Rozpalanie grilla węglowego do dla początkujących może stanowić wyzwanie, a nawet pewną trudność. Natomiast wystarczy zastosować kilka prostych zasad, a szybko nauczymy się rozpalić grilla tak, aby szybko osiągnął odpowiednią temperaturę.
Rozpalamy grilla!
- Grill należy ustawić na równej powierzchni, najlepiej w miejscu osłoniętym od wiatru, aby dym nie kierował się na naszych gości.
- Nie ustawiajmy grilla np. pod namiotem. Wybuch płonienia może być szczególnie groźny.
- W palenisku ułóżmy jedną s węgla lub brykiety, jeśli grillowanie ma trwać krótko. Jeśli planujemy grillowanie dla większej liczny osób dajmy dwie warty węgla, który należy ułożyć w kopczyk.
- Do rozpalania grilla najlepiej zastosować ilość rozpałki zgodnie z instrukcją producenta.
- Podczas grillowania dobrze jest używać specjalnej dmuchawy, która przyspiesza rozpalenie się węgla. Jeśli nie posiadamy dmuchawy, wystarczy machanie gazetą.
- Po 5-10 minutach część węgla zacznie się palić, wówczas należy rozgarnąć rozpalone węgle szczypcami, uważając, aby się nie poparzyć.
- Grillowanie można rozpocząć, gdy węgiel dobrze się rozżarzy, a na wierzchu zbierze się warstwa popiołu.
- Przed rozpoczęciem grillowania warto posmarować ruszt olejem – zapobiegnie to przyklejaniu się potraw.
- Przed smażeniem warto dodać do węgla gałązki jałowca lub innych ziół, wówczas potrawy nabiorą wspaniałego aromatu.
- Opał i akcesoria oraz przyprawy i sosy powinny znajdować się w zasięgu ręki.
Brykiet czy węgiel?
Do tradycyjnego grillowania stosujemy zwykle dwa rodzaje – węgiel drzewny lub brykiet. Każdy ma swoje wady i zalety:
|
Kilka słów o rozpałce W kwestii rozpałki mamy do wyboru przede wszystkim rozpałki w formie kostek lub płynie. Stara szkoła rozpalania na gazecie może stanowić ryzyko ze względu na zastosowane farby drukarskie. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno stosować denaturatu, benzyny czy innych łatwopalnych płynów, ponieważ grożą niekontrolowanym wybuchem. Dużym ułatwienie będą tez długie zapałki. |
Bezpieczeństwo – to podstawa!
|