Czosnek znany jest od tysięcy lat. Jego najstarsze ślady pochodzą z kultury Sumeryjskiej. W starożytnym Egipcie wierzono, że czosnek daje niewolnikom siłę do pracy przy budowie piramid, a jego brak wywołał powszechny bunt. Prawie 500 lat p.n.e. w Indiach śpiewana była pieśń o czosnku, której słowa przedstawiały tą roślinę jako gwarancję długiego życia. W dawnej Grecji, czosnek był podawany Gladiatorom. Wzmianko dotyczące czosnku można odnaleźć również w Biblii i Talmudzie.
O czosnku mówi się głównie w kontekście jego prozdrowotnych właściwości, ale nie bez znaczenia jest również jego znaczenie w sztuce kulinarnej. W Europie czosnek początkowo był przyprawą ubogiej warstwy społeczeństwa, która nie mogła sobie pozwolić na luksus posiadania i stosowania przypraw korzennych. Czosnek do spółki z cebulą stosowano również w chłopskim ziołolecznictwie. Wschód Europy dużo wcześniej zaadaptował czosnek na „szlacheckie” stoły. Zarówno w Polsce jak i w Rosji czosnek nie był uznawany za przyprawę, którą nie przystoi przyprawiać w możnych domach. Autor pierwszej polskiej książki kulinarnej, Stanisław Czerniecki zalecał przyprawiać czosnkiem zarówno mięsa jak i ryby. Czosnek w jego książce stanowił również jeden z kluczowych dodatków do sosów.
A współcześnie? Czosnek stosowany jest w niemal każdym zakątku świata. Już niewielka ilość tej przyprawy poprawia smak mięsa, ryb, warzyw. Czosnek suszony może być stosowany do sosów, zup, zapiekanek. Można go z powodzeniem stosować w marynatach. Z czosnkiem doskonale komponuje się dziczyzna. Potrawy z ziemniaków, jak np. popularne zapiekanki ziemniaczano warzywne, bardzo zyskują na smaku jeżeli doprawi się je odpowiednią ilością czosnku. Masło czosnkowe, dipy do przekąsek, grzanki to kolejne potrawy z długiej listy dań, do których warto stosować czosnek.
POLECANE PRODUKTY: