z wyprzedzeniem
Dzięki wcześniejszemu przyprawieniu mięsa, smak wybranej przyprawy do kurczaka wniknie w niego na tyle głęboko, aby był wyczuwalny również po grillowaniu. To bardzo ważne, bo nic tak nie psuje posiłku jak mięso zupełnie pozbawione smaku i aromatu.
Wskazówka nr 3 – Temperatura pokojowa
Zamarynowane wcześniej i przechowywane w lodówce mięso, powinniście wyjąć na tyle wcześnie, aby zanim zostanie wrzucone na grill, osiągnęło temperaturę pokojową. To kolejny sposób aby kurczak opiekł się na grillu równomiernie. Tak więc pamiętajcie o wyjęciu Waszego kurczaka z lodówki zanim zaczniecie rozpalać grilla.
Wskazówka nr 4 – Dopasuj grubość mięsa to temperatury grilla
Jeżeli temperatura grilla będzie zbyt wysoka, mięso pokrojone w grube kawałki spali się z zewnątrz, a w środku pozostanie surowe. Grubsze kawałki mięsa wymagają nieco niższych temperatur, aby w środku spokojnie mogły dochodzić do właściwej temperatury. Z kolei cienkie kawałki kurczaka najlepiej wrzucić na gorący ruszt, ale na krótko.
Wskazówka nr 5 – Pozwól mięsu „odpocząć”
Podobnie jak podczas pieczenia, mięso po zdjęciu z grilla, potrzebuje chwili na odpoczynek, aby puściło sok, który następnie możecie wybrać chlebem. Dopiero po ok. 5-6 minutach zabierajcie się za jedzenie.
To co, pieczecie czy grillujecie?
SMACZNEGO!
POLECANE PRZYPRAWY: