Kuchnia z jajem: Jajka na zdrowie!

15.02.2013
Kuchnia z jajem: Jajka na zdrowie!

Warto wiedzieć, że jajka to przede wszystkim źródło łatwo przyswajalnego przez organizm pełnowartościowego białka. Co więcej, to właśnie jajka zawierają wszystkie aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi sam wyprodukować, a nie może bez nich funkcjonować. Są też źródłem witamin takich jak np. A (odpowiedzialna za poprawę wzroku), czy E (opóźnia proces starzenia, ale bierze również udział we wszystkich procesach odżywczych organizmu – muszą być dostarczane z pożywieniem, ponieważ organizm nie potrafi ich wytworzyć). Ponadto jajka są bogate w witaminy z grupy B (pomagają walczyć ze stresem) oraz witaminę D (odpowiedzialną za budowę kości i zębów).

 

Kuchnia z jajem: Jajka na zdrowie!

Obawiacie się o swój cholesterol? Jedzcie więcej jaj!

O podwyższonym cholesterolu decydują głównie: wiek, płeć, waga, obciążenie rodzinne, poziom aktywności fizycznej czy też cukrzyca. Z kolei warto wiedzieć, że w żółtku znajduje się lecytyna, która powszechnie nazywana jest „pogromcą tłuszczu”, rozbijając go na cząstki i tym samym zapobiegając odkładaniu się blaszki miażdżycowej. Lecytyna wpływa również korzystnie na wątrobę.

 

Kuchnia z jajem: Jajka na zdrowie!

 

Ile jajek zatem jeść?

Najlepiej nie przesadzać – ani w jedną, ani w drugą stronę. Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza ok. 10 jajek tygodniowo. Chodzi głównie o żółtka, ponieważ białko możemy spożywać bez ograniczeń. Warto pamiętać: im więcej jemy warzyw i owoców, a mniej potraw mięsnych, tym częściej można pozwolić sobie na jajka.

Co ciekawe, osoby jedzące na śniadanie jajka odczuwają głód później niż w przypadku pozostałych. Jedzą również mniej kaloryczne posiłki, co wpływa na wagę, a więc i samopoczucie.

 

Kuchnia z jajem: Jajka na zdrowie!Kuchnia z jajem: Jajka na zdrowie!

 

Źródło: www.polskiefermy.pl, www.wp.pl

Udostepnij:

Komentarze (6)

Agnieszka-87-25 21.02.2013 09:17
3 w tygodniu
artur7 20.02.2013 07:44
czasem
MagdaXXX 17.02.2013 11:43
bardzo lubię jajka i właśnie zauważyłam że jak zjem na śniadanie jajko to później jestem głodna
ewka1978 16.02.2013 17:12
różnie to bywa, ale jajek idzie mi sporo na rodzinę
ben-ka 15.02.2013 11:03
To ja chyba zaniżam tą średnią,10 jajek tygodniowo nie zjadam.
bietka 15.02.2013 10:30
bardzo lubię jajka i moja rodzina też, staram się im urozmaicać i robię pod każdą postacią :)
prymat