Chaczapuri w kuchni gruzińskiej jest tym samym czym pizza dla Włochów, a tortilla dla Hiszpanów. Zachwycają się nią również turyści, którzy wracając do swoich domów – chcą przywołać miłe wspomnienia wakacji i skosztować ponownie poznane smakołyki. Jak ją przyrządzić? Przepis znajdziecie poniżej!
Ten „chleb serowy” zachwyca swoim smakiem i potrafi szybko zaspokoić głód. Co ważne, nie jest też trudny w przygotowaniu, więc spokojnie można podjąć się wyzwania i przyrządzić go w zaciszu swojej kuchni.
Najpierw należy zagnieść ciasto drożdżowe, które powinno wyrosnąć, a następnie zabrać się za przyrządzenie tego co najważniejsze – farszu. Łączymy dwa rodzaje sera - biały półtłusty oraz bryndzę, do których dodajemy czarny pieprz, suszony koperek oraz cebulkę smażoną, która nada nie tylko smak, ale też aromat.
Domowe chaczapuri smażymy na patelni bez dodatku tłuszczu, a następnie na jeszcze gorące kładziemy kawałek masła, które szybko się rozpuści. Podajemy z łyżką kwaśnej śmietany. Smakowite!
Składniki:
200 ml śmietany 18%
50 g masła
Do smaku: Koperek suszony, Sól morska, Pieprz kolorowy ziarnisty Prymat
Ciasto na naleśniki:
150 ml wody
75 ml mleka
40 g świeżych drożdży
100 ml oleju rzepakowego
500 g mąki pszennej
1 łyżka cukru kryształu
Farsz:
200 g sera białego półtłustego
200 g bryndzy owczej
Cebulka smażona Prymat
Sposób przygotowania:
Ciasto na naleśniki: w misce z ciepłą wodą i mlekiem rozpuszczamy drożdże. Wlewamy olej i całość przekładamy do miski z mąką. Dodajemy cukier oraz sól i zagniatamy ciasto. Przygotowane ciasto przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 20 minut. Farsz: biały ser łączymy z bryndzą. Dodajemy do smaku roztarte w moździerzu ziarna kolorowego pieprzu, koperek suszony, sól oraz cebulkę smażoną. Wyrośnięte ciasto dzielimy na 2 części i kształtujemy z nich kule. Jedną kulę ciasta wałkujemy na stolnicy, tak aby środek został grubszy, a brzegi cieńsze. Na środek nakładamy połowę farszu, a następnie składamy boki do środka, dokładnie zlepiamy i odwracamy naleśnik na drugą stronę. Powtarzamy czynność z drugim kawałkiem ciasta. Placki smażymy na suchej patelni na średnim ogniu. Placki są gotowe, gdy ciasto zrumieni się i będzie chrupkie. Naleśniki przekładamy na talerze, a ich wierzch smarujemy masłem i oprószamy rozdrobnionym pieprzem kolorowym i solą. Podajemy z gęstą śmietaną.